Housujen saumat ahdistaa

Aaahhhh

Olen pitkään vaivannut itseäni ongelmalla, eli tuntuu, että melkein kaikissa housuissa (farkut, collegehousut) on kova sauma haaravälissä. Jalat puutuvat, kun sauma puristaa alapäästä. Käytin aikasemmin pillifarkkuja, nykyään käytän löysempiä, mutta tuntuu että vaiva jatkuu edelleen. Olen yrittänyt pitää jopa korkeavyötäröisiä löysiä farkkuja alempana, mutta tuntuu, että sauma hiertää silti (niin alhaalla, kuin olisivat matalavyötäröiset). Haluaisin vaan pukea jotkut joustavat urheiluleggingsit, niin ei sauma ahdistaisi. Onko muita jolla sama ongelma?

6

2302

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joustoahousuihin

      Miksi et käytä sretch farkkuja. Ne ovat joustavia ja pehmeitä. MInulla on ainakin yhden, jotka ovat slim mitoitusta, eli todella tiukat. Mutta ne eivät hankaa yhtään.

      • Aaahhhh

        Siis niissä pillifarkuissa, joita käytin oli stretchiä. Kyse on vaan siitä kovasta saumasta, joka on siinä haaravälissä. Kaikissa farkuissa joita olen ostanut on se sauma, mutta toisissa vaan pehmeempi ja toisissa kovempi. Varsinkin 100% puuvilla farkuissa se on erittäin kova. En osta yksiäkään farkkuja, jos niissä yhtään tuntuu se sauma. Varmaan farkkuleggingsseissä ei olisi mitään kovaa saumaa puristamassa kasseista.


      • Muutenkiristää
        Aaahhhh kirjoitti:

        Siis niissä pillifarkuissa, joita käytin oli stretchiä. Kyse on vaan siitä kovasta saumasta, joka on siinä haaravälissä. Kaikissa farkuissa joita olen ostanut on se sauma, mutta toisissa vaan pehmeempi ja toisissa kovempi. Varsinkin 100% puuvilla farkuissa se on erittäin kova. En osta yksiäkään farkkuja, jos niissä yhtään tuntuu se sauma. Varmaan farkkuleggingsseissä ei olisi mitään kovaa saumaa puristamassa kasseista.

        Vaatteet naisten mallistosta, niin silloin pitää olla joustoa kankaassa, mikäli pitää olla päällä istuvat...


    • joustoahousuihin

      Ei strech housut ole naisten mallistosta. Niitä löytyy lähes joka merkiltä.

    • shoppaaja

      Osta semmoiset reisistä väljät farkut, ehkä eivät istu yhtä hyvin. Tai ohuempaa kangasta silloin ei haittaa.
      Muut housut kuin farkut voivat olla mukavammat.

    • KepeksetKiittää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      444
      8148
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      114
      5628
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      115
      4674
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      202
      4531
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      33
      4478
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3977
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3873
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3747
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      42
      3679
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3491
    Aihe