Ihon hoito

Finnishgirlll

Antakaa ihonhoitovinkkejä!! Oon 14vuotias tyttö ja mulla on sekaiho. Mulla on ns "lievää aknea" ja oon lähös espanjaan noin vuodenpäästä ja haluan ihon kuntoon! Otsassa mulla on pieniä näppyjä paljon. Leuassa on punainen läiskä ja pari pientä finniä. (Viimekesänä leuka oli ongelma alue, se oli täynnä pieniä finnejä) Ja suun vieressä on myös finnejä ja punaisia "arpia" jotka on jääny finneistä. Meikkaan myös jokapäivä. Testasin viikon olla ilman juustoa ja kaakaota mutta ei auttanut. Mitä ruoka aineita mun kannattas testata jättää pois ja pitäskö mun lisätä jotain mun ihonhoitorutiiniin? 👇
1.Nivea gentle cleansing milk kuivaiho(puhdistus maito)
*poistan maidon vanulapulla*
2. Pesen kasvot vedellä
3. Nivea soothing toner kuivaiho (kasvovesi)
4. Natusan baby sinkkivoide ärtyneelle iholle

2

328

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • potatotomato

      Ensinnäkin noi tuotteet ei kuulosta sopivilta sun iholle. Sekaiholle pitää olla sekaihon/rasvoittuvan ihon tuotteet, ei kuivan ihon. Iho pitää puhdistaa tosi hyvin varsinkin jos meikkaat joka päivä. Suosittelisin että ostat meikinpoistoaineen (misellivesi, puhdistusöljy, meikinpoistoliinat) ja erillisen ihonpuhdistustuotteen esim. puhdistusgeelin jolla pestään loputkin liat pois kun meikki on poistettu. Viimeistele puhdistus kasvovedellä (välttele alkoholia sisältäviä kasvovesia, ne kuivattaa) Älä unohda kosteuttaa! Sekaiholle sopii kevyemmät voiteet, esim. mattapinnan tekevät tai geelimäiset voiteet.
      Mene apteekkiin ja pyydä sieltä itselles oikeenlaiset tuotteet. Siellä osataan neuvoa sua. Kannattaa kysyä erityisesti SebaMedin tuotteista. Ne on hajusteettomia ja sopii nuoren iholle ja on myös tosi edullisia!
      Kysyit vielä noista ruokajutuista niin en usko että jos jättää maitotuotteet viikoksi, sillä olisi mitään vaikutusta. Muutamassa kuukaudessa voi ehkä huomata jotain jos ne todella vaikuttaa ihon kuntoon. Itselläni ei ole kokemusta ruokavalion vaikutuksesta ihoon mutta voin sanoa että veden juonti on iholle hyväksi (2-3L päivässä) ja mun ihoon auttoi myös aurinko ja vitamiinit. Nää ei nyt ehkä kuitenkaan oo ne ihan tärkeimmät(paitsi se vesi!!), oikeet tuotteet ja meikin poistaminen on tärkeämpää.
      Tästä tuli ihan romaani mutta toivottavasti tästä oli sulle apua!

    • kokeilenäitä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      1018
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      300
      939
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      895
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      78
      761
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      742
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      656
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      641
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      630
    Aihe