Kahvi on, olut on, onko tupakka seuraava?
Ja liika liikunta epäterveellistä.
Sopii meikaläiselle hyvin.
Ja liika liikunta epäterveellistä.
Sopii meikaläiselle hyvin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oikeassa olet, kun jätit naiset pois.
"Onko tupakkakin kohta terveellistä?"
Aivan varmasti tässä vaihtoehtoisten totuuksien ajassa. Nasan ilmastodataakin tuhotaan nyt että ilmastomuutos saadaan häviämään. Kun ei ole todisteita, ei ole ongelmaakaan.
Kunnon piipullinen Caravelleä tekee hermoille hyvää. KYllä sekin tutkimus kohta ilmestyy.
Naisista en tiedä.
Kahvia (harvemmin teetä) ryystävät tupakoitsijat lokaavat kahvinkin maineen. Kahvia on epäterveelliseksi luultu, kun ei sekään pysty estämään tupakan haittoja, joita on kahvin piikkiin laitettu.
Kyllähän kahvi, kaakao/tumma suklaa ja tee ..varsinkin vihreä tee on olleet jo vuosia terveellisiksi todettuja. Itse asiassa kahvista keskiverto sukankuluttaja saa Suomessa suurimman osan antioksidanteistaan ja fytokemikaaleistaan, suuri osahan suomalaisista ei juuri kasviksia käytä, varsinkaan runsaasti erivärisiä kasviksia, ja toinen puoli elää kahvilla ja tupakalla laihduttaen.
https://lifted.fi/blogi/ravinto/kaikki-kahvista-terveytta-ja-suorituskykya/
"Kahvin on todettu alentavan merkittävästi riskiä sairastua 2. tyypin diabetekseen, Parkinsonin tautiin sekä Alzheimerin tautiin.
Kahvia harkitaan jopa käytettäväksi Alzheimerin hoitoon tulevaisuudessa.
Ehkäpä merkittävin ja yleisin pitkän tähtäimen terveyshyöty on kuitenkin sen valtava antioksidanttisisältö. Kahvissa on jopa enemmän antioksidantteja kuin vihreässä teessä tai tummassa suklaassa, mutta vieläkin merkittävämmäksi tämän asian tekee käyttömäärien suuruus.
Mielestäni yllättäin, suomalaiset eivät saa keskimäärin suurinta osuutta antioksidanteistaan vihannesten ja marjojen kautta vaan KAHVISTA. Tämä ei ole vain positiivinen asia, mutta toki erittäin merkittävä antioksidanttien lähde maailman suurimmille kahvin kuluttajille. Luonnollisesti kahvin onkin todettu laskevan useiden syöpien riskiä".
Totta varmasti , mutta joillekin kahvi voi aiheuttaa kroonista väsymystä, ahdistusta tai masennusta - se sekoittaa kuitenkin aivojen kemiaa, ollen lääkeaine.
Kahvilla on farmakologisia vaikutuksia - minunkin päänsärkyni yleensä sillä helpottaa, ellei ole varsinainen migreeni päällä. Aspiriini on minulle täysin tehotonta.
Mikään ei ole vaarallista kohtuudella.
aika moni tietää mikä on mikä ei mut se on suhteellista sattumaan
raivoraitis voi lähteä lenkille ja kullma takaa tulee rattijuoppo joka jyrää yli
tupakoija olis ilman tupaknan polton aiheuttamaa viivettä ehtiny muuten mennä sitä ensin
näin tupakoijaa ohi kävellessään nuhdellut oppi elämää mutta ei jääny eläämään ehkä..
Ainakin erittäin rankka auringonotto julistetaan kohta terveelliseksi menettelyksi. Se tumma väri nostaa älykkyystasoa huomattavasti, ja monipuolinen koulutus ammattitaito syntyy samalla auringossa makaamisella.
Syvä väri auttaa lisäksi saamaan Kelan etuisuuksien jonoissa pysyvän paikan ohituskaistalle.
On, on ja on. Työkin voi olla, jos ei satu olemaan tuomari. Politiikalla voi käydä kelassa.