Huonoja uutisia vegetaristeille

lkjhpoijuh

"Huono uutinen 4 pitkäaikainen kasvissyöjä / ruokavalio määritelty> 4 viikkoa Triglyseridit eivät auttaneet & kolesterolia & HDL alaspäin # sorry academic.oup.com/nutritionrevie...

4

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vplaitteliasiasta

      Lisää:

      http://www.marksdailyapple.com/vegan-island/

      Steve Jobs will attest to everything you have just said! Oh wait. He was (a strange) vegan and he died of cancer!
      Oh well, let’s ask Linda McCartney. Nope. Vegetarian died of cancer.
      Let’s ask the Monkee’s guy, Davy Jones. Oh dear, heart attack at 66.
      What about the Bee Gee’s? Robin Gibbs – vegan and cancer.
      Ok, what about Maurice Gibb? No! Donna Summer? No. Bob Marley? No.
      I could go on but I won’t,

    • ItsekinVege

      Eräs tuttavani sanoi, että kaikki tutut vegetaristit litkivät jatkuvasti valkkaria. Itse litkin punkkua. Viineistähän on löydetty asetaldehydiä. Olikohan tutkimuksessa otettu vegetaristien paheet huomioon.. Veget syövät myös paljon eksoottisia ruokia, mahdollisesti myös RoudUpReady-soijaa. Onkohan näitä seikkoja huomioitu. Monessa kasvissa on myös omasta takaa tuholaismyrkkyjä. Kaikkia kasviksia ei ehkä ole turvallista syödä suuria määriä. Vegetaristit syövät usein myös enemmän hiilareita, kuin ihmiset keskimäärin. Ihan vaan kokemuksesta puhun.

      • VHH-lainen

        Ruohonpurioiden on myös saatava jostain rasvaa mieluiten eläinperäistä.
        Tuttavani on vegaani esteettsistä syitä Ei tykkää, kun eläimiä pahoinpidellään, mikä on tietysti huono juttu. Joka tapaukses nahkaiset kengät ja käsilaukku kelpaa ja ehkä nahkapenkit Mersussa.. Se on sitä esteettistä ajattelua.


      • ItsekinVege

        Ei vegeruoka ole ruohoa ja salaattia. 1980-luvulla vielä luultiin niin, ei enää . Olin jossain koulutuksessa 1989 ja tilasimme erään toisen vegen kanssa kasvisruuan. Saimme raastelautaset. Olin ällikällä lyöty ja sanaton hämmästyksestä. Herra vieressä sanoi tarjoilijalle, että ette kai te kuvittele, että nämä tytöt pärjäävät tuollaisella ruualla.

        Olen muuten maltillinen vhh, ja olen ollut ravitsemustietoinen jo 1970- luvun alkupuolelta asti eli silloin, kun sokeri todettiin epäterveelliseksi. Olin tällöin 15 v ja lopetin kaiken valkoisen viljan ja makeiden leivonnaisten syömisen, joista en edes pitänyt. Vähän tuossa vuosien varrella ihmetytti, kun ihan kaikkeen alettiin lisätä sokeria. Nyt taitaa sokeri mennä uudestaan pannaan.

        En muuten suosi nahkaa, enkä turkiksia. Tekonahkakengät ovat ihan hyviä. Kierrätettyä kamaa en silti kannusta hävitettäväksi. Jonkun hylkäämät nahkakengät vois tietysti haudata juhlallisin kristillisin hautausmenoin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      90
      5459
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      49
      3625
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2995
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2201
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1966
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      296
      1856
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1616
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1501
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      45
      1395
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1353
    Aihe