Minulla on alaselässä suht suuri tatuointi, olen kuullut, että synnytyksen yhteydessä ei voida antaa epiduraali puudutusta, koska tatuoinnista voisi joutua aineita verenkiertoon. Onko synnyttäneillä naisilla tietoa asiasta?
Kysyin kerran asiasta lääkäriltä, joka kertoi anestesia lääkärin päättävän puudutuksesta kun synnytys on ajankohtainen/käynnissä...haluaisin kuitenkin kokemuksia jo synnytäneiltä naisilta.
Kysyin kerran asiasta lääkäriltä, joka kertoi anestesia lääkärin päättävän puudutuksesta kun synnytys on ajankohtainen/käynnissä...haluaisin kuitenkin kokemuksia jo synnytäneiltä naisilta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.silikonitieto.net/artikkeli_haku.phtml?arID=830&ID=24
paikasta,missä kohtaa tatuointisi on.
Minulla on myös suuri tatuointi selässä,mutta epiduraali on tehty 2 kertaa,nilkkaleikkauksessa ja sektiossa.
Eivät todellakaan pistä tatuoinnin läpi,etsivät paikan,mistä saavat pistettyä,näin selittivät.Ja yleensä nämä alaselän tatuoinnit(tribaali??) ovat ihan pyllyn päällä,eivät ole tiellä,koska epiduraali tulee ylemmäs.Tälläisen selityksen sain itse kysyessäni,miksi voin olla keisarinleikkauksessa hereillä puudutettuna,vaikka on tatuointi.
Lääkäri voi kieltäytyä laittamasta epiduraalia,mutta erittäin harvoin.Yleensä etsitään tatuoinnista pieni aukko jossa ei ole väriä ja epiduraali tökätään siihen.Harvoin ihmisellä on koko alaselkä täynnä väriä.Ei siis ongelmia epiduraalin saannissa.kokemusta on.