https://yle.fi/aihe/artikkeli/2017/07/07/nuori-martin-sheen-ensi-kertaa-valkokankaalla-kulttifilmissa
Kulttielokuvaharvinaisuus jota ei löydy hakuteoksistakaan, v 1967.
Kertoo kahdesta kovanaamasta jotka alkavat terrorisoida metrovaunun matkustajia.
P. Martin Sheen , Tony Musak.
Kulttielokuvaharvinaisuus jota ei löydy hakuteoksistakaan, v 1967.
Kertoo kahdesta kovanaamasta jotka alkavat terrorisoida metrovaunun matkustajia.
P. Martin Sheen , Tony Musak.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Piinaava elokuva, päästään vialla olevat juovat viinaa ja alkavat piinaamaan ihmisiä metrossa , viimein meni
soltulta hermot vaikka oli käsi kipsissä ja hakkasi nuo hullut, koin kyllä jotenkin sairasta mielihyvää loppukohtauksesta. Raivostuin mielessäni monta kertaa elokuvan aikoihin niin pirullisia nuo kas paskiaista olivat.
Uusinta lauantaina 23.25 jos joku missasi, ei heikkohermoisille.
Yksi nousi terroria vastaan ja kärsi, kun suvakit vain katsoivat vierestä.
Varoittava leffa...
Niinpä, ja kuvattu jo 1967. Ihminen se vaan tulee hölmöstä vielä hölmömmäksi.
Mutta oli katsomisen arvoinen leffa, vaikka hammasta purren piti välillä katsoa.
Hyvä "opetuselokuva", tosin raakasti kärjistäen, samaa pienemmässä mitassa voi ihan hyvin tapahtua nykyäänkin julkisissa kulkuneuvoissa, kukaan ei puutu kännisen tai huumehöyryisen mielivaltaan. Tosin se on vaarallista ja voit saada itsekin sanktioita mutta rajansa kaikella.
Mielenkiintoista:
"Sheen on Irakin sodan vastainen aktivisti. Sheen on pidätetty mielenosoitusten takia noin 63 kertaa. Sheen toimii myös PETA:n puolestapuhujana."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Martin_Sheen
Mielenkiintoinen tapaus esittää terroristikovanaamaa elokuvassa ja alkaa sitten eläinaktivistiksi.
Eniten ärsytti sankarisotilaan jolla oli katkennut käsi, sen sotilaskaveri, mies oli ihan terveessä kunnossa eikä pannu tikkua ristiin kun kaveria hakattiin ja puukotettiin stiletillä. Tuli tosiaan käytyä monta kertaa läpi itse miten olisi toiminut samassa tilanteessa, kädet puristu moneen kertaan nyrkkiin kun olisi halunnut, tai ainakin yrittänyt hakata sairaalakuntoon nämä kaksi roistoa. Kerrassaan ysipuolosen leffa, muttei todellakaan mitenkään mieltäylentävä, paljasti melkein kaikkien metrovaunussa olleiden heikkoudet ja häpeämät asiat, joka näkyi kun lähtivät lopussa häpeillen pääpainuksissa ja katsekontakteja vältellen ulos vaunusta.
Leffan nimi ois voinut olla "Häpeä".
Ps. Se mikä tuli mieleen yhtenä selviytymisstrategiana tuli mieleen, niin kannattaisi heti sopia kun näkee että tilanne on päällä eikä muu auta, että kaikki yhdessä hyökkäis tollasten nulikoitten kimppuun ja nujertais ne maahan kiinni. Kyllä ylivoimalla tuollaiset kuriin saa, mutta se vaatii sen, että yhdessä päättäväisesti tajuaa nopeasti tehdä lopun paskiaisten temppuiluista ja väkivallasta.
joo eipä siitä suutelija-pojastakaan ollut tyttöään puolustamaan.
Tämä sopii aika hyvin kuvaamaan suomalaista raukkamaista k-päisyyttä. Se Sheen joutui heti kauhun valtaan, kun röyhkeämpi kaveri putosi - tuli heti täysi nolla ..noin se menee käytännössä - yksin ei kusipää ole mitään...
Pitäs säätää laki jotta sais käydä sakilla tuollaisten kimppuun ja laittaa joukon alimmaiseks ottamaan happea jos saa. Ja tieto pitäs olla että joukkokimppuun käymisestä ei porukka saisi mitään
rangaistusta.
Elokuva tulee huomenna uusintana 23.25.
Pistäkää muistutukseen, suosittelen katsomaan.