Kirkko lopetti palautusten vastustamisen?

Evl-kirkko on ollut johtavassa asemassa vastustamassa kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden palautuksia.
Nähdäkseni kirkko on myös saanut hidastettua palautusprosessia.
Kirkko on myös osallistunut mielenosoituksiin ja myös rahoittanut esim lentoaseman mielenosoituksia, joissa lentoturvallisuus vaarantui mielenosoitusten takia.

Turun terrori-iskusta on tässä vaiheessa selvinnyt että epäilty puukottaja on kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut, mutta ei ole saatu palautettua.

Terrorismitutkija Alan Salehzadeh sanoi jo toukokuussa: "Suomessa kävelee tikittäviä aikapommeja"

Kirkolla on ollut merkittävä rooli "aikapommien" lisääntymisessä, yhtään väheksymättä monia johtavia poliitikkoja, jotka myös ovat pyrkineet jarruttamaan palautuksia.

Kirkko ja monet laitalahkot ovat myös menneet halpaan, kun kuvittelevat koko ikänsä muslimina eläneiden kääntyvän oikeasti kristityiksi pelkällä sormen napsautuksella.
Puhutaan sadoista kääntyneistä, jossa täytyy olla suurin osa valekääntyjiä, koska nyt yhdeksi perusteeksi turvapaikalle käy se jos on kääntynyt kristityksi.
Laitalahkolaisten IRR-TV kehuskeli jo marraskuussa kääntyneitä olevan yli tuhat.

Nyt en ole Turun iskun jälkeen onneksi huomannut kenenkään vastustavan palautuksia.

28

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiva kun peukutit taas itseäsi🤗

    • Kuulappas Pe.ku. Pääsikö taas valhe ihan tahallaan vai tahattomasti?

      "Puhutaan sadoista kääntyneistä, jossa täytyy olla suurin osa valekääntyjiä, koska nyt yhdeksi perusteeksi turvapaikalle käy se jos on kääntynyt kristityksi."

      Ilmeisesti tahallisesti koska viittasit IRRTV:hen 😉
      Laitatko sen todisteen missä sanotaan kristityksi kääntymisen esistävän turvapaikan saamista, kiitos!

      Tässä muuten hyvä kääntyneen haastattelu
      "Turvapaikanhakijan tie voi olla tuskainen ja täynnä vaaroja. Miksi heitä saapuu Suomeen? Vieraana afgaanimies."

      http://vod.tv7.fi/vod/marttyyrien_aani/marttyyrien_aani-142-w.MP4

    • Mihin Pe.ku hävisit?

    • Nyt jo 70% käännytyksen valittajista perustelee valitustaan kristinuskoon kääntymisellä.

      Alkujaan Kalevan uutinen viime keskiviikolta kopioituna Iltalehdestä:

      "Kaleva: Yhä useampi turvapaikanhakija ilmoittaa kääntyneensä kristinuskoon vasta kielteisestä päätöksestä valittaessaan
      Migrille palautuvista turvapaikkapäätöksistä 70 prosentissa uusi peruste on kristinuskoon kääntyminen."

      • Mutta sillä ei ole vaikutusta turvapaikan saamiseen.
        Heillä on tästäkin asiasta väärä tieto kuten sinullakin, eiks niin? 🤗


      • ukova.nainen

        Se oli Päivi räsänen joka nosti haloon, että kääntyneen sanaa on uskottava eikä saa palautta,
        joissain kristittyjen blogeissa pidettiin vainona kun haastattelussa kysytään perusteluja kääntymiselle.
        Kristinusko on yksi peruste turvapaikalle, mutta ei takaa sitä automaattisesti ja siitä onkin ollut apua jo turvapaikan hakijoile.


      • ukova.nainen kirjoitti:

        Se oli Päivi räsänen joka nosti haloon, että kääntyneen sanaa on uskottava eikä saa palautta,
        joissain kristittyjen blogeissa pidettiin vainona kun haastattelussa kysytään perusteluja kääntymiselle.
        Kristinusko on yksi peruste turvapaikalle, mutta ei takaa sitä automaattisesti ja siitä onkin ollut apua jo turvapaikan hakijoile.

        Tietoa
        http://www.migri.fi/nain_palvelemme/asiakastiedotteet/tiedotteet_turvapaikka/1/0/kristityksi_kaantymalla_ei_saa_automaattisesti_turvapaikkaa_73615


      • ukova.nainen kirjoitti:

        Se oli Päivi räsänen joka nosti haloon, että kääntyneen sanaa on uskottava eikä saa palautta,
        joissain kristittyjen blogeissa pidettiin vainona kun haastattelussa kysytään perusteluja kääntymiselle.
        Kristinusko on yksi peruste turvapaikalle, mutta ei takaa sitä automaattisesti ja siitä onkin ollut apua jo turvapaikan hakijoile.

        "Kristinusko on yksi peruste turvapaikalle, mutta ei takaa sitä automaattisesti ja siitä onkin ollut apua jo turvapaikan hakijoile. "

        Juu, noin se menee.
        Se tosiaan on yksi peruste turvapaikalle ja käsitellään tapauskohtaisesti.
        kristiuskoon kääntymiset ovat aiheuttaneet myös hakemusten palauttamisia alempaan oikesasteeseen tai maahanmuuttovirastolle.
        Siitähän tulee jo automaattisesti jopa puoli vuotta lisäaikaa Suomessa kun hakemusta käsitellään uudestaan.


