Ihmettelen miksi ihmiset ostavat edelleen näitä merkkejä, joissa valmistaja on tietoisesti huijannut kuluttajia ja jäänyt siitä kiinni.
Jos paljastuisi vaikka että johonkin laadukkaaseen viskiin onkin vuosien ajan pullotettu jotakin halpaviskin ylijäämää, niin veikkaan ettei kukaan kehtaisi enää sellaista pulloa ostaa tai jos ostaisi niin ei kehtaisi näyttää pulloa kenellekään. Jos tulen huijatuksi jonkin tuotteen tai tapahtuman osalta niin ei tosiaan tarvitse toista kertaa tarjota sellaista. Yleensä ihmiset käyttäytyy näin.
Miksi ihmiset silti ostavat autoja, jotka ovat noloja ja häpeällisessä maineessa jopa mummojenkin keskuudessa?
Jos paljastuisi vaikka että johonkin laadukkaaseen viskiin onkin vuosien ajan pullotettu jotakin halpaviskin ylijäämää, niin veikkaan ettei kukaan kehtaisi enää sellaista pulloa ostaa tai jos ostaisi niin ei kehtaisi näyttää pulloa kenellekään. Jos tulen huijatuksi jonkin tuotteen tai tapahtuman osalta niin ei tosiaan tarvitse toista kertaa tarjota sellaista. Yleensä ihmiset käyttäytyy näin.
Miksi ihmiset silti ostavat autoja, jotka ovat noloja ja häpeällisessä maineessa jopa mummojenkin keskuudessa?
Vastaukset 27
Vanhimmat
Mitäs nämä huijanneet merkit sitten ovat?
Itse kuitenkin luotan etupäässä omaan arvostelukykyyni enkä kysele mummojen näkemyksiä auto- sen kummemmin kuin televisio- tai hammastahnamerkeistäkään.
Puhutaankohan me sirpalepommina räjähtäviä japanilaisen Takatan turmatyynyjä asentaneista firmoista, joiden asiakkaita on valmistajan virheen vuoksi kuollut kymmeniä ympäri maailmaa?
Yrittivät vielä ongelman paljastuttua valmistajalle piilotella tuotakin niin että entistä useampia ehti kuolla ennen kuin totuus lopulta paljastui.
Vastaan kyllä omasta tekstistäni, joten en tarvitse täällä muita nimimerkkejä.
Enkä liioittele yhtään japanilaisten turvatyynyjen tappavista ominaisuuksista:
https://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/tappaja-turvatyyny-iski-jalleen-17-vuotias-kuljettaja-hengilta-usa-ssa/5832902
http://www.is.fi/autot/art-2000001125117.html
Lue uutisia, älä vain sitä seiskaa.
Kyseessä ovat siis Volkswagen, Audi, Porsche, BMW ja Mercedes-Benzin emoyhtiö Daimler.
https://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/saksassa-epaillaan-autofirmojen-salaista-yhteistyota-merkel-vaatii-perusteellista-selvittamista/6513314#gs.VcMrEFw
Nuohan on autoista parhaimpia kaikessa, miksi autoilijan pitäisi asiaan reagoida?
Ei ole saksan poikien laatu enää entisellään, valitettavasti. Onko vauhtisokeus, ylimielisyys tai ahneus päässyt yllättämään?
VW ja Audi ovat alusta loppuun samaa VAG-kuraa TDI, DSG ja TSI:hheineen,
BMW:ltä hajoilevat niin diesel-kuin bensamoottoritkin ja joskus vaihdelaatikotkin usein jo alle 200tkm ajettuina.
Mersu taitaa olla ainoa tuosta porukasta, joka vielä kunnialla kestää, kuitenkin vain dieselmoottorisena.
Uudehkoja Porschejakin on näkynyt tänä kesänä jokunen tien laitaan hyytyneinä.
Mihin maailma on menossa, kun ei enää saksalaisenkaan laatuun ja huolellisuuteen voi luottaa!
Ehei tuossa ole kaikki, vain kiinnijääneitä ja niistäkin osa.
Lähes varmaa on, että on kiinnijääneitä ja ei vielä kiinnijääneitä autonvalmistajia. Ja tuskinpa muita onkaan.
Nyt vain odotellaan kiinnijäämisiä.
Ovat lähinnä huijanneet asiakkaan eduksi jotta saataisiin riittävän kestävä ja suorituskykyinen moottori. Toisekseen kulutus ja päästölukemat on aina tähän asti saatu labrassa ja en ole oikeastaan ikinä odottanutkaan niiden pitävän oikeassa elämässä paikkaansa. Kolmanneksi koen että kaikki kusettaa muutenkin minkä ehtivät, niin mitä väliä tällä on?
Hyväksyt siis saastuttamisen. Sun mielestä hiilivoimalatkin on ihan hyvä jos vaan sanotaan ihmisille että piipuista tulee puhdasta ilmaa.
Tuosta väitteestä kannattaa kysyä asiantuntijalausuntoa vaikka Puolasta, siellä ne tietää.
Monessa maassahan autoverotus on päästöperusteinen, joten huijaamalla testeissä, valmistajat ovat voineet myydä autojaan kohdemaissa pienemmällä ajoneuvoverolla.
Mutta koska näitä merkkejä ei myydä "hinnat alkaen-tyylillä", niin hyöty tuosta matalammasta autoverosta on satanut yhtiöiden ja niiden suuromistajien taskuun, ei kuluttajille.
Ja kyllä, mielestäni kyseinen toiminta on rikollista ja huijausta.
Katsotaan ne näytöt nyt ensin? Jos auto toimii mittaustilanteessa eri tavoin kuin vastaavissa olosuhteissa konepelti kiinni ajettuna, niin sittenhän kyseessä on selkeä huijaus, johon VAG:n on todettu syyllistyneen. Toistaiseksi ei ainakaan BMW:n ja Mersun osalta ole löydetty näyttöjä muusta kuin siitä, että normista poikkeavissa olosuhteissa on saatu normista poikkeavia tuloksia, kuten olettaa sopiikin.
Kylmäkäynnistysrikastukseen alle 20 asteessa "syyllistyvät" ihan kaikki, koska moottorin ohjauksen pitääkin sopeutua vallitseviin olosuhteisiin.
Juuri nyt sekä BMW:n että Daimlerin tiedotteet puhuvat aivan eri asiaa kuin VAG:n. Ero on siinä, että tyyppihyväksyntävaatimuksissa huijannut Klonkswagen jää katsastamatta ilman pakollista päivitystä, mutta Bemun ja Mersun päivitys on vapaaehtoinen, eikö sitä vaadita katsastuksessa. Syy on siinä, että autot täyttävät tyyppihyväksyntävastimuksensa jo ilman päivitystäkin, mutta koska joitakin huolestuttavat uudehkojen autojen päästöt, valmistajat tarjoavat vapaaehtoisen mahdollisuuden tyyppihyväksyntänormia parempaan päästöjen käsittelyyn.
Oman kokemukseni mukaan vajaavetoiset autot pääsääntöisesti saavuttavat normilukemansa myös käytännön liikenteessä myös yhtä tankillista pidemmän matkan keskiarvona, mutta kaikki kuljettajat eivät.
Jos on näyttöä jostain muusta, näkisin mielelläni linkit?
Aika onneton vertaus viskiin.
Olisin onneton jos omistaisi huijausauton
Samoin. Kokisin oloni huijatuksi. Onneksi auto toimii niinkuin pitääkin ja hyväksynnät ovat voimassa. Olen silti selvittämässä haluanko osallistua vapaaehtoiseen päivitykseen vai en. Mukavuuden ja tilojen lisäksi moottorin ja voimalinjan toiminta olivat minulle merkittävä syy valintaani. Jos hieno mukavien tilojen, sähköautomaisen hiljaisuuden, pikkuhybridin kulutuksen ja pikkuhybridin tavoittamattomissa olevan kaksoisahdetun moottorin suorituskyvyn yhdistelmä rikotaan, silloin särkyy myös valintakriteerini. Näin muuten ruotsalaistietojen mukaan kävi joillekin VAG malleille, joista päästökorjauksessa katosi parhaalta käyttöalueelta jopa 100 Nm voimaa kulutuksen kasvaessa litralla. Eli päivitystä en ota omaan autooni näkemättä vääntökäyrää ensin. Mieluimmin pitäisi saada koeajaa päivitetty auto ennen kuin vien omani kaapelin nokkaan.
Myöskin Laphroaigini maku on aito, ja uskon erottavani oman suosikkini halvoista blended litkuista.
Se myy, millä saa naapurit kateellisiksi.
Naapuri saattoi ennen jopa olla kateellinen joillekin huijausmerkeiile. Mutta nyt voi tyytyväisenä katsoa vaikka Daciaa omalla pihalla. Ei ole niin nolo kuin kallis ja todistetusti huijaavat merkki.
Minulle on paskanhailee kuinka paljon oma autoni saastuttaa, kun suuret teollisuusmaat pumppaavat satoja tonneja päästöjä taivaalle, eivätkä suostu mihinkään ilmastosopimuksiin. Viherpiipertäjät suomessa takertuvat lillukanvarsiin ja yrittävät kaikin keinoin kieltää yksityisautoilun ja ajaa omaa vihervasemmistolaista idiotismiaan.
Toiseksi on kuluttajan etu jos autolle ilmoitetaan mahdollisimman pienet päästöarvot, koska käyttömaksu perustuu päästöarvoon. Ihan sama mitä sieltä putkesta todellisuudessa tulee.
Miksei hallituksen oikeistopuolueet tee mitään helpottaakseen yksityisautoilua?
