Minä en ole koskaan ollut niitä tyyppejä jotka tykkää ovelta-ovelle työstä. En ole myöskään kuin kotonani, torin laidalla.Viime aikojen tapahtumien perusteella vielä vähemmän.
Mutta tämä "marjanpomintaa beeteliin" on kyllä minun juttuni. Vihdoinkin työmuoto joka minua kiinnostaa.
Olen tässä kuussa pominut jo 20L ja aikaa siihen on mennyt noin 10h.
Aion raportoida tämän ja koska ensi kuussa on puolukan ja karpalon poiminta aika ja sitä on seuduillamme paljon aion laittaa osa-aikaisen tienraivaajan anomuksen vetämään. Kyllä tuosta tulee ihan heittämällä tunnit täyteen.
Muuten olen sellainen perinteinen "tolppajulistaja".
Mutta tämä "marjanpomintaa beeteliin" on kyllä minun juttuni. Vihdoinkin työmuoto joka minua kiinnostaa.
Olen tässä kuussa pominut jo 20L ja aikaa siihen on mennyt noin 10h.
Aion raportoida tämän ja koska ensi kuussa on puolukan ja karpalon poiminta aika ja sitä on seuduillamme paljon aion laittaa osa-aikaisen tienraivaajan anomuksen vetämään. Kyllä tuosta tulee ihan heittämällä tunnit täyteen.
Muuten olen sellainen perinteinen "tolppajulistaja".
Vastaukset 12
Vanhimmat
Marjoja kerjätään kuten lasten jäätelörahoja.
Marjastaessa voi esitellä sitten muille marjastajille vartiotorneja, samalla toivoen että kymmenys marjoistakin lahjoitetaan beeteliin.
Kun aikaa on vähän ennen loppua, kannattaa marjat poimia talteen nopeasti.
Näinkö se menee, jos käyn valtakunnansalilla
Ajattelin heti aluksi keinosiementäjän hommia. Ovelta ovelle tarjoamassa siemennystä.
Tee se, ideasihan oli sinun he-ma, sopii sinulle kuin nenä päähän.
Ota jäätelömies mukaan, kaksi yhtä lapsellista.
Ei taida olla parempaa tekemistä.
Pitää kokeilla. Toivottavasti jw-isännät ovat senverran joviaaleja, etteivät ahdistu emäntiensä astumisesta.
Hieno homma. Ajattelin kerätä kakkelbergin marjoja, ja lähettää ja lahjoittaa ne jt-seurakunnille. Jos joku tietämätön ihmettelee, mitä ovat kakkelbergin marjat, niin koo.koo2-setä opastaa jälleen kerran eksynyttä ja tietämätöntä uskispoloa. Kakkelbergin marjat ovat kakan seasta löytyviä kokonaisia marjoja, usein puolukoita. Ja ne jäävät kellumaan WC-pönttöön. Mutta niihinpä on tullut suolessa ihmeellisiä ominaisuuksia. Poistavat ainakin kihdin, myrkkyruuman, satiaiset, suolinkaiset ja syviiliksen, aitsin ja tippurin ja tappurin munista ja pinpasta. Ja mikä parasta lisäävät moninkertaisesti -jessulin sanoin: "Minä sanon sinulle: ei seitsemän kertaa, vaan seitsemänkymmentä kertaa seitsemän. " -suolikaasun tuottoa.
raamatussakin ne mainitaan usein. Esim. juutalaiset ja filatelistit selvisivät erämaavaelluksesta juuri syömällä kakelbergin marjoja: puolikas päivässä riitti. Ja Epytgin pyramiitin ja Paapelin tornin rakentajat saivat niistä yli-inhimilliset voimat.
Tasosta huomaa, etteivät taida olla todistajia.
Juu. Sen huomaa helposti siitä, että kirjoittajat eivät käytä tavuviivoja.
Miksi ylläpito hyväksyy tuollaisen törkeän kirjoittelun??
En minäkään ymmärrä, että ylläpito hyväksyy jt puutaheinää kirjoittelun kaiken maailman satuolennoista -jessuli sun muut aaprabamit- ja pyrkii noilla saduilla hämäämään ihmisiä. Tietysti, onhan tämä kuitenkin jt käsittelevä palsta.
1x1x1_1 24.8.2017 18:38
"Tee se, ideasihan oli sinun he-ma, sopii sinulle kuin nenä päähän. Ota jäätelömies mukaan, kaksi yhtä lapsellista. Ei taida olla parempaa tekemistä. "
-Oletko huomannut kuinka vartiotorni on vastakkainen Raamatulle ?
Jeesus, Jumala, (Joh. 1:1) määrätään enkelin vakanssille.
Tämä enkeli sanoo: "Älkää kootko itsellenne aarteita maan päälle" (Matt. 6:19)
Vartiotorni sanoo: Kerätkää ja kerjätkää niin paljon kuin pystytte, eikä sekään riitä, viekää marjat metsistä, pikkulasten jäätelörahat, kerjätkää yli tuonpuoleisen rajankin teettämällä meille testamentteja, kuten vartiotorni, teidän pyhä julkaisunne ja kaiken tiedon mittapuu, antaa ohjeeksi takasivullaan.
Nyt taisi taas tulla 'ylipursuavaa' valehtelua.
Vartiotornista pitää varoittaa, mutta kyllä siellä on toistuvana osiona mm. testamentinteko-ohjeet. Onhan siellä ohje lahjoituttaa asunto lahkolle, ym. Voipi tarkistaa.
Mutta mikäs sinua estää lähtemästä lahkosta, avartumaan ja vaikkapa omaksumaan kristillisyyden, Raamatun ?