    • KTS--

      Räsänenhän se nosti esiin että kristityille ja varsinkin vasta kääntyneille on oltava jonossa etupaikka.

      • Tuota se yritti jo ollessaan ministeri.
        Hänen mielestään ainoasaan kristityillä on oikeus turvapaikkaan.


      • Ninnukkainen
        Pe.ku kirjoitti:

        Tuota se yritti jo ollessaan ministeri.
        Hänen mielestään ainoasaan kristityillä on oikeus turvapaikkaan.

        Mikä ihan järkevää onkin kun ei ainakaan täällä Euroopassa ole ollut kristittyjen tekemiä terrori-iskuja viime aikoina.


    • Näin.on

      Kovin on ollut kirkko nyt hiljainen käännytettyjen auttamisesta, eikä asian aktivistejakaan ole näkynyt tapahtumia kommentoimassa.

      • Mummomuori tais olla etupäässä.

        Jos vapaiden suuntien seurakunnilla on yli tuhat käännytettyä, niin mikä onkaan pelkona, kun lähes kaikki on heidän vihollisina pitämiään valekääntyjiä?


    • uskonnot.kiellettävä

      Siinä nyt näette mitä uskonnot saavat maailmassa aikaan.
      Ellei niitä olisi ollenkaan, täällä olisi varmasti paljon rauhallisemapaa.
      Kaikenmaailman kirkot ovat pahan alku juuria.

      • älä.hömpsöpä

        Älä syytä muita siitä mitä islam opettaa ja muslimit tekevät.


      • En usko, että kovin paljon rauhallisempaa olisi vaikka uskontoja ei olisikaan, jos ihminen olisi vielä olemassa.


      • Poliisi ei ole vielä ilmoittanut epäillyn uskontoa.

        Tatuointi vasemmassa käsivarressa viittaa siihen, ettei ole muslimi.
        Hän on valittanut kielteisestä turvapaikkapäätöksestä.

        70% valittajista käyttää yhtenä perusteena kristinuskoon kääntymistä.


      • mitä.veikkaat
        Pe.ku kirjoitti:

        Poliisi ei ole vielä ilmoittanut epäillyn uskontoa.

        Tatuointi vasemmassa käsivarressa viittaa siihen, ettei ole muslimi.
        Hän on valittanut kielteisestä turvapaikkapäätöksestä.

        70% valittajista käyttää yhtenä perusteena kristinuskoon kääntymistä.

        Ei tarvitse ilmottaa, ilmoitti sen itse huutamalla Allahu akbar.
        Mitä luulet Pe.ku onko tappaja sunni vai shiia?


    • Googleta

      Islamin Aikapommi. Profeetta Muhammad: "Jos joku vaihtaa islamin uskonsa, tappakaa hänet".

      • Pudis55

        Niin ja tässä raamatusta.
        5. Moos. 13:13-16 ”Jos saatte tietää, että jossakin niistä kaupungeista, jotka Herra, teidän Jumalanne, antaa teidän asuttaviksenne, on kelvottomia miehiä, jotka ovat viekoitelleet kaupunkinsa asukkaat palvelemaan muita, teille vieraita jumalia … teidän on miekalla surmattava sen kaupungin asukkaat. Julistakaa kaupunki Herralle kuuluvaksi uhriksi, hävittäkää se ja surmatkaa sekä asukkaat että heidän karjansa.”


    • koraaniKehottaaVainoon

      Vainouskonnon harjoittajat ovat uhka ihmisen turvallisuudelle, hengelle ja terveydelle? Evl kirkko maksakoon uhreille miljoonan per puukotettu korvaukset, syylliset tilille.

    • Nostaja

      Nostan.

      Jatkaako kirkko kännytettävien hyysäystä?

      • putkaalinnaavankeutta

        Sopii yrittää, nyt Risikko lupailee että matun piiloittaminen kriminalisoidaan.


      • putkaalinnaavankeutta kirjoitti:

        Sopii yrittää, nyt Risikko lupailee että matun piiloittaminen kriminalisoidaan.

        Jostain syystä puukottaja on Suomeen saavuttua lähetetty kristilliseen opistoon?

        kyllä tuolla touhulla saa kaiken menemään pieleen.


      • putkaalinnaavankeutta kirjoitti:

        Sopii yrittää, nyt Risikko lupailee että matun piiloittaminen kriminalisoidaan.

        Nyt on selvinnyt sekin että Pansion vastaanottokeskuksen asukkaat on usein varoittaneet turhaan johtoa epäillyn uhkakäyttäytymisestä.
        Vastaanottokeskuksen johtaja Jaana Sikiö on aiemmin sanonut, että heillä joutuu laulamaan kristillisiä lauluja, koska se hänen mielestään kuuluu suomalaiseen kulttuuriin.

        Kristiuskoa siis tuputetaan väkisin turvapaikkaa hakeville muslimeille.


    • Mahumetti

      Se yksi suvakkipelle valittiin piispaksi - ei enää tarvetta riekkua mediassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      436
      3151
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      82
      2413
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      116
      1878
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      195
      1565
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1533
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1522
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1475
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1398
    9. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1391
    10. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1317
    Aihe