Kun Jesaja kutsuttiin profeetan tehtävään , hän näki Herran valtaistuimen Jes.6.luku.
Joh.12:41 viittaa samaan tapahtumaan ja sanoo että se viittasi Jeesukseen. Lue myös Jes.&:9,10, sekä Joh.12:38-40.
Jeesuksesta käytetään varsin usein nimitystä Herra Uudessa Testamentissa.
Joh.12:41 viittaa samaan tapahtumaan ja sanoo että se viittasi Jeesukseen. Lue myös Jes.&:9,10, sekä Joh.12:38-40.
Jeesuksesta käytetään varsin usein nimitystä Herra Uudessa Testamentissa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Niin, eikö se sekoitakkin asioiden ymmärtämisessä, koska sekä Jumalaa, että Jeesusta kutsutaan arvonimellä Herra. Jeesuksen nimi kuitenkin säilytetty Raamatussa, mutta Jumalan nimi jätetty pois, vaikka vanhoissa käsikirjoituksissa Jumalan nimi on selvästi ollut mukana. Juuri osa Jesajan kirjoituksista on löydetty luolasta ja siinä oli Jumalan persoonanimi jäljellä. Jeesuksen nimen tarkkaa lausumisnimeä emme kuitenkaan tiedä, mutta sitä käytetään kuitenkin, miksei Jumalan persoonanimeä voisi myös käyttää?
Jehova-nimeä ei esiinny kertaakaan uden testamentin puolella, vaikka jehovat ovat sen sinnekin tunkeneet. Vääristelevää ja harhaanjohtavaa. Ainoastaan Jeesus on kristikunnan pelastaja ja Jumala, mitä jehovat eivät tahdo uskoa. Puhuvat herkästi jostakin enkelijeesuksesta, että oikeat Jeesukseen uskovat menisivät sekaisin Raamatun totuudesta! Jeesus on Tie, Totuus ja Elämä, jehovat ameriikkalainen kituva firma, joka ei pidä harhaanjohdetuista huolta esim. Venäjällä. Ei auta heikkoja eikä anna ruokaa, menkää hyvät ihmiset kirkkoon mieluummin!
Jehovien jumala on amerikkalainen hallintoelin. Siihen jehovat uskoo ja muokkaa Raamatunkin oman mielen mukaiseksi.
Jos uskoo Jumalaan, sille ei tarvitse antaa mitään erisnimiä. Ei Jumala sekoitu toisiin jumaliin. Jehovatkin voisivat ymmärtää sen mikä ero on kaikkivaltiaalla ja vaikka lemmikkieläimillämme. Kissan voimme ristiä, emme Jumalaa.
Heskielin kirjassa Rohveetta lensi _Herran kyydissä , ja Rohveetta näki _ Herran edessä sinertävän lasin ja miehen hahmon sen takana , ja _herralla lentävät ottivat tulta " Rattaiden " välistä ,
Tiinäpä titä , -jos oltaisiin nykyajassa , tuon kaikki voisi tunnistaa nykyajan suihkulentokoneeksi , - ja kun Psalmeissa sanotaan , että _Herran ääni särkee kalliot ja saa peuraemot poikimaan , niin,
mutta kyllä joku näppärä kirkkoväärti tuohonkin Jonkun reippaan " hengeliisen" selityksen löytää ,
Monet uskovaiset ovat suorastaan uskomattoman yksinkertaisia.
Jos Matin auto on myös Tepon auto, onko Matti Teppo?
Niin siis asiahan on näin. Jes.&:9,10, sekä Joh.12:38-40 perusteella voidaan aukottomasti ja henkistyneesti päätellä että jesajan oikea nimi oli Ejakulaatio-Erkki.