Kiina ja Venäjä luo vakautta itämerellä!

Kiinan ja Venäjän sotilaallinen liitoutuma juutalaisvaltio USAta vastaan luo parhaan mahdollisen vakauden Iämerelle .Sotaharjoitus noiden kahden toimesta onkin selvä viesti siionistivaltion suuntaan että tätä maailman kolkkaa te ette tuhoa ,me pidämme siitä huolen.
42387
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat
Aloittaja
  • Venäjä on natsivaltio ja sen trollit niitä tyhmimpiä propagandisteja.

    Äänestä

Suomen ja Venäjän välisiä yhteistyöhankkeita Kainuussa, Pohjois-Karjalassa, Pohjois-Pohjanmaalla ja Venäjän Karjalan tasavallassa rahoittava Karelia CBC -ohjelma käynnistyy Euroopan komission, Suomen ja Venäjän allekirjoitettua ohjelman rahoitussopimuksen viime kuun lopulla.

Suomen ja Venäjän välisiä yhteistyöhankkeita Kainuussa, Pohjois-Karjalassa, Pohjois-Pohjanmaalla ja Venäjän Karjalan tasavallassa rahoittava Karelia CBC -ohjelma käynnistyy Euroopan komission, Suomen ja Venäjän allekirjoitettua ohjelman rahoitussopimuksen viime kuun lopulla.
Kaupunkien, yliopistojen ja kansalaisjärjestöjen yhteishankkeet lähentävät yhteisöjä sekä edistävät taloudellista ja sosiaalista kehitystä rajan molemmin puolin. Raja-alueilla saadaan luotua laajoja yhteistyöverkostoja, joita voidaan hyödyntää aluekehityksessä. Lisäksi investoidaan rajanylityspaikkoihin, siltoihin ja teihin.
Karelia CBC -ohjelman tavoitteena on lisätä rajanylittävän yhteistyön avulla alueen vetovoimaisuutta liiketoiminnan ja asumisen näkökulmasta.
Ohjelman ensimmäiset hakukierrokset avautuvat tämän kuun puolivälissä. Tämän vuoden hakukierroksilla rahoitusta on jaossa noin 21,3 miljoonaa euroa kulttuuri-, yritysyhteistyö- ja ympäristöhankkeisiin Kainuuseen, Pohjois-Karjalaan, Pohjois-Pohjanmaalle sekä Karjalan tasavaltaan.

Äänestä
  • Huh, ihan säikähin. Mut noiha olikii Suomilisii F-35 avunannossa.

    Äänestä

ja mitä? https://fi.wikipedia.org/wiki/Tšernobylin_ydinvoimalaonnettomuus
Eikö Venäjällä ole vaoaita keskustelupalstoja kun pitää tulla suomalaisille?

Äänestä
  • Aloittaja

    Minä olen myös yrittänyt etsiä keskustelupalstaa Venäjän puolella mutta kun olen kahden sotaveteraanin jälkeläinen ja puhdasverinen suomalainen en tiedä tuohon kertoa tarkemmin mikäli sinulla kiinnostusta on siihen suuntaan,mutta olen ikuisesti vanhemmilleni velassa että he uhrasivat parhaan nuoruutensa juutalaisvaltio Neuvostoliiton hyökkäyksen torjumisessa ja saivat vielä kuunnella noita kokoomuslaisia valheita vuosikymmeniä sodan jälkeenkin kun veteraaneille ei annettu sitä arvoa mitä he nyt saavat ja kyllähän kansa sen aina on tiennyt että bolshevikkeja vastaan me taistelimme ,emme Venäjää tai venäläisiä

    Äänestä

  • Venäjä on nykyään natsivaltio ja putinin kannattajat kommunismi-kgb:n kasvattamia kierrätysnatseja.

    Äänestä

  • kissamies57 kirjoitti:

    Minä olen myös yrittänyt etsiä keskustelupalstaa Venäjän puolella mutta kun olen kahden sotaveteraanin jälkeläinen ja puhdasverinen suomalainen en tiedä tuohon kertoa tarkemmin mikäli sinulla kiinnostusta on siihen suuntaan,mutta olen ikuisesti vanhemmilleni velassa että he uhrasivat parhaan nuoruutensa juutalaisvaltio Neuvostoliiton hyökkäyksen torjumisessa ja saivat vielä kuunnella noita kokoomuslaisia valheita vuosikymmeniä sodan jälkeenkin kun veteraaneille ei annettu sitä arvoa mitä he nyt saavat ja kyllähän kansa sen aina on tiennyt että bolshevikkeja vastaan me taistelimme ,emme Venäjää tai venäläisiä

    Ukrainalaiset osaa, osuu myös hollantilaisii. :)

    Äänestä

  • Venäläiset tappoivat hollantilaisia siviilikoneeseen ja tällä hetkellä myös ukrainalaisia.

