Tyhmäkö vai mikä?

Bastard_idiot

En tiedä, en löytänyt parempaa paikkaa aloittaa keskustelua ajatuksistani, tunnen olevani tyhmä ja kaukana ihannemiehestä. Joskus kuvittelen olevani ihan ok, elämän asiat reilassa, eli oma asunto, hyvä työ ja pari autoa. Mutta silti huomaa, että ei riitä kennellekään, ja taisin löytää vastauksen: Liian tavallinen ja mielikuviteksoton tyyppi. Elämä pyörii arkisissa asioissa, ja sille luovalle inspiraatiolle ei löydy sijaa. Työssä fiksuna pidetty, mutta arjessa ei näy asioita kirkkaasti.. outoa.

Sen huomasin tänään, kun katselin toisten hienoja peukutuksia.. Arvostan kauniita asioita, mutta kaikki muut osaa tuottaa niitä.. En siis osaa sisustaa saatika laittaa pihaa, osaan kyllä kopioida toisten ajatuksia kun jotain hienoa nään. Eli en ole luova ja sanavalmis..

Eli onko tässä syy siihen, että ikisinkkuus jatkuu, eli pitäisi nähdä suoran linjan sijaan kaarevia muotoja.. niin ja se klisee toki, käydä salissa ;) En tiedä mitä tehdä, siksi haluaisin kumppanin, jotta näkisin asioita eri kantilta ja oppisin uutta.

1

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaisleisma

      Ei kannata mennä siihen harhaan, että edes suurin osa luovasta tai kauniista tai hassusta kekseliäisyydestä olisi juuri kyseisen henkilön inspiraatiota. Kovin moni kopioi, koska pitävät jostain. Toisaalta jokainen osaa myös luoda, jos antaa vain "tuulen viedä sivellintä", mutta kopiointi on helpompaa ja vie vähemmän aikaa. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      234
      4641
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      448
      3333
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2288
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1942
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      9
      1243
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      27
      1090
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1063
    8. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1045
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      77
      996
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      936
    Aihe