Vanhat ja rumat

väestötieteilijä

https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_väestö#/media/File:Population_pyramid_of_Finland_2012.svg

Alle 20 prosenttia suomalaisista naisista kuuluu ikäryhmään 15-29 vuotiaat. Eli 80 prosenttia naisista on täysin hyödyttömiä vanhoja kääkkiä.

26

449

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pienieiymmärräsiellä

      Taitaa jäädä 90% suomen työstä tekemättä jos nämä kääkät heittäytyvät hyödyttöminä pois työelämästä. Kunhan kasvat niin ymmärrät asian.

      • Tuo tapahtuu vaikka vanhat kääkät eivät jäisi pois työelämästä ennen virallista eläkeikää. Etenki naiset jäävät eläkkeelle aivan liian aikaisin verrattuna siihen minkä ikäisiksi elävät.

        Joko naisten eläkeikää pitäisi nostaa, tai vaihtoehtoisesti heidän pitäisi maksaa enenmmän eläkemaksuja kuin miesten.


      • jauhaajauhaa
        super-atm kirjoitti:

        Tuo tapahtuu vaikka vanhat kääkät eivät jäisi pois työelämästä ennen virallista eläkeikää. Etenki naiset jäävät eläkkeelle aivan liian aikaisin verrattuna siihen minkä ikäisiksi elävät.

        Joko naisten eläkeikää pitäisi nostaa, tai vaihtoehtoisesti heidän pitäisi maksaa enenmmän eläkemaksuja kuin miesten.

        Miten se tapahtuu jos kääkät käyvät töissä? Kolmekymppinen pääsee eläkkeelle lähellä seitsemääkymmentä. Kaikilla alle kuusikymppisillä on eläkeikä noussut. Eihän sohvalla makaajat sellaisia asioita tiedä. Tuota eläkemaksu asiaa olet tainnut jauhaa ennenkin. Tee aloite asiasta.


      • jauhaajauhaa kirjoitti:

        Miten se tapahtuu jos kääkät käyvät töissä? Kolmekymppinen pääsee eläkkeelle lähellä seitsemääkymmentä. Kaikilla alle kuusikymppisillä on eläkeikä noussut. Eihän sohvalla makaajat sellaisia asioita tiedä. Tuota eläkemaksu asiaa olet tainnut jauhaa ennenkin. Tee aloite asiasta.

        Vanhojen työssäkäyvinen pitää myös olla pitempään töissä. Ei uusien sääntöjen pidä koskea ainoastaan nuoria. Naisten pitaa olla vanhempina töissä kuin miesten.


      • jauhaajauhaa
        super-atm kirjoitti:

        Vanhojen työssäkäyvinen pitää myös olla pitempään töissä. Ei uusien sääntöjen pidä koskea ainoastaan nuoria. Naisten pitaa olla vanhempina töissä kuin miesten.

        Vanhat naiset ovat yleensä dementoituneen miehensä omaishoitajia. Ei tarvitse viedä ukkorukkia laitokseen. Työtä se on sekin, kellon ympäri.


      • jauhaajauhaa kirjoitti:

        Vanhat naiset ovat yleensä dementoituneen miehensä omaishoitajia. Ei tarvitse viedä ukkorukkia laitokseen. Työtä se on sekin, kellon ympäri.

        Eivät ole läheskään aina.


      • 99prosenttia
        super-atm kirjoitti:

        Eivät ole läheskään aina.

        Ovat lähes kaikki. Eihän palstalla valehtele kukaan.


      • 99prosenttia kirjoitti:

        Ovat lähes kaikki. Eihän palstalla valehtele kukaan.

        Eivät ole.


      • 99prosenttia
        super-atm kirjoitti:

        Eivät ole.

        Ovat.


      • 99prosenttia kirjoitti:

        Ovat.

        Sinä olet dementoitunut idiootti ja lähinnä yrität hoitaa itseäsi huonoin tuloksin.


      • 99prosenttia
        super-atm kirjoitti:

        Sinä olet dementoitunut idiootti ja lähinnä yrität hoitaa itseäsi huonoin tuloksin.

        Se on itse joka toista haukkuu.


      • 99prosenttia kirjoitti:

        Se on itse joka toista haukkuu.

        Istu peukkuus.


