Pitkästä aikaa! Onkin ollut hiljaiseloa vähän aikaa. Tosin nyt luin uutisen jonka luulisi kiinnostavan täälläkin. Nimittäin taas on Skodat emoyhtiöineen lirissä petkutusten ja kartellien vuoksi.
http://www.talouselama.fi/uutiset/volkswagenin-johto-hatakokoukseen-kartellisyytosten-vuoksi-6664853
Kuinkahan se tsekkkirimpulan ja sen emoyhtiön kassa kestää tämänkin sekoilun? Viimeisestähän tuli vaivaiset 22mrd lasku huijausautoja valmistavalle yhtiölle.
Minäkin vaihdoin tässä hiljattain autoa. Mutta se ei ollut VW-konsernin tuote.
Taas viedään folkkareita ja skeidaa
20
287
Vastaukset
- OK_läärdi
Daimlerilla viedään 5 milj. autoa uudelleenkoulutukseen. Vituttas, jos ois sikahinnan maksanut tuollaisesta kuopsuttimesta.
Mites muuten menee Hilda-Ranella siellä Kalliossa.? - Niinpäniiin
On kai niissä hyvääkin kun melko suosittuja. Itse tykkään harvinaisemmista autoista. Tänään vietiin Skodaa, nimittäin melko uuden näköistä farmaria, Tiepalvelun hinausauton lavalla.
- että.tämmöstä.tänään
Kato. Kykkänä on uskaltanut ottaa vanhan nickinsä uudelleen käyttöön. Kyykman-tunnustaan se ei ole vähään aikaan käyttänytkään. Kyykmanin broidin veli taas lienee ylläpidon toimesta deletoitu.
- PelkkääFaktaa
Tuo talouselämän juttu tuskin on minkään kyykmannin keksimä, vaikka niin haluat harhaisessa päässäsi uskoakin.
- TotuusVastaanFakta
PelkkääFaktaa kirjoitti:
Tuo talouselämän juttu tuskin on minkään kyykmannin keksimä, vaikka niin haluat harhaisessa päässäsi uskoakin.
Että Kyykman ei keksi Talouselämän juttuja? Eipä ole kummoinen kaveri. Mitäs sinäkään tänne kirjoittelet ja harhoista syyttelet. Keksi jotain!
- PelkkääFaktaa
Mitäs itse kirjoittelet tänne ihan puuta heinää. Keksi jotain parempaa sönkättävää!
Nyt uhkaa lähteä jopa kilvet saksassa, jos Pokswageneita ei korjailla pikaisesti!!
Ja tämäkin vain pelkkää Faktaa, eikä mitään sinunlaisesi sönkääjän omituista paskapuhetta.....
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/peli-kovenee-dieselskandaalissa-vw-autoja-uhkaa-kilpien-poisto-saksassa/fTe9LnhG - semmosta.tänään
PelkkääFaktaa kirjoitti:
Tuo talouselämän juttu tuskin on minkään kyykmannin keksimä, vaikka niin haluat harhaisessa päässäsi uskoakin.
Väitinkö jossain juttua keksityksi?
Onpas trollilla herkkä hipiä. Tai suuret sieraimet jotka imee palkoherneitä.
Höhöhöhö. Röhöhöhö.
- porvarinperkele
Kato kto tosiaan katalysaattoria kato, hän on paalannut.
Joo, Kyykmanin broidi ei sitten ollutkaan n i i n hyvä idea? Mutta auton vaihtoa pukkaa. Edellinen oli se Shitikka C4, jos muistelen väärin, siis faktana väitän.
Laitatko hieman taas alustusta vaikka ulko- ja talouspolitiikasta & sotahistoriasta. Eihän esiintulosi mitenkään liity Putinin vierailuun, eihän? - Seataudivwskodasama
Pitäskö laittaa jokaisen ilmoitus tänne kun on päässyt vw helvetistä eroon?
Sehän on nyt ilonpäivä kuin uudelleen syntymä.
Toyotaa hakiessa. - Skoota-riitikko
Hyvä landlord tervetuloa :) Kyllä vaggina groupin vedätykset on ihan omaa luokkaansa. Hävettäis jos joutuis noilla huijaus kippanoilla ajamaan tai edes olla kyydissä. Pahnanpohjimmaisena tietysti hikinen itäreuhka Skeida.
- Kodiaq.tilattu
Saas nähdä, koska uusi Kodiaq uusien Skoda-mallien tapaan voittaa autolehtien vertailutestit.....
- tehdasvikaVWskodaudi
Testit voittaa mutta häviää kaikessa käytössä.
Harkittu ylempää johoa myöten toiminta vai mikä logiikka? - DaciaSiltiParas
tehdasvikaVWskodaudi kirjoitti:
Testit voittaa mutta häviää kaikessa käytössä.
Harkittu ylempää johoa myöten toiminta vai mikä logiikka?Moi Osssssi! Väititkö vaihtaneesi Touranin pois?
- öljypoltinaudiVWskoda
DaciaSiltiParas kirjoitti:
Moi Osssssi! Väititkö vaihtaneesi Touranin pois?
1,9 toimii..ainoa?
Siitähän saa kohta 10000e kun toimiva VW? Tämähän on mielenkiintoista, jopa tilastollisesti melkoisen epätodennäköistä että VAG-tuotteet voittavat testejä järjestään suomalaisissa autolehdissä.
Kannattaa lueskella muitakin autolehtiä, tulokset ovat erilaisia. Sitten toimittajat Suomessa keksivät selityksiä että tulokset riippuvat varustetasoista, olosuhteista, kuljettajien mieltymyksistä jne. jne. lässyn lässyn.. =)
Lopetin noiden roskalehtien lukemisen ajat sitten kun tajusin kupletin juonen.- JokoPutinTuliGarjalaan
landlord kirjoitti:
Tämähän on mielenkiintoista, jopa tilastollisesti melkoisen epätodennäköistä että VAG-tuotteet voittavat testejä järjestään suomalaisissa autolehdissä.
Kannattaa lueskella muitakin autolehtiä, tulokset ovat erilaisia. Sitten toimittajat Suomessa keksivät selityksiä että tulokset riippuvat varustetasoista, olosuhteista, kuljettajien mieltymyksistä jne. jne. lässyn lässyn.. =)
Lopetin noiden roskalehtien lukemisen ajat sitten kun tajusin kupletin juonen.Jos lukee Auto Bild Saksaa, niin kupletin juoni muuttuu.... ;)
Mistä toimittajien selityksistä muuten lässytät? Meinaat, että joku TM selittää täällä, miksi Skoda jäi toiseksi ranskalaisessa testissä, koska patonki-kori puuttui?
- ettäSäJaksat
Kyykman, et sinä autoa vaihda, ei syrjäytynyt siihen pysty.
Käytetyt Skodat eivät ilmeisesti myy? Tein hakuja nettikaupoissa niin kautta linjan Skeidat olivat halvempia kuin esim. Nissanit ja niitä oli paljon enemmän tarjolla.
Olen kuullut että kaikki autoliikeet eivät edes ota vaihdossa DSG -rimpuloita tai tiettyjä bensis-Vaggeja. Esimerkiksi tuttuni joutuu pitämään uber-kalliin Audinsa ja ajamaan sen loppuun koska siitä ei saa mitään järkevää hintaa. Ja auto on kuusi vuotta vanha.- arvaus.tämäkin
Tosi tieteellinen vertailu. Ja tosi yllättävää, että Skodaa on enemmän tarjolla. Mites se parhaiten Suomessa menestynyt japsi-merkki, oliko niitä myynnissä lainkaan vai ajetaanko ne loppuun, koska ei tarvetta vaihtaa?
- CostaDelSilencio
Virtuaali-tuttusi ei sitten tajunnut, että ostamalla Suomessa uber-varustellun Audin maksaa itsensä kipeäksi, mutta auton jälleenmyynti-arvo ei siitä juurikaan nouse. Ehkä menee hieman paremmin kaupaksi kuin karvalakki-versio, mutta kun hinta-odotukset ovat pielessä, voi voi.
Ja ne samat varusteet ovat Skodassa halvempia, mutta senhän jo tiesitkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain2149005Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1473321Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve32320- 1702232
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1011866Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1741796Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1811676- 1391351
SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,461319Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1151084