Kumpaa sinät uskot ja seuraat, "Herraa Jeesus Kristusta" vai "Rabbi Joosuaa, sitä Messiasta" ? Onko nimi ja sen käännös uskon mitta? Onko sillä väliä onko kuäyse Jeesuksesta vai Joosuaasta?
Pieni Galluppi
PieniGalluppi
1
<50
Vastaukset
Sillä ei ole mitään väliä kutsutaanko Herraamme nimellä "Jeesus Kristus" vai "Yeshua Messias". Jeesus ymmärtää kyllä suomea, ja tietää että hänen nimi on käännetty monille eri kielille. Tietysti Yeshua on Jeesuksen alkuperäinen hepreankielinen nimi, joka tarkoittaa pelastusta, mutta sen nimen käyttö ei takaa meille yhtään lisäpisteitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1042301
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231430- 1291428
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau311424- 681243
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3401094- 89995
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56944- 122821
- 82806