    Venäjä on terrorivaltio.

    Äänestä

Se on siellä Ukrainassa se Thernobyl. Ja Ukraina on oikea läntisen edistyksen mallimaa. Pitäkää hyvänänne vaan!
Saa laittaa samaan kategoriaan kuin Harrisburgin vaikka tapahtui eri ajalla.
Nykyisin kuitenkin samaa kulttuuriympäristöä.

Äänestä
  • Aloittaja

    Ukrinalaiset ja venäläiset ovat periaatteessa samaa kansaa vaikka suuri juutalaisvähemmistö on toista pyrkinyt heille kertomaan.Suomen ja Viron keili on jo ihan toista luokkaa ,sillä minäkin ymmärrän suuren osan ukrainalaisten keskustelusta vaikka olen suomalainen ja opikellut vain venäjää,tosin sitä kauan

    Äänestä

  • Venäläiset ovat russonatseja, jotka pyrkivät luomaan epäluuloa ja vihaa eri kansallisuuksien kesken.

    Venäjä on valinnut saastan ja tuhonsa tien ihan itse.

    Äänestä

  • Aloittaja

    VenäjäOnTuhonOma kirjoitti:

    Venäläiset ovat russonatseja, jotka pyrkivät luomaan epäluuloa ja vihaa eri kansallisuuksien kesken.

    Venäjä on valinnut saastan ja tuhonsa tien ihan itse.

    mitä sinäkin luulet tietäväsi venäläisistä? Venäjän ongelma oli siinä että siellä asusti laaja juutalaisvähemmistö ,noin 2miljoonaa jotka pidettiin eurooppalaisen tsaarin aikana kurissa,mutta heidän ikuinen päämääränsä oli saada koko maailman suurin valtio kaapattua omiin karmeisiin puhdistuksiin ja suunnitelmiin maailmanvalloittamisesta jossa he osaksi onnistuivatkin.Venäläiset maksoivat kovan hinnan siitä että eivät tajunnet tehdä tuosta vähemmistöstä selvää jo ajoissa.Nykyään Venäjällä asuu enää noin kymmenes osa siitä joutoväestä eli noin 200tuhatta venäjänjuutalaista jonka alkuperä on enemmän kuin paljon hämärä.
    Tajusivat sentään kalppia pakoon palestiinaan maailman suurimman kansanmurhan suoritettuaan.
    Nykyinen venäjä on kuten sakas ensimmäisen maailmansodan jälkeen USAn siionistien boikotoimisen ja kaikkien paheiden ja juonittelun kohde,mutta he ovat valinneet liian suuren palan syödäkseen ja tulevat halkeamaan omaan mahdottomuuteensa.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Ei heitäkään Ukraianssa ole koko kansaan nähden hyvä jos yksi prosentti mutta pahaa jälkeä ovat saaneet aikaan ,salainen poliisi tekee yöllisiä partiota aivan Stalinin puhdistuksen malliine ja kidutukset ovat jokapäiväisiä ja tämä on kyllä kansainvälisen oikeudenkin tiedossa mutta siitä vaiennetaan koska media on siionistien vallassa.

    Äänestä

sitä mää vaan aattelin, että kun toi lätäkkö on kohta täynnä sotalaivoja, niin mahtuuko sinne siviililaivat enää sekaan? kun pitäis viroon mennä viinaa hakemaan.

1Äänestä
  • Aloittaja

    kannattaa mennä kannaksen kautta ja suoraan latviaan

    Äänestä

Kaiken maailman sekoketjuja sitä ihmiset tänne availeekin...

Äänestä
  • vika ei ole ketjussa vaan sinun päässäsi ,mutta ethän sinä sitä voi ymmrtää kun se vika on juuri siinä

    Äänestä

Onhan niitä pölkkypäitä meidän hallituksessammekin jotka ovat todenneet että naton sotaharjoitukset muka toisivat vakautta Itämeren alueelle,joka tuohon uskoo sitä me emme enään voi auttaa

Äänestä
  • Venäjä on hyökännyt kahteen Natoon kuulumattomaan naapurimaahansa viimeisen kymmenenvuoden aikana.

    Venäjä on kammottava uhka naapureilleen.

    Äänestä

Millähän ihmeen logiikalla Euroopan suurin epävakauttaja Venäjä tuo vakautta Itämerelle...

Äänestä
  • Venäjähän on hyökkäyksellään Ukrainaan reilun kolme vuotta sitten ja Krimin miehityksellä aikaansaanut nykyisen kireän tilanteen, kylmänsotaa vastaavan, Eurooppaan. Sen jälkeen jatkuva uhoaminen esim Itämerellä on kiristänyt tilannetta koko ajan.
    Syyrian Aleppon järkyttävät puhtaasti siviileihin kohdistetut pommitukset saivat viimeisetkin heräämään ja ymmärtämään mikä nykyVenäjä on.

    No Venäjä on temppujensa vuoksi joutunut poliittiseen nurkkaan ja totaaliseen epäsuosioon ja menettänyt kaikkien luottamuksen.
    No Kiina ja joku muukin tietysti käyttää Venäjän hädänalaista asemaa suruttä hyväkseen ja tietysti pyrkii ottamaan siitä kaiken hyödyn nyt kun USAssa on asiat melkoisen sekaisin Trumpin sekoilujen vuoksi. Kiina ja USA ovat maailman kaksi vahvinta valtiota ja kilpailu on kovaa näiden kesken. Kiinalle ei tuota vaikeuksia Venäjän taantuminen pikkuhiljaa diktatuurivaltioksi, koska Kiinakaan ei ole demokratia.

    Venäjästä ei ole todellakaan vakauttajaksi missään, kun luottamusta ei yksinkertaisesti Venäjällä ole eikä kukaan halua Venäjää omille nurkilleen Euroopassa eikä muuallakaan. Taloudellisesti heikolla Venäjällä on hyvin vähän annettavaa kenellekään, joten se on ottamassa muilta jopa väkivalloin kuten esim Krim.

    Äänestä

  • Perkele, ko tätä jatketaa tulee veli venäläinen ja sanoo, ett Porkkalan vuokrasopimusta jatketaankin määräämättömän ajan.

    Äänestä

Siinä on kaksi tämän hetken pahinta riidankylväjää, Kiina Etelä-Kiinan merellä ja Venäjä Ukrainassa. Ja joku kehuu näitä vakauden lähettiläiksi!

Miksei ihmiset muista ottaa lääkkeitään???

Äänestä

Vaaranahan nyt on se että jos kiina ja venäjä päättää yhdistää sotavoimansa, eli jos tekevät jonkun sopimuksen et jos jompaa kumpaa uhataan tai hyökätään jne..
niin sit ei usalla,natolla tai millään mahdilla maailmassa ole minkäänlaista mahdollisuutta ns voittaa venäjää/kiinaa jos alkavat sotimaan maailmanherruudesta

Äänestä
  • Venäjä on aggressiivinen ja sotahullu maa, joka ei kehitä teollisuuttaan ja maansa hyvinvointia, vaan avaa nytkin lapsille suunnattuja kadettikouluja, vaikka lasten sotakoulutus on vastoin YK:n sopimuksia ja julistuksia.

    Äänestä

  • Aloittaja

    pölkkypää!hehän ovat jo liittoutuneet kuten ketjun alussa kerroin.Sinä elät menneisyydessä.Tuohon liittoon kuuluu muuten Iran ja Intia ja monia muitakin.USA juutalaisen vähemmistönsä kanssa on todellakin jäänyt yksin omalle intiaanien saarelleen jossa Jellowstonin tulivuori heistä tekee lopulta lopun.

    Äänestä

Mitähän se Kiina tekee Itämerellä?

Äänestä
  • Sotilasmahtiaan näyttämässä, samaa globaalia influenssia hakee kuin mitä jenkeillä on. Johan kiina rakensi tukikohdan Djiboutiin. Astuvat vielä toistensa varpaille.

    1Äänestä

  • Mitähän yhdysvallat tekee Kiinanmerellä?

    1Äänestä

  • Suojelee esim. Etelä-Koreaa hullulta naapuriltaan.

    Täällä Venäjä on se hullu naapuri, joka on jo hyökännyt naapurimaihinsa varastelemaan ja tappamaan.

    Äänestä

  • Kiina+ostaa+tällä+vastahakoisella+mukanaololla+Putinilta+hyväksynnän+omalle+laajentumiselleen+Etelä-Kiinanmerellä.+Kiinalla+ei+ole+mitään+tarvetta+yhteistyöhön+taantuvan+venäjän+kanssa,+tosin+vedättää+se+osaa+heikompaansa.+Pitkässä+juoksussa+venäjän+itäosat+eivät+pysty+vastustamaan+Kiinan+painetta.Venäjä+toisi+vakautta+luovuttamalla+mm+ohjustukikohta+Kaliningradin+ja+Karjalan+oikeille+omistajilleen+vaikkapa+demilitarisoituna+alueena.+Suurin+epävakaus+alueelle+tulee+venäjän+sisäisestä+rapistumisesta.+Venäjä+ei+ole+koskaan+pystynyt+uudistumaan+ilman+kaaosta+joten+sitä+kohden+taas+mennään.+Maa+taantuu+koska+kehittämisen+asemasta+40%+federaation+budjetista+käytetään+sotilaalliseen+pullisteluun,+aivan+kuten+Neukkulan+viimeisinä+vuosina.

    Äänestä

  • HulluNaapuri kirjoitti:

    Suojelee esim. Etelä-Koreaa hullulta naapuriltaan.

    Täällä Venäjä on se hullu naapuri, joka on jo hyökännyt naapurimaihinsa varastelemaan ja tappamaan.

    Suomi, suursuomi.

    Äänestä

  • Venäjä yrittää esittää epätoivoisesti suurvaltaa, vaikka sen talous on puolet pienempi kuin esimerkiksi Ranskalla.

    Venäjä pullistelee aikansa ja kutistuu lopulta hapenpuutteeseensa.

    Äänestä

  • Aloittaja

    meritellen kirjoitti:

    Mitähän yhdysvallat tekee Kiinanmerellä?

    Kiinan hävittäjä kaappasi juuri USAn vakoilukoneen aivan rajansa tuntumassa ja antoi sille kyytiä!Suomen mediahan ei tästä mitään tietenkään tiedä tai halua tietää,mutta linkki tässä ja opetelkaa jo venäjää!
    https://news.mail.ru/politics/30479617/?frommail=1

    Äänestä

  • Aloittaja

    Ierika kirjoitti:

    Kiina+ostaa+tällä+vastahakoisella+mukanaololla+Putinilta+hyväksynnän+omalle+laajentumiselleen+Etelä-Kiinanmerellä.+Kiinalla+ei+ole+mitään+tarvetta+yhteistyöhön+taantuvan+venäjän+kanssa,+tosin+vedättää+se+osaa+heikompaansa.+Pitkässä+juoksussa+venäjän+itäosat+eivät+pysty+vastustamaan+Kiinan+painetta.Venäjä+toisi+vakautta+luovuttamalla+mm+ohjustukikohta+Kaliningradin+ja+Karjalan+oikeille+omistajilleen+vaikkapa+demilitarisoituna+alueena.+Suurin+epävakaus+alueelle+tulee+venäjän+sisäisestä+rapistumisesta.+Venäjä+ei+ole+koskaan+pystynyt+uudistumaan+ilman+kaaosta+joten+sitä+kohden+taas+mennään.+Maa+taantuu+koska+kehittämisen+asemasta+40%+federaation+budjetista+käytetään+sotilaalliseen+pullisteluun,+aivan+kuten+Neukkulan+viimeisinä+vuosina.

    olet naurettava idiootti,voit lähteä itse hakemaan sitä karjalaa takaisin me tulemme sitten perässä kunhan katsomme kuinka sinun sotaretkesi onnistui.Kiina on muuten eteläinen valtio Venäjään verrattuna ja siksi se haluaa myös pitää eteläisen meren omanaan,vilkaisu karttapalloon voisi auttaa ymmärtämään että Kiinalla ei ole mitään intressiä siperian kylmyyteen,heitä kiinnostaa eteläkiinan meri jossa on suuret öljyesiintymät.

    Äänestä

  • Kiina vedätti Venäjää oikein olan takaa jo kaasun hinnoissa.

    Mutta antaa Venäjän esittää... suurvaltaa :)

    Äänestä

Vinosilmäisten kinuskien ja vinosilmäisten slaavien sekoilua jota kukaan ei usko. Kiina on täysin riippuvainen länsimaiden kaupastaan ja tekniikasta.

Äänestä
  • samoin myös usa on täysin riippuvainen kiinan rahahanoista eli kinut periaatteessa pitää usaa pystyssä tällä hetkellä ja jos kiina laittaisi lainaraha hanat kiinni niin usa menis konkurssiin kuulema hetkessä, jostain jenkkilehden nettisivuilta luin että kiina jopa omistaa jo suuren osan usaa???

    Äänestä

  • Aloittaja

    ja sinä olet riippuvainen sossun tuesta

    Äänestä

  • moni jenkkiläinen korkean teknologian firma on riippuvainen kiinasta, koska kiinalaiset firmat omistavat suurimman osan alan merkittävistä patenteista.

    Äänestä

Oli hupaisa katsoa kuinka supersukellusvenettä hinattiin pinta-aluksella.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kissamies57 kirjoitti:

Kiinan ja Venäjän sotilaallinen liitoutuma juutalaisvaltio USAta vastaan luo parhaan mahdollisen vakauden Iämerelle .Sotaharjoitus noiden kahden toimesta onkin selvä viesti siionistivaltion suuntaan että tätä maailman kolkkaa te ette tuhoa ,me pidämme siitä huolen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu