Viisi hammasta pitäisi juurihoidattaa vaivojen takia, kun muu ei enää auta tai sitten poistaa ne ja laittaa proteesi tilalle. Juurihoitoa en haluaisi enää ja se tulisi aika kalliiksi - 5 hammasta ! Ja sen onnistuminen onkin sitten toinen juttu.
Mitä mieltä joku viisas asiantuntija on moisesta hoidosta ?
Mitä mieltä joku viisas asiantuntija on moisesta hoidosta ?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ota juurihoito ja heti. Mikään ei korvaa omia hampaita. Omia hampaita lähimmäksi pääsee implanttipohjaisilla proteeseilla, mutta se maksaa yli 10000€ per leuka.
Ville on oikeassa. Kannattaa ehdottomasti hoidattaa vaikka on aikaa iso ja pitkä ja ennenkaikkea kallis hoito. Mikään ei korvaa tosiaan omia hampaita vaikkajuurihoidetutkin kyllä haurastuvat ajan mittaan mutta on se helposti vuosien aikalisä proteesille. Mulla on itselläni yli tusina juurihoidettua hammasta suussani ja viimeksikin taas juurihoitoon joutui kolme lisää mutta vain kaksi juurihoidettua on jouduttu vasta poistamaan. Vierestä olen seurannut ystävättäreni taistelua proteesien kanssa ja itse en ainakaan halua mitään proteeseja suuhuni kuin vasta kun on ihan viimeinen pakko.
onpas sinua kati-hyvä tosiaan koeteltu juurihoitojen kanssa ! Ja hirveä hammasärkyhän niitä juurihoitoja yleensä edeltää. Rahaa ja aikaakin on varmaan mennyt paljon. Montako kertaa olet joutunut käymään per juurihoito. minulla on n. 7 -10 juurihoidetua hammasta ja olen havainnut että siinä hammaslääkärit kyllä erottuvat toisistaan:nopeus ja käyntikerrat.
Mulla lisäksi on ongelma että takahampaat ovat yläosaltaan melkein kokonaan paikkaa ja ne lohkeavat, tällöin purenta myös mataloituu
Oletko ikinä edes ajatellut laajamittäisempia poistoja ?
Mitä ovat taistelut ja ongelmat olleet ystävättäresi proteesien kanssa olisi kiinnostavaa tietää
Jukka
Kyllä täytyy myöntää että hammassärky on tullut vuosien varrella aika tutuksi ja rahaa on mennyt hampaisiin hirveitä määriä, mutta pakkohan ne on hoidattaa. Juurihoidot ovat yleensä kestäneet 1-2 tuntia per käyntikerta ja käyntikertoja on tullut minimissään aina vähintään 3, mutta yleensä useita enemmän. Muutamia hampaita on juurihoidettu jopa kymmenkunta hoitokertaa ja hankalimpia ovat olleet uusintajuurihoidot, joissa 1.5-2 tunnin käyntikertoja on tullut jo heti alkuun vanhojen juuritäytteiden poistoista useita. Hankalimpien hampaiden kanssa juurihoitoja on saatettu uusia jopa kahdesti ja varmaan hoitokertoja on voinut tulla vuosien varrella jopa 20-30 per hammas.
Itselläni on aika sama tilanne, että suuri osa hampaista on enää pelkkää paikka-ainetta ja useisiin on laitettu jo kruunuja. Se mitä eniten pelkään on se, että juurinastoitetut ja muutenkin juurihoidetut juuret muuttuvat helposti aika hauraiksi ja halkeavat, jolloin ei ole enää muuta vaihtoehtoa kuin hampaan poisto. Itseltäni on kaksi hammasta poistettu jo tämän takia.
Poistoista on ollut hammaslääkärinkin kanssa puhetta, mutta haluan säilyttää omat hampaani niin kauan kuin mahdollista, koska myös hammaslääkärini mukaan se on paras ratkaisu ja useiden hampaiden poisto kerralla voisi olla alku tielle jota varmaan aika pian sitten päätyisin kokoproteeseihin. Sitä olen yrittänyt lykätä nyt niin pitkälle vain kun mahdollista, mutta onhan se tosiasia että varmasti kymmenkunta hammasta voisi hyvinkin poistaa ja korvata osaproteeseilla.
Ystävättäreni sai viime keväänä osaproteesin tilalle ylös kokoproteesin ja hän on ollut todella tyytymätön ratkaisuunsa ja katuu ilmiselvästi että poistatti loput omat hampaansa, joita kuitenkin oli useita vielä.
Kiitos Kati vastauksestasi, itsekin olen miettinyt olisiko jo aika poistattaa ainakin osa.
Ponnekkaasti olet päättänyt taistella loppuun asti :)
Olisi myös mukava vaihtaa mielipiteitä jos kirjoitat mailiini [email protected]
Hei Kati
Kävimme viime vuoden helmikuussaa keskustelua tilanteesta jossa juurihoidettuja ja lähes pelkästä paikka-aineesta koostuvia hampaita on tosi paljon. Onko Sinun kohdallasi tullut mitään muutokisia. Kerroit myös ystävättärestäsi jolla on yläproteesi, johon hän on tyytymätön: onko hän daanut ongelmat ratkeamaan ?
Annoin silloin viime helmikuussa maili osoitteeni jonka nyt vanhaa mailia katsoessani totean olevan väärän. Oikea on [email protected] jos kirjoittelet voimme vaihtaa kokemuksia
Hyvin alkavan vuoden terveisin
Jukka
jos lähisuvussasi on syöpää esim. paksusuolen tai rintasyöpää niin vedättäisin pois ja äkkiä. Eräs(en nyt muista nimeä)syöpälääkäri on todennut jossain lehdessä/tv ohjelmassa että mm.rintasyöpä ja huonot hampaat kulkevat käsikädessä.Äidilläni oli kummatkin kuoli-78. Hampailla on meridiaalinen(tulikohan nimi oikein)yhteys suolistoon ja jos hampaitten juuri on huonossa kunnossa siitä kehittyy huonoimmassa tapauksessa syöpä.Mummollani oli paksusuolensyöpä ja se on perinnöllistä.Itse vedätytin hampaan pois ja meinaan poistattaa toisenkin vaikka ei oireile.