Terveisin autoilun verotukseen vittuuntunut yksityisautoileva vasemmistolainen.
saksalaiset autot on nykyään paskoja.
Muiden valintoja en osaa kommentoida, koska he tekevät omat valintansa itse. Niissä valinnoissa on erilaisia kummallisuuksia, jotkut ostavat jopa kevytperäisiä etuvetoisia, jotka ovat minun mielestäni hankalia ajaa, mutta sekään ei ole minun ongelmani enää kun omasta etuvetoerehdyksestäni eroon pääsin.
Itse en myöskään osta automerkkiä, vaan omaan käyttööni sopivan automallin. Mutta jos jonkun mielestä merkki on tärkeä, niin ostakoon sitten minun puolestani perheensä kuskaamiseen vaikka Hyundain valtamerilaivan, Toyotan haarukkatrukin tai Volvo F16, jos kerran oikea merkki riittää. Useampaa automerkkiä kokeiltuani en ole vielä sellaista löytänyt, jossa en joutuisi valitsemaan mallia, korimallia, tekniikkavalintoja, varusteita ja minulle kelpaavia tuotantoviikkoja.
Puhuminen merkin valinnasta on harhaanjohtavaa, koska auto valitaan lähes aina odotettujen ominaisuuksiensa perusteella. Itse valitsen merkistä ja mallista riippumatta myös paljon suuremmalla tarkkuudella, enkä huolisi vaihdossa oman autoni näköistä hyvin hoidettua saman korimallin edustajaa 100.000 km pienemmällä ajomäärällä, ellei tyyppikoodi täsmää nykyisen kanssa ja tuotantoviikko ole haluamiani päivitysosia käyttävällä ajanjaksolla.
Elämä on valintoja. Onneksi ei tarvitse vastata kuin omistaan, joten muiden valinnoista ei tarvitse huolehtia.
Tojota-palstan trollipojusta uusi puoli. Poju onkin ns. "säätäjä" jollaisen kanssa tavallinen ihminen tuskin haluaisi olla missään tekemisissä. Ehkä kaikki on vain skitsofreenikon harhaa. Olisi hauskaa tehdä autokauppaa tuollaisen sekopään kanssa. Väkisin tulee Kummelin sketsi mieleen jossa isä ja poika tarkastavat käytettyä autoa yön yli.
Säätäjä oli lievä ilmaisu. Sano mieluummin skitson sijasta vaikka kontrollifriikiksi, niin en edes väitä vastaan.
En silti usko meidän sattuvan autokaupoille, koska sinulla ei ole minulle mitään myytävää ja epäilen kovasti, haluaisitko sinäkään ostaa minun autoani? Enpä tosin ole sitä vielä muutamaan vuoteen myymässäkään. Lupaan katsoa myös aikanaan seuraavan ostamani auton tarkasti, jos siitä on sinulle hupia.
"Itse en myöskään osta automerkkiä, vaan omaan käyttööni sopivan automallin."
Niin minäkin. Vaikka Poloja olen ostanut jo monta, ei Crafterin osto kiinnosta, vaikka kuinka olisi Pakettiauto 2017.
Uuteen vaihtaessani koeajan aina useita erimerkkisiä malleja löytääkseni parhaiten tarpeitani vastaavan auton. Täydellistä ei ole vielä löytynyt, mutta kiitettäviä sentään useampia.
Aloittajan tekstistä paistaa nuoruus, jolloin käytetään runsaasti sanoja nolous, häpeä ja kehtaaminen eri johdannaisineen. Silloin on niin tärkeää hakea muilta hyväksyntää, kun oma identiteetti on vielä hakusessa.
Kaikki huijaavat päästöarvoissaan ja sillä ei ole käyttäjälle mitään merkitystä. Suurin ongelma autoilijalle tulee merkeistä joita ei ruostesuoja mitenkään, kuten mm. Toyota ja osin Mercedes.
"Ei ruostesuojaa mitenkään" on tietenkin liioittelua sinkkifosfatoidusta ja suurelta osin alumiinikorista. On se Mersu ruostesuojattu jo viimeiset 10 vuotta paljon paremmin kuin "ei mitenkään".
Mutta pointti ei olekaan siinä, vaan minäkin olisin valmis maksamaan Mersustani 300 € enemmän, jos lisähinta käytettäisiin Volvon, Bemun tai Audin tavoin galvanointiin ja vielä parempaan suojaukseen. Koska Daimler ei halua näin tehdä, tämän väärän valinnan vuoksi maksoin ruostesuojakäsittelystä tonnin lisähintaa (=preemiota) siitä, että yli 10 vuoden ajalle budjetoimani auto lähtee myös minua seuraavalle omistajalle siistikuntoisena ja tervepeltisenä.
Minullapa taas onkin toimiva penis, niin en tarvitse autoa. Lisäveroja yksityisautoille ja reilusti lisää kiintiöpakolaisia, niin suomi pelastuu!