Diesel-käyttöisille henkilöautoille löytyy vaihtoehtoisia ratkaisuja ne eivät ole välttämättömyys. Vaikka nokilekoja yritetään hypettää ja huijaamalla vakuuttaa luontoystävällisiksi ei näin ole. Ympäristöministeri, hengitys-ja astmaliitto, allergialiitto yms nyt hyvälle asialle kampanjoimaan tämän kiellon puolesta ja taistelemaan puhtaamman hengitysilman puolesta.
Diesel henkilöautot kiellettävä suomessa
Astmaatikko2017
7141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nimenomaan Suomessa ei ole minkäänlaista tarvetta rajoittaa dieseleitä. Dieseleiden, siis vanhempien, ongelma on päästöt, jotka 'hakeutuvat' notkoissa ja laaksoissa olevien katukuiluihin ja tällaisia kaupunkeja ei Suomessa ole.
Jos polttomootyoreita pitää kieltää Suomessa, niin se on nimenomaan bensamoottorit niiden huimasti suurempien päästöarvojen vuoksi. Ja nämä päästöt ovan nimenomaan syyllisiä näihin luonnonmullistuksiin, järjettömiin helteisiin, napajäätiköiden sulamisiin jne ja muihinkin tuhoisiin luonnonilmiöihin.
Kielto toki olisi tehtävä maailmanlaajuisesti, jotta niillä olisi merkitystä. Ja niinhän ollaankin tekemässä vähitellen. Kaikki polttomoottorit vähitellen poistuvat uusmyynnistä seuraavien kymmenien vuosien kuluessa. Dieselit varmasti kuitenkin jatkavat 'elämäänsä' bensoja kauemmin. Ei kai kenellekään tarvi selittää miksi.
Kannatetaan täyskieltoa.
Tietysti tarvitaan kohtuullinen siirtymäaika. Eli ensin kielletään uusien myynti esim. 2019 alusta, seuraavaksi kielto ajaa kaupunkien keskustoissa 2021 alusta ja sitten täyskielto voimaan 2025 alusta.
Asiahan on jo edennyt monissa maissa. Norja ja Hollanti on kieltämässä sekä dieselit ja luonnollisesti myös bensat uusien autojen myynnissä jo vuoden 2025 alusta. Seuraajia on jo ilmoittautunut ja olikos se Englanti ja Ranska vuoden 2040 alusta.
Kyllä Suomikin jossain vaiheessa menee perässä. Suomessahan harvaan asuttuna ja pitkien matkojen maana tilanne on hieman toinen. Kaupingeissakaan ei ole sellaisia 'sumppuja' kuin Euroopan suurkauungeissa tai vuoristojen laaksoissa sijaitsevien kaupunkien kadut, joissa dieselin hieman suuremmat typpipäästöt ovat paha juttu. Mitään järkisyytä ei näin ollen ole Suomessa tämän kehityksen kärkijoukossa, jossa kustannukset ovat aina korkeimmat verrattuna hieman myöhemmin mukaan tulevilla.
Vanhat autot ovat se varsinainen ongelma myös dieseleissä. Näitähän nämä tekeillä olevat rajoituksetkin koskevat! Sekä bensojen että dieseleiden osalta. Näiden vaihtoa olisi hyvä edistää, mutta varottava ettei bensamoottoreilla korvat dieseleitä, sehän lisäisi päästöjä ja nimenomaan ilmastomuutosta lisääviä päästöjä.
Sähköautot eivät vielä oikein riitä muuta kuin suurimpien kaupunkien kaupunkiajoon. Toistaiseksi muita vaihtoehtoisia ei merkittävästi ole saatavilla.
Paljon on ollut keskustelua siitä, että henkilö-dieselit on poistettava liikenteestä. Miksei keskustella diesel-kuorma-autojen ja bussien liikenteestä poistamisesta? Traktoreista puhumattakaan.
Valtiovalta toteaa vain että on ongelma poistaa diesel-kuorma-autot. Kuitenkin samaan aikaan kaasulla ja sähköllä toimivat bussit kuljettaa päivittäin asiakkaita.
Mikäs ongelma siinä on? Bensiinikoneet ne lännessäkin jyllää. Näihin kun rakentaa hybridit tai laitetaan täysin sähköllä toimiviksi. Luulisi rekoissa olevan tilaa isollekin akustolle. Täytyy vain alkaa kehittään ideaa.
Dieseleiden kielto on väistämätöntä. Puoliperävaunullinen kuorma-auto on jo suunnitteluputkessa (Tesla).
Suurin ongelma dieseleissä on uudet dieselit jotka sulkee nano-partikkeleita keuhkoihin. Niitä on vaikea suodattaa ja ne aiheuttavat syöpää.
Höpö höpö.
Uudet dieselautot ovat polttomoottoriautoista kaikkein vähiten haitallisia päästöjä tuottavia.
Eivät kuitenkaan kokonaan päästöttömiä tietysti nekään, mutta eipä polttomoottoriautoista päästöttömiä saadakaan.