Asumme kihlatun kanssa samas osottees ja lähivuosina mul ei ole liikennerikkeitä. Eli onko esteitä sille että minä opetan häntä ajokorttia varten? Mistä saa luvat ja materiaalit? Kuinka kalliit alotus kustannukset? Asiallisia vastauksia..
Itse opetettuna ajokortti?
Opettaja
5621
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yritetäänpä muistella...itse olen opettanut yhden ihmisen ajamaan, mutta siitä on jo toista vuotta aikaa.
Muistaakseni rikkeet eivät vaikuta mitenkään. Toisaalta sinulla pitää olla ollut kortti muistaakseni 3 vuotta.
Opetusluvan saat, jos selvität kirjallisen kokeen kunnialla. Salossa vaaditaan muuten myös "inssiajo" opettajaksi haluavalta, muista paikkakunnista en tiedä.
Lupien ja materiaalien saamiseksi joudut käymään joitain kertoja katsastuskonttorilla ja poliisiasemalla. Alkuun rahaa palaa enintään 100 euroa, riippuen pitkälti mm. siitä, saatko opetustarvikkeet autoon ostettua ja asennettua edullisesti.
Soita katsastusasemalle, siellä tiedetään kertoa, mistä pitää lähteä liikkeelle.
Omasta puolestani voin kehottaa ottamaan rauhallisen asenteen ja riittävästi aikaa -- jos tuntuu siltä ettei esim. ajo liikenteessä "virallisen käsittelykoulutuksen" jälkeen suju, kukaan ei estä opettamasta aihetta vielä lisää.
Rahaa säästyy karkeasti arvioituna ainakin puolet autokoulun hinnasta.
Lupa poliisilta. Katsastuksesta paperit,multa poljin,voin asentaakkin 0405462458.
Opettaminen tulee maksamaan 300 euroa,polkimen voi myydä eteenpäin.
Opetuksen vaikeus riippuu tietysti myös opetettavan lähtötasosta, kuten tietysti autokoulussakin. Jos ei ole ollut missään tekemisissä liikenteen ja autojen kanssa, niin vaaditaan aika paljon enemmän opettajaltakin. Siksi usein mm. pojat, jotka ajavat jo mopoilla ja häärivät pienen ikänsä autojen kimpussa, omaavat huomattavasti paremmat lähtökohdat autolla ajoon kuin tytöt (siis yleisesti, toki poikkeuksiakin on). Toisaalta myös autokoulussa kokemattomalle opetus tulee normaalia kalliimmaksi, jos normaalit ajotuntimäärät ei riitä.
Yritit sanoo semmosta "puppu generaattori" hommaa, mutta toi ei sulta luonnistu. Kokeile jossain muualla, vaikka paperilla.
opetin oman pojan muutama vuosi sitten ajamaan,konttorilta saat tietoa ja kortti maksoi kaikkineen paitsi polkimen ja paperit sain lainaksi niin n.3500mk johon sisältyi myös kakkosvaihe.kannattaa yrittää,kun tyttären kortti maksoi nyt autokoulussa n.9000mk!!!!