Kouluissa pitäisi olla oppiaineena mielistely ja

nuoleskelunjalotaito

Olisiko syy siinä, etteivät suomalaiset yritykset menesty niin hyvin maailmalla ja tee uusia innovaatioita koska; työpaikat jaetaan kavereille, sukulaisille tai vaan ihan mielistelyn perusteella? Voisiko olla ehkä niin, että jos työpaikka menisi pätevimmälle hakijalle niin se myös heijastuisi tuloksiin?

Olisiko palkan syytä määräytyä osaamisen ja tekemisen mukaan, ei sen mukaan kuinka syvälle upottaa kielensä pomon perseeseen?

Lahjakkuudella, koulutuksella, ahkeruudella ja älykkyydellä voi heittää vesilintua nykypäivän työelämässä, niillä ei ole oikeastaan minkäänlaista painoarvoa tai kyllä niillä voi työpaikan saada, koska jonkunhan ne työtehtävät pitää kuitenkin aina hoitaa.

4

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinsevaanmenee

      Näin se on maailmallakin, ei vain Suomessa. Lahjakkuus, koulutus, ahkeruus ja osaaminen yleensäkin on toissijaista, ja poliittiset suhteet, verkostot, raha ja henkilökohtaiset mieltymykset merkitsevät enemmän. Jos joku arvelee, että sinusta on hänelle hyötyä jollain tavalla - voit antaa lahjuksia rahana, tarjota seksiä tai tuoda yhteyksiä rikkaisiin ja vaikutusvaltaisiin henkilöihin - niin silloin olet vahvoilla. Eniten palkkaa saa se, jolle halutaan tarjota eniten kompensaatiota menetetystä ajasta, eli jonka tarjoama aika koetaan tärkeimmäksi. Yleensä tähän sisältyy jotain henkilökohtaista, uniikkia, jonka vin tuo kyseinen henkilö voi tarjota. Lahjakas ja ahkera ihminen sen sijaan saattaa olla vähemmän tärkeä sen vuoksi, että hän on korvattavissa toisella lahjakkaalla ja ahkeralla ihmisellä.

    • kirrikkripröprö

      hyvä idea, ulko maaimassa lahjakkuudesta tai poikeudelisesta älykkyydestä on hyötyä koska omista johtaja osaa ajatella että voin hyväksi käyttää tuotta älyä ja näin viedä teknolokiaaa eteenpäin ja näin voittaa kilpailijat ja kartuttaa enestään omaisuutta. Suomessa johtajat ja omistajat on niin helvetin tyhmiä että heillä ei ole minkään laista sisäistä vetoa vaan eikä mitään näkemystä tulevaisuudesta ei sellaista 1 1 ajatustoimintaa niin pelkä paras perseen nuolenta toimii. Ja siinäkin on taitonsa, kun seuraa parhaita perseen nuolioita niin hännystely verhotaan leikkisään vittuiluun toisaalta jos pikuisenkaan vituilee liikaa niin sitten heti tipahtaa suosiosta vaikuttaa kovalta tasapainolulta

    • 78392

      Sinähän voisit perustaa firman, johon palkkaat vain ventovieraita, jotka vaikuttavat olevan alttiita rähinöimään kanssasi kaikesta mahdollisesta. Menestys on taattu!

    • gfghgj

      Siinäpä aihetta kursseille: mielistelytaidot. Olisi hyvä ainakin oppia ne tekniikat, jotta tunnistaa ne, kun toiset niitä käyttävät. Voisi sitten sanoa pläjäyttää mielistelijälle täsmällisin sanoin, mitä hänen on huomannut puuhaavan. Tietysti siitä tulisi totuuden torvelle potkut, mutta yritystä rangaistaisiin sillä, että sinne jäisi pian pelkät nuoleskelijat jäljelle ja se luultavasti kaatuisi pätevämmin varustettujen yritysten tieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      365
      2098
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1568
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      277
      1129
    4. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1119
    5. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      67
      919
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      84
      867
    7. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      31
      845
    8. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      9
      832
    9. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      112
      830
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      7
      808
    Aihe