    • lihavihatipunen

      No jospa me kaikki yli 29 vuotiaat tehdään joukkoitsari niin tämä maa pärjää varmaan hyvin ilman...

    • On tieteilijällä kovat luulot omasta katoamattomasta luonnonvarastaan, ikuisesta nuoruudesta.

    • HaaskanMetsästäjä

      No mutta saahan mylmyrinkin kaltainen haaska oikeasti ätmin vaikka ätmit väittää täällä että 4kymppiset naiset on biojätettä !!

      • lkdfsjlkfed

        Epätoivoisen ätmin haaska voi saadakin mutta sen parempia miehiä he eivät ansaitsekaan.


      • Myllmyri
        lkdfsjlkfed kirjoitti:

        Epätoivoisen ätmin haaska voi saadakin mutta sen parempia miehiä he eivät ansaitsekaan.

        Ööö... haluaisin kohteliaasti kysyä yhen jutun?

        Mihin "ryhmään" itseäsi luonnehdit? Epätoivoiseksi ätmiksi vaiko paremmaksi mieheksi? Sillä jos jälkimmäiseksi itseäsi luokittelet, niin tiedän antaa sinkku naistutuilleni neuvon valita epätoivoisia ätminkäisiä.


      • Rumatviedäänkäsistä

        Niin ajatelkaa palstatotuus todettu paikkansapitämättömäksi, kun aina toitotetaan, että ruma ätmi ei saa ketään. Ja kiltti ja kunnollinen palstanruminmies ätminkäinen sai naisen. Kuulemma haettiin vielä ihan kotoo saakka, joten kaikki myytit murrettu.


    • Emmää ole hyödytön, vaikka vanha olisikin. Mä kasvatan mun tyttäristäni uusia naisia. Joten jos mä jollekin olen tarpeellinen, niin heille. Ehkä vähän tuleville miessukupolvillekin, siinä määrin että aika pitkälti minustakin riippuu, mitä saan tyttärieni päässä liikkumaan. Sitä kautta asenne mm. miehiä kohtaan voi olla äidiltä jopa peritty. xD

      • Taino ainakin minä olen esimerkkinä hyvin pitkälle siinä, kuinka toimin mm. mieheni kanssa (puhun, käyttäydyn, arvostan ja osoitan huomiotani yms) heidän nähden ja miten suhtaudun ihmisiin ja miehiin. Kyllä tietynlaiset arvotkin bruukaa vähän imeytyä jälkikasvuun. Joskin heille myös omat näkemykset tulee ( niin kun kuuluukin tulla) myös eletyn elämän ja muiden ihmisien kauttakin. Kuin vaan äidin ja isän kautta.

        Mut on siinä kuiteskin omakin lusikka sopassa....hämmentämässä.

        Eilen juuri nuoempi kyseli, että tykkäätkö sinä isistä? Minä vastasin, että mitäs arvelet? Hän vastasi, tykkäät, sinä halaat ja pussaat iskää. :)

        Minusta se on ihan hyvä huomio.


    • erästoinenvaan

      aloitus on jälleen erään 20v epätoivoisen ja katkeran sinkkupojan vuodatus.

      "No jospa me kaikki yli 29 vuotiaat tehdään joukkoitsari niin tämä maa pärjää varmaan hyvin ilman..."

      tuo pikkupoika haluaisi saada kauniilta 30 opettajattarelta mutta ei saa ja siksi vuodattaa täällä..

    • Tässä ketjussa tuleekin hyvin esille, syy miksi Suomenmaassa on niin paljon naisettomia miehiä pillunpuutteessa itkemässä. Sopivia naisia vain ei yksinkertaisesti riitä kaikille, ne miehet, jotka osaavat parisuhdepelin poimivat parhaat päältä ja loput jää hakkaamaan tattiaan. Olisi mielenkiintoista tietää samat prosenttiluvut miehistä ja ennenkaikkea, mihin ryhmään palstamiehet itsensä luokittelevat. Tietenkin parempaan A-ryhmään, koska naisissahan se on vika, jos ilman jää. Ja tämä on palstalta opittu totuus, turha kenenkään urputtaa vastaan.

    • äärimmäisen-ruma

      Nykyään silti suurin osa nuorista ja osa vanhemmista jopa omastakin ikäluokastani (50v) ei ole nättejä tai hyvännäköisiä vaