Laitoimme ruokaa ja puhuimme pariskunnista. Avopuolisoni (30v) sitten tokaisi: mä en haluais seurustella jonku tosi kauniin ihmisen kanssa kun sit kaikki haluaisi sen ja pitäisi olla mustasukkainen ja huolissaan.
Jäätävä hiljaisuus. Ja ruoanlaitto jatkui.
Ajatuksia? Kyllä mulle tuli siitä paha mieli. Oon aina saanut kuulla entisiltä poikaystäviltäni että olen kaunis ja valloittava persoona.
Jäätävä hiljaisuus. Ja ruoanlaitto jatkui.
Ajatuksia? Kyllä mulle tuli siitä paha mieli. Oon aina saanut kuulla entisiltä poikaystäviltäni että olen kaunis ja valloittava persoona.
Vastaukset 21
Vanhimmat
oisit vastannu ettet säkään haluu seurustella komeen kanssa.
Eli kyse ei ole sinusta vaan avopuolisostasi. Sinä olet kaunis ja valloittava, aivan varmasti, kuten muutkin ovat sanoneet. Avopuolisollasi on vain huono itsetunto joka peilautuu juurikin tuollaisella ajattelumallilla tökeröinä kommentteina sinun "kärsittäväksi". Epävarmuus, huono minäkuva ja huono itsevarmuus saa poikaystäväsi ajattelemaan, ettei ole jonkin asian tai ihmisen "arvoinen". Hän vertaa itseään jollain ihme mittaimistolla ( ulkonäkö, raha, status jne) muihin ihmisiin ja heidän elämiin. Valitettavasti juuri parisuhteissa toinen osapuoli saa sitten välillä kuullakseen näitä aivopieruja. Keskustele hänen kanssaan hänen minäkuvasta ja epävarmuuksista tai käykää jollakin ammattilaisella puhumassa. Puhuminen auttaa! Sinä olet kaunis, ja avopuolisosi pitäisi nimenomaan muistaa kertoa se sinulle vaikka joka päivä ja ennenkaikkea olla ylpeä sinusta ja siitä että hänellä on sinut tyttöystävänään!
Ehkä avosi ei pidä sinua "tarpeeksi" kauniina, sen kuvan tuosta ikävästä kommentista sai. Tuskin hän itsekään kyllä mikään mallikuvaston mies on. Ottaisin itse tuollaisen asian kyllä jossain kohti puheeksi, tai vastaavasti pamauttaisin jossain kohti takaisin yhtä inhottavan kommentin. Älä välitä!
No olisit jutellut asian selväksi miehesi kanssa, eikö se olisi ollut terveintä? Mitäpä tämä nettipalsta voi sille, että teillä oli tuollainen keskustelu?
No lähtökohtaisesti ei sitten kenenkää kannattaisi tänne aloittaa keskustelunavausta kun asiat voisi puhua läpi asianomaisen kanssa. Mutta silloin sinullakaan ei olisi palstaa minne kommentoida tuolla tavoin.
Ap kysyi koska tämä on keskustelupalsta ja toivoo ehkä rakentavia kommentteja. Täällä voi kysyä ihan mitä vaan jos haluaa.
Siis keskustelupalsta, ymmärrätkö?
Minusta on merkillistä usein esiintyvä ulkonäön käsittely kehumis tai kommentointi tarkoituksessa. Myönteisen palutteen voi antaa muutenkin kuin kehumalla. Kehujen kerjääminen on merkki heikosta itsetunnosta.
Ymmärrän ulkonäön merkityksen osana suhteen alkuimpulssia mutta jatkossa. Kumppanin ulkonäköön tottuu ja pitemmässä suhteessa se väistämättämuuttuu.
Myös kumppanin ulkonäön krittisen tarkastelun voi halutessaan tehdä rakentavalla tavalla.
Aina voi aloittaa poisitiivisista asioista jolloin voi hienovaraisesti siirtyä "toivomusosastolle" jos omasta mielestään on riittävät perusteet.
No, vähän ääliö kommentti mieheltäsi. Osoittaa, ettei hänellä ole sosiaaliset empatia taidot ihan kohdallaan, ja puutteita voi ilmetä muissakin asioissa, ei vain tässä.
Suhteessanne ei voi tapahtua kehitystä, ellet kerro miltä sinusta tuntuu. Olisi erityisen tärkeää sanoa miehelle, että hän loukkasi. Pahinta tuossa on se, ettei moinen lausahdus osoita sinua kohtaan kovin kummoista rispektiä. Itse en olisi huolissani sinun sijassasi ulkonäöstä, vaan siitä mitä mies ylipäänsä ajattelee sinusta ja miten kohtelee. Jos arvostaa ja kunnioittaa kumppaniaan, pitää häntä tärkeänä ja hyvänä, niin ei päästele suustaan tuommoisia.
Ajatelkaa mikä etu, jos on ruma nainen muut miehet ei halua sitä tai jos on lihava sama juttu. Avopuolisoni on vähän pyöreämpi mutta hyvän näköinen ja kyllä miehet on yrittäneet eivät tosin ole halunneet muuta kuin seksiä, näin on avovaimoni todennut eräitä kertoja baari illan jäkeisenä päivänä. Että vituttaa ne miehet aina vinkumassa panoja kun näkee sormuksen nimettömässä, luulevat että lohkee, näin on avovaimo todennut.
Kommentissa on kaksi puolta. Tietysti sen voi kokea loukkaavana koska se vähätteli oman puolison kauneutta. Toisaalta se oli myös aivan totta ja sama on havaittu ihan tutkimuksissakin. Kauneimmat ihmiset myös pettävät muita helpommin eivätkä heidän parisuhteensa ole onnellisimpia.
Parasta olisi siis jos pitäisi kyllä itse sitä omaa puolisoaan kauniina mutta muiden silmissä hän ei olisi se kaikkein vetävimmän näköinen.
Olisin kyllä vastannut "olipa sulla tuuri kun sait tälläisen puolison mistä ei tarvi olla huolissaan tai muutoinkaan pelätä mitään" tekee mahdottoman hyvää kuulla vakuuttelusi ja uskon kerta sanonnalla.
Uskon ja ymmärrän, että kommentti satutti sinua. Jokainen nainen haluaa puolisonsa silmissä olla se maailman kaunein nainen...
Mutta veikkaan että miehesi on tarkoittanut tökeröllä kommentillaan jotain muuta, kuin että sinä et olisi kaunis. Tiedän hyvin kokemuksesta, kun omakin mieheni vuosia, vuosia sitten töksäytti erään kommentis, jonka minä silloin tuoreessa suhteessa ymmärsin pahimmalla mahdollisella tavalla. Tuo kommentti vainosi minua vuosia, ja asiasta käytiin lukuisia keskusteluja. Mieheni on kaikin tavoin yrittänyt minua saada ymmärtämään, että kyse ei ollut siitä, etteikö hän pitäisi minua juurikin parhaana ja kauneimpana juuri hänelle.
Nyt kun olemme eläneet yhdessä pitkään, meillä on yhteinen koti ja perhe, arkemme on suorastaan jopa erinomaista, eikä luonnollisestikaan mieheni ole koskaan pettänyt millään tavoin luottamustani, niin minäkin jo uskon, että olen mieheni silmissä juurikin joka tavalla se paras. Ja voi että sen tajuaminen on ollut mahtavaa!
Älä tee samaa virhettä kuin minä, eli älä anna yhden typerän kommentin kasvaa mielessäsi kohtuuttomaksi. Miehet ajattelevat asian hivenen eri tavalla kuin naiset. Monet miehet eivät myöskään ymmärrä, miksi se "kauneus" miehen silmissä on niin tärkeää naiselle. Se vaan on niin. Se ei poista sitä mahdollisuutta, että teidän suhteestanne saattaa tulla äärimmäisen rakastava ja ainutlaatuinen. Puolin ja toisin opitaan ajan kanssa paremmin ymmärtämään.
Kerro miehellesi, että kommentista tuli paha mieli, ja kerro myös selvästi, millaisia kommentteja mielummin kuulisit. Kuuntele miehen vastaus. Mutta oli se mikä hyvänsä, älä takerru siihen!
Miehesi ei takuulla ole sinun kanssasi, koska "olet vähemmän kaunis", vaan hän on kanssasi, koska rakastaa sinua.
Aika moukka kyllä kun suustaan tuollaista päästää. Voi toki olla että vertasi jonkun kaverinsa muijaan josta kaverin pitää olla huolisssaan kun muillekin kelpaa? Tai halusi vakuuttaa typerältä tavalla että luottaa sinuun. Keskustele asiasta kotona. Kuulet kyllä mitä tarkoittaa.
No minä ajattelen, että mies tarkoitti tuossa todella poikkeuksellisen kaunista ihmistä, eli huippumallit, Jennifer Lopez tms. tähdet joita pidetään kansainvälisesti kauneusihanteina. Tökerösti sanoi toki, mutta enpä ottaisi tuota itseeni. Olisin minäkin mallityypin kanssa ihan liian eri paria ja kävisi kaiketi kuten miehesikin sanoi; suhde loppuisi omaan mahdottomuuteensa - joten oikeassahan hän on. Joten älä tee tuosta kommentista mitään muuta kuin mitä se oli, ei se meinaa että sinä et ole normimittapuun mukaan kaunis ja viehättävä vaikket näytäkään ihan samalta kuin Heidi Klum.
Nooh...kauneus on aina katsojan silmissä. Se, että seurustelee "kauniin" kanssa ei tarkoita sitä, että pitäisi olla mustasukkainen tai huolissaan. Jos näin olisi, se tarkoittaisi, että ne kauniit ovat epäluotettavia.
Typerä kommentti joka tapauksessa, joskin ei ollut sinulle suunnattu vaan kertoo miehestäsi.
Minusta kommentissa ei ollut kyse sinun ulkonäöstäsi.
Mies pelkästään kiitti luojaansa, tai itseään, tai jotain näkymätöntä tahoa, kun hän oli onnekseen rakastunut sinuun, eikä johonkin "julkkikseen/missiin tai johonkin heihin verrattavaan" naiseen joka on kymmenien/satojen tai tuhansien miesten märkä päiväuni.
Itse olisin ottanut miehen heiton huumorilla ja sanonut, että tosiaan, onneksi sinäkään et ole mikään Bratt Pitt! tai kuka nyt sitten lieneekään se sinun unelmiesi märkä päiväunimies.
Aina tässä maailmassa löytyy toinen toistaan kauniimpia naisia. Osa käyttää vielä plastiikkakirurgiaa apunaan. Jospa olet miehesi silmissä kaunis, mutta et "tosi kaunis". Harva meistä on loppujen lopuksi siinä tosi kauniiden joukossa. Sitä paitsi kauneus on katoavaista. Itse uskon, että liiallinen kauneus voi olla myös hengellisesti huono asia, jos ei osaa suhtautua omaan kauneuteensa riittävän puhdassydämisesti. Kauneus voi ajaa turhuuteen ja turhamaisuuteen, ylpeyteen, kateuteen, pinnallisuuteen jne jne.
Naisen ei ole hyvä olla liian kaunis. Se tuo ongelmia elämään. Monilla miehillä on kuitenkin todella huonot käytöstavat. Niin se vain on.
No se vain tarkoitti, että olet ihan riittävän nätti mutta et mikään missi kuitenkaan. Se TOSI kaunis pelastaa tuossa aika paljon. Itse asiassa minulle on sanottu vähän samoin, mutta sanoja vaikeni kesken lauseen kun tajusi itse mitä on sanomassa, ja se oli aika huvittava tilanne. En edes haluaisi että joku olisi kanssani nimenomaan ulkonäön takia, joten onneksi siitä ei ole pelkoa. :)
Olihan se lipsautus ja sammakko, mutta ainakin miehesi on rehellinen. Hyvä vastaus olisi ollut: "En mäkään haluaisi olla tosi älykkään miehen kanssa, siinä voisi itsetunto kärsiä. " :)))
Minusta kommentti oli monivivahteisempi kuin pelkkään kauneuteen liittyvä. Kommentti oli tosiaan heikon itsetunnon omaavan ihmisen kommentti ja tietysti kuvastaa myös sitä, että kumppaninsa ei ole aöoittajan makuun. Minua on seurustelukumppanit kauniiksi sanoneet ja vaikken erityisen kaunis olisikaan niin ainakin haluan olla kumppanin silmiin kivan näköinen, hänelle se erityinen.
No jaa, kyllä minä ainakin pystyn samaan aikaan sekä tykkäämään jostain että näkemään sen ihmisen ainakin jollain lailla realistisessa valossa. Ja kyllä oikeasti pariskunnat aika paljon selän takana puhuvat toisistaan, että kun se on niin epäkäytännöllinen tai epäromanttinen tai käyttää reikäisiä vaatteita tai mitä milloinkin. Vaikka fiksu ei tietysti sano sellaista päin naamaa, mutta harva on niin sekaisin rakkaudesta pitkässä suhteessa, että ei näkisi toisessa mitään vikoja. Miksi ulkonäkö olisi se ainoa asia, josta toisella pitäisi olla epärealistinen käsitys? Vielä jos se ei itselle ole kaikkein tärkein asia.
On ihan mahdollista pitää toisen ulkonäöstä ja silti samaan aikaan olla sitä mieltä, että tämä ei ole ihan filmitähden näköinen. Varmasti useimmat ajattelevat niin vaikka vanhemmistaan ja isovanhemmistaan, ja lapsistaankin.