Kokemuksia Perhepalvelukeskuksista

OikeuttaÄideille

Mitä mieltä olette tällaisista paikoista?
Kokemuksia?
Mistään ei löydy aloitettuja keskusteluja tästä aiheesta... On ilmeisesti liian vaikea asia näille kyseisille laitoksille myöntää notta saavat enemmän aikaan huostaanotto- päätöksiä kuin perheitä "kuntoutettua".
Useimmiten tämä johtuu joko sosiaalityöntekijästä tai itse laitoksen hoitohenkilökunnasta.
Tunnen tapauksen jossa vikaa löytyy kummastakin toimielimestä...
Hoitohenkilökunnasta kokouksiin osallistuu henkilö joka lyttää jatkuvasti lasten äitiä sosiaalityöntekijälle tyyliin "ei se ole täällä paljoa ollut, aina se äiti on ollut lasten kanssa menossa", "joo se äiti kiskoo voimalla vanhempaa likkaa kädestä ja on nähty tekevän useammin kuin kerran", "äiti viskoo tuolia viime kokouksen jälkeen, en ollut minä näkemässä vaan yks toinen hoitaja". Sosiaalityöntekijään uppoo kaikki nää ja ehdottaa äidille Psykiatrisia testejä ja sosiaalityöntekijän sihteeri nälvii päälle notta miksi piti toinen muksu synnyttää maailmaan jos tiesi jo ekan aikana että lapsen isällä ei ole "kaikki muumit laaksossa". Kaiken lisäksi äidille tylytetään etteivät äidin merkkaamat hoitajan käynnit pidä paikkaansa ja laitoksessa oloa pitäisi jatkaa vielä seuraavalla 3kuukaudella. Itse henk. Koht. Tämän äidin tuntien tiedän että hän on paras mahdollinen huoltaja lapsilleen ja tämä mitä hän joutuu laitoksessa sietämään on ehkä jopa kamalampaa kuin se notta olisi vain jäänyt mielisairaan omaishoitajaksi hellan ja nyrkin väliin.

2

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OikeuttaÄideille

      Niin ja mainittakoot vielä notta lasten isällä on pahoja psyykkisiä ongelmia. Uhannut mm. Tappaa itsensä lasten nähden ja kuullen ja yrittänyt viilellä veitsellä ranteisiinsa. Tämän lisäksi uhkaillut lasten äidin ystäviä mm. Minuakin kuvilla ja tekstiviesteillä. Äiti muutti lapsineen erille miehestä ja yritti järkätä kaiken ihan itse tukeutuen vanhempiinsa ja ystäviin... Sossut rankaisi tökkimällä äidin laitokseen silmätikuksi huostaanoton uhalla ku lasten isä oli valehdellut sossuille notta äiti olisi vielä joku päivä tulossa taas isän kanssa saman katon alle.

    • asiaesilleasiallisesti

      Ota asia esille muitten viranomaisten kanssa!

      Asia pitää ottaa asiallisesti ja käydä läpi.
      Sosiaalihoitajien on hoidettava oikein työnsä.
      Puhu sen sosiaalihoitajan pomon kanssa, ota joku tuttavasi mukaan siihen keskusteluun tueksi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      226
      17140
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12184
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5970
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4852
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4756
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3947
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3575
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2997
    9. 258
      1405
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe