Yksinäinyys

YksinaisyysHaamottaa

Yksinäisyys on tainnu vaivata koko elämän ajan, perheeseen kuulumattomuuden tunne ja kaikki teini vuodet meni viinan ja sen ystävien kanssa, Nyt on oma perhe, mulle täydellinen mies ja kiva koti, mutta ei enää ystäviä jotka kävisivät säännöllisesti, enkä halua lähteä aina vaan vkl terassille moikkaamaan tuttuja vaan ihan normaaleja asioita tehdä, joku olisi kiinnostunut ja mä saisin olla jonkun elämässä mukana perheen lisäksi. Kaksi ystävää joita näkisi normaaleissa oloissa asuu niin kaukana ettei heitä nää usein ja yksi ystävä ei enää vastaa puheluihin. Nuorempi sisko ja isä ei käy montaa kertaa vuodessa aina kauheasti menoa.... Äiti kiukuttelee kun en muistanut nimipäivää ja luultavammin ei tule sen takia huomenna tyttöni nimipäiville (ja nyt mietin että miten estän ettei tyttö joudu kokeen samaa kohtaloo kuin minä), vanhin siskoni haukkuu poikaani vilkkauden takia joten en taida kutsua edes tupareihin... Meidän suvussa on aika paljon tollasta henkistä vikaa ja tunnistan itsessäni samoja asioita mutta pyrin etten loukkaa muita niiden vikojen vuoksi. Nykyään on ruvennu riittämään ja oon alkanu miettimään että enkö ois niin saatanan yksinäinen ja ois ees kavereita jos olisin vaan kusipää...? Toinen ystävä rikas ois viina ja huumeet mutta ne ei todellakaan oo vaihtoehto..... Mistä täälä saa kaverin ennen kuin alan kokonaan hylkiin kaikkia.... Tää on iso kaupunki jossa on paljon ihmisiä mutta yksinäisyys sitäkin suurempaa..... Tampere.

1

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämässämukana

      Ystävät ei ole leluja eikä lemmikkejä. Ystävät myöskin vaihtuvat elämän myötä useasti. Niitä löytää puolueettomalla maaperällä. Silloin kukin on tasaveroinen. Toisen luona on aina sen toisen säännöt. Aina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      5
      1244
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      166
      1158
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      102
      1025
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      987
    5. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      271
      869
    6. 129
      867
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      70
      862
    8. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      764
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      44
      754
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      394
      742
    Aihe