Hyvä ystävä, syötkö oikein?

BalleriinaLutuunen

Vältä tyydyttynyttä rasvaa ja suosi pehmeitä

Syö ainoastaan tummaa leipää, älä vaaleaa.. vaalea leipä on tutkimuksien mukaan lähes yhtä haitallista kuin porsaanihra. Ihra on tappanut ihmisiä, mutten kuitenkaan usko että vaalea leipä sitä on tehny.

Salaattia paljon ja kaurapuuro oivariinillä

Jos haluatte terveystietoa. Ole. Taas tää.

17

627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdfddf

      Kuinka Ballero meidän tulisi suhtautua tälläiseen? Kieltämällä ja ummistamalla silmät terveys viranomaisten tavoin?

      Laitetaanpa muistiin tännekin uunituore vapaasti luettava tutkimus Euroopan eri maiden ruokatottumuksista ja niiden korrelaatiosta sydänkohtaukseen ja sydänkuolleisuuteen. Juttu on jo keskustelussa yleisellä puolella, kiitos hikikomorin. Tekijät ovat tsekkiläisiä urheilututkijoita (mahtaako sielläkin varsinainen ravitsemustiede ja terveystiede olla hitaampia liikkumaan?).

      Tilastot puhuvat hyvin yksinkertaista kieltä: rasva (kaikki paitsi auringonkukkaöljy) yhdessä eläinperäisen proteiinin kanssa korreloi korkeampaan kolesteroliin JA matalampaan sydänkuolleisuuteen. Ja hiilarit, varsinkin viljan ja perunan kaltaiset nopeat hiilarit (ja juujoo, kokojyvä kuuluu tähän) korreloivat korkeampaan sydänkuolleisuuteen, vaikka kolesterolia tällöin laskevatkin. Suomeksi sen voisi sanoa h-y-v-i-n lyhyesti: elämä voittaa Euroopassa kun hiilarit korvataan rasvalla, eikä halveksuta eläinperäisiä tuotteita.

      Linkki juttuun, jossa on kuva kuvan jälkeen ja jopa faktorianalyysikenttiä ihmeteltäväksi. Kentät sikseen,
      ...mutta tämän jutun kuvat ovat kivoja: jokaiseen on kirjattu mitä maata mikäkin piste edustaa. Se avaa silmiä.
      Food consumption and the actual statistics of cardiovascular diseases: an epidemiological comparison of 42 European countries

    • hyvävinkki

      Kannattaa syödä kohtuullisesti ja kakata iso kakka.

    • Okinawan_dieetti

      Japanin Okinawalaiset ovat tunnettuja pitkäikäisyydestänsä. Ruokavaliossa runsaasti possua,kalaa ja makeaa bataattia. http://www.okicent.org/

      • hpv27

        Okinawalla eliniänennuste on laskenut kun dieettiin tuli lihaa ja kovaa rasvaa. Pääasiallinen paistorasva on sitten rypsiöljy.


    • vplaitteliheti

      Okinawan_dieetti

      Tunnetaan myös suurena huijauksena muta ainahan sitä joitakin voi kusettaa.

    • VHH-lainen

      Okinawalla syödään paljon riisiä. Riisi sisältää Arginiinia, joka vaikuttaa verisuonten terveyteen.

      • hpv27

        Okinawalla syötiin riisiä varsin vähän ja pääasiallinen hiilihydraatin lähde oli bataatti. Riisissä on onoin 0.25% agriinia eli ei mitenkään paljon. Ruisjauhossa on 0.75% arginiinia ja yhdessä kalkkunan rinnassa olisi 16 g arginiinia.


      • LysiiniArginiiniSuhde

        Arginiinin osalta kannattaa muista, että lysiini/arginiini-suhde on tärkeä. Jos ruuassa lysiiniä on enemmän kuin arginiinia, niin arginiinia ei saada elimistöön hyötykäyttöön. Jos haluaa arginiinia hyötykäyttöön, niin ruuan lysiini/arginiini-suhteen tulisi olla alle 1. L/A: soija 1,2, kala,1,7, liha muistaakseni 1,5 paikkeilla, herne 0,7, pähkinät about 0,2-0,4, maitotuotteet yli 2. Viljassa muistaakseni suhde on myös hyvä. Arginiinia syntyy myös ureakierrossa, mutta syntyykö kun ikää tulee? En tiedä. Koska syön paljon soijaa ja maitotuotteita, ehkä liian paljon , paikkaan L/A suhdetta pähkinöillä ja herneellä.


    • vpeikerrosatuja

      Se mitä Okinawalla syödään ei paljon vaikuta suomalaisen ylipainosen elämään.
      Näitä Okinawa-satuja kertojia riittää. Tee sinä sen sijaan jotain järkevää terveydellesi ja painollessi

      • VHH-lainen

        Aivan oikein. Ruokasuositukset ovat täynnä satuja.
        Esimerkiksi voidaan kysyä seuraavaa:
        Pähkinöille allergiaa kärsiviä kehotetaan välttämään ruokia, joita ei heille sovi. Kun taas diabeetikoita kehotetaan syömään ruokia, jotka ei niin ikään sovi heille.
        Jälkimmäisessä on paremmat markkinat


    • Ikäväjano

      En, sillä en oikein syö lähes mitään. Mutta rikkaus on niinkuin sana mainitsee.

    • Niikulakiluodaan

      Ei kannata syödä, sillä kaikki nielaistu menee ihan hukkaan.

    • vm43

      Syön normaalia, kotona kotimaisista raaka-aineista valmistettua sekaruokaa.
      Niukasti ruis- ja kauraleipää joiden päälle normaalisuolaista voita johon olen mössännyt reilusti valkosipulia.
      Eri elukoiden kokolihaa joista halvimpia ovat brotsku ja sika jossa nykyään on rasvaa turhan vähän. Ulkofileessä juuri ja juuri kastikepohjan tarpeiksi.
      Tuoresalaatin kastikkeena käytän neitsytoliiviöljyä ja valkoviinietikkaa.Rasvatonta raejuustoa 3 x 400g/viikko johon mössään 2 keitettyä kanamunaa / 400g.
      Kohtuullisesti täytekeksejä ja kuivakakkua.
      Maapähkinöitä.
      Rasvatonta maitoa 1,5l/päivä.
      Reilusti kahvia.

      73v ukon labra-arvot ovat erinomaiset ja kunto sen mukainen.

      • VHH-lainen

        Miksi rasvatonta maitoa? Tosin itse en käytä maitoa ollenkaan, ainoastaan kahvikermaa.
        Rasvaa pitää olla vähintään kolminkertainen määrä syödystä proteiinin määrästä.
        Tämä ohje koskee henkilöitä, jotka noudattavat vähähiilihydraattista ja runsasrasvaisia ruokavaliota.


      • vm43
        VHH-lainen kirjoitti:

        Miksi rasvatonta maitoa? Tosin itse en käytä maitoa ollenkaan, ainoastaan kahvikermaa.
        Rasvaa pitää olla vähintään kolminkertainen määrä syödystä proteiinin määrästä.
        Tämä ohje koskee henkilöitä, jotka noudattavat vähähiilihydraattista ja runsasrasvaisia ruokavaliota.

        Olen aikanaan pudottanut 16kg täysin hiilarivapaalla ruokavaliolla. Opetellessani syömään, tuli painoa takaisin pari kiloa mutta jäi siihen.

        En ole laskenut ravinteiden keskinäisiä suhteita mutta pidän huolen, että vuorokautinen protskumäärä on 150g:n luokkaa.
        Peruna, porkkana, lanttu ovat perusjuureksiani ja yhdessä muutaman leipäviipaleen kanssa, määrät ylittänevät hiilarikammoisten sallimat rajat.
        Peruskulutukseni on 2230kcal/vrk ja vaikka ikääntyneen eläkeläisen 10 viikkotuntia kunto-/punttisalilla ei hirveästi kulutakaan niin onhan se lisänä kuitenkin.

        Rasvaton maito on minusta jääkaappikylmänä hyvää. Teen siihen myös salijuomani. 0,5l maitoa, kaakojauhetta, protskujauhetta ( 80%) noin 50g.

        Kävin tänään verikokeissa. Pienen verenkuvan ohella tärkein on syöpäindeksi CEA. Kuusi vuotta sitten vatsani revittiin hajalle kolmesta kohdasta perä-/paksusuolisyövän vuoksi ja olen sen jälkeen ollut seurannassa 3kk:n välein.
        Kunto tuntuu erinomaiselta ja tietyiltä osin punttikin kulkee niin, etten ole kokenut mitään ikärasismia.


    • vponnitteleejärkevää

      vm43

      Onnittelen!

    • tsemppiheipat

      Kyllä ilmeisesti syön oikein. Kakkakin tulee oikein kivasti. Ihan kivasti menee muutenkin (panettaa koko ajan kamalasti).

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2468
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      58
      2216
    3. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      43
      1997
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      210
      1728
    5. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1650
    6. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      20
      1590
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      88
      1430
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      15
      1419
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      11
      1362
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1354
    Aihe