Linkedin "search appearances", mitä se paljastaa?

Nolattuko

Löysin Linkedinistä oman profiilin näkymästä katselukertojen vierestä tällaisen "Search appearances"-laskurin. "X number of times your profile appeared in search results between x-x." Sen ideana on ilmeisesti näyttää, montako kertaa oma profiili on esiintynyt hakutuloksissa. Mutta mitä tämä käytännössä tarkoittaa?

Siitä pystyi myös katsomaan, mitkä tahot ovat olleet asialla, ja näkyi joku headhunterfirma. Mulla itsellä on asetukset sellaiset, että mun nimen ei pitäisi näkyä muille kun haen jotain. Mutta. Jos minä kirjoitan hakukenttään vaikka "Valtteri", ja sieltä avautuu minulle listalla parikymmentä Valtteri-nimistä, niin helvetti sentään, näkeekö ne kaikki, että nyt on *meikän firma*:sta joku ohimennen heitä silmäillyt? Siis ihan vaan heidän nimeään siinä hakutuloksissa.

Kellään tietoa tai parempaa kokemusta? Olen nolona kun itse tykkään tehdä ns. tutkivia hakuja, vaikken vierailisikaan profiileissa. Firmani ei ole niin iso, etteikö sitä saisi selville että se oon mä.

0

1573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Israel aloitti 3. maailmansodan

        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
        Maailman menoa
        396
        2082
      2. Kaksi vuotta

        Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
        Ikävä
        12
        1919
      3. Nainen, meidän talossa on säännöt

        1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
        Ikävä
        247
        1394
      4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

        En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
        Ikävä
        81
        1041
      5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

        Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
        Tv-sarjat
        56
        965
      6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

        "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
        Hindulaisuus
        402
        928
      7. Rakennetaanko yhdessä?

        Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
        Ikävä
        39
        808
      8. Onko hän elämäsi rakkaus?

        Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
        Ikävä
        56
        779
      9. Mies haluaisin sinun kanssa

        Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
        Ikävä
        75
        750
      10. Hyvää yötä mies

        Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
        Tunteet
        70
        724
      Aihe