Olen pitkään vaivannut itseäni ongelmalla, eli tuntuu, että melkein kaikissa housuissa (farkut, collegehousut) on kova sauma haaravälissä. Jalat puutuvat, kun sauma puristaa alapäästä. Käytin aikasemmin pillifarkkuja, nykyään käytän löysempiä, mutta tuntuu että vaiva jatkuu edelleen. Olen yrittänyt pitää jopa korkeavyötäröisiä löysiä farkkuja alempana, mutta tuntuu, että sauma hiertää silti (niin alhaalla, kuin olisivat matalavyötäröiset). Haluaisin vaan pukea jotkut joustavat urheiluleggingsit, niin ei sauma ahdistaisi. Onko muita jolla sama ongelma?
Housujen saumat ahdistaa
6
2381
Vastaukset
- joustoahousuihin
Miksi et käytä sretch farkkuja. Ne ovat joustavia ja pehmeitä. MInulla on ainakin yhden, jotka ovat slim mitoitusta, eli todella tiukat. Mutta ne eivät hankaa yhtään.
- Aaahhhh
Siis niissä pillifarkuissa, joita käytin oli stretchiä. Kyse on vaan siitä kovasta saumasta, joka on siinä haaravälissä. Kaikissa farkuissa joita olen ostanut on se sauma, mutta toisissa vaan pehmeempi ja toisissa kovempi. Varsinkin 100% puuvilla farkuissa se on erittäin kova. En osta yksiäkään farkkuja, jos niissä yhtään tuntuu se sauma. Varmaan farkkuleggingsseissä ei olisi mitään kovaa saumaa puristamassa kasseista.
- Muutenkiristää
Aaahhhh kirjoitti:
Siis niissä pillifarkuissa, joita käytin oli stretchiä. Kyse on vaan siitä kovasta saumasta, joka on siinä haaravälissä. Kaikissa farkuissa joita olen ostanut on se sauma, mutta toisissa vaan pehmeempi ja toisissa kovempi. Varsinkin 100% puuvilla farkuissa se on erittäin kova. En osta yksiäkään farkkuja, jos niissä yhtään tuntuu se sauma. Varmaan farkkuleggingsseissä ei olisi mitään kovaa saumaa puristamassa kasseista.
Vaatteet naisten mallistosta, niin silloin pitää olla joustoa kankaassa, mikäli pitää olla päällä istuvat...
- joustoahousuihin
Ei strech housut ole naisten mallistosta. Niitä löytyy lähes joka merkiltä.
- shoppaaja
Osta semmoiset reisistä väljät farkut, ehkä eivät istu yhtä hyvin. Tai ohuempaa kangasta silloin ei haittaa.
Muut housut kuin farkut voivat olla mukavammat. - KepeksetKiittää
Haaremihousut niin ei purista.
Esim zalandolta https://www.zalando.fi/haaremihousut/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää442239Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten672121Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211960HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363941714Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041665Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241494Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta01390Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821112Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53977- 75945