Kun Jeesuksesta puhutaan Jumalan Poikana, ainutlaatuisena sellaisena, niin mitä se merkitsee?
Mitä "Jumalan Poika" tarkoittaa?
JumalanPojanMerkitys
15253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jeesus ei ole kenenkään maallisen miehen poika vaan Jumalan Pyhän Hengen siitämä synnitön ihmiseksi syntynyt Jumala.
1Tim.6:16. Biblia (1776). Jolla ainoalla on kuolemattomuus, joka asuu kirkkaudessa, johon ei yksikään tulla taida.......
Tuohon aikaan alueella oii Jumalalia, joten aihan hyvin Jeesus ja moni muukin on ollut Jumalan poika. VT osaa kertoa mm. kullakin maalla ja kansalla olleen oma jumalansa.
Termi "Jumalan Poika" viittaa siihen että:
1) Jeesus syntyi neitseestä
— Vain kahdella miehellä historiassa ei ole isää, Aadamilla ja Jeesuksella. Molemmat ovat saaneet maanpäällisen alkunsa Isä-Jumalan kautta.
2) Jeesus on Jumala, jumalallinen
— Jeesus on Jumalan ainutlaatuinen, ainokainen Poika (toista samankaltaista ei ole).
— Jeesus on Jumalan Sana: Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala. Ja Sana tuli lihaksi. (Jeesus ei ole luotu, Jeesus on lihaksi tullut Jumala, jumaluuden 2. persoona.)
Siis Sana on Jumala. Ps.33:6. Joh.1:1. Ilm.19:13. Sananl.8:22. Siis loi itsensä.
nikki "uskovainen ( Kuplapuhkee)"
Jeesus ei luonut ITSE ITSEÄÄN, vaan Jumala LOI HÄNET.Jeesus oli Hänen tekojensa ensimmäinen.
SANANLASKUT 8
22. Herra loi minut töittensä esikoiseksi, ensimmäiseksi teoistaan, ennen aikojen alkua.
23. Iankaikkisuudesta minä olen asetettu olemaan, alusta asti, hamasta maan ikiajoista.
24. Ennenkuin syvyyksiä oli, synnyin minä, ennenkuin oli lähteitä, vedestä rikkaita.
25. Ennenkuin vuoret upotettiin paikoilleen, ennen kukkuloita, synnyin minä,
26. kun hän ei vielä ollut tehnyt maata, ei mantua, ei maanpiirin tomujen alkuakaan.
"lyhyesti 7.8.2017 0:01""
kertoi asian ytimen mikä Jumalan poika on.
Jes.43:10. Loppulauseet: Ennen minua ei ole luotu yhtäkään jumalaa, eikä minun jälkeeni toista tule. Biblia (1776). Ei yhtään Jumalaa ole minun edelläni tehty, ei myös kenkään tule minun jälkeeni.
Tämän kohdan perusteella Jeesus ei voinut olla Jumala. Jumalan Poika oli arvonimi, jota käytettiin mm. kuninkaista
" Ihminen loi jumalan omaksi kuvakseen"
Näin on tehty aika moneen kertaan ja lopputulos on poikkeuksetta aika rumaa.
Jeesus on Jumala, yksi Pyhästä Kolminaisuudesta, Jumalan toinen Persoona, muuttumatta ihmiseksi tullut Neitseestä Mariasta, meidän pelastuksemme tähden, tehden Mariasta Jumalansynnyttäjän.
Qumranin ja Talmundi lähteissä Junalan poika tarkoittaa tavallisra ihmistä joka on Jumalan palvelija kuten esim profeetta, lainopettaja tai pappi.
Kristinuskossa se tarkoitta että Jeesus oli Jumalan kirjaimellinen jälkeläinen, joka syntyi nuoresta Maria -nimisestä juutalaistytöstä.
Juutalaisilta tuo termi "Jumalan poika" eli "Ben-Adon" oli pääasiassa käytössä kansan keskuudessa, esim Uudessa testamentissa tuota titteliä ei käytetä Jeesuksesta kertaakaan. Sensijaan Jeesus käyttää Jumalasta nimeä "Abba" kuten nykytutkimuksen osoittaman moni muukin juutalainen siihen aikaan. Itsestää Jeesus käytti yksin omaan messiaan eli voidellun synonyymiä käytettyä titteliä "Ihmisen Poika" (ho hyios tou antroopou, Ben-Adam, Ben-Enos), jonka lähin vastine on suomenkielessä oikeastaan termi "meikäläinen."
Ps. Simon Pietarin mukaan Jeesus oli ylipappi XD
Se tarkoittaa että Maria keksi huonon hätävalheen tai sitten häntä vain ymmärrettiin väärin. Ehkäpä hän vain sanoi että "kylläpä se tuntuikin jumalaiselta" kun Jeesusta tehtiin.
Juutalaisen lain mukaan, jos mies saattaa naimattoman naisen raskaaksi on miehen otettava nainen vaimikseen ja maksettava neisen perheelle määrätty korvaus memetetystä omaisuudesta (5. Moos. 22:28-29 Jos mies kohtaa koskemattoman tytön, jota ei ole kihlattu, ja pakottaa hänet makaamaan kanssaan ja jos heidät nähdään, miehen on maksettava tytön isälle viisikymmentä hopeasekeliä. Miehen tulee ottaa häpäisemänsä tyttö vaimokseen, eikä hän saa hylätä tätä koko elinaikanaan). Vertaappa tätä lakia Matteuksen evankeliumin syntymäkeromukseen, joko soi kellot?
Raamattu on hyvin vertauskuvallinen kirja jossa asioiden nimillä on tarkoitus tehdä asiat ihmislle ymmrrettävimmiksi kytkemällä ne ihmisten kokemusmaailmaan. Jeesuksen kuvaaminen Jumalan pojaksi kertoo ihmisille sen arvon joka Jeesuksen uhrauksella oli Jumalle, se oli siis yhtä kuin ihminen uhraisi oman poikansa. Siis suurin mahdollinen uhraus.
Täysin kirjaimellisesti ajateltunahan Jeesuksen kuolema ei ole kovin kummoinen asia koska ei mikään jonkun jumalan ilmenemismuoto voi koskaan kuolla samalla tavalla kuin tavallinen ihminen eikä olla varsinainen uhraus "isä-Jumalalle". Mutta koska tämä uhraus oli vertauskuvallinen, sitä verrattiin ymmärrettävään asiaan eli omaan poikaan.
Teemu Selänteen pojat ovat jumalan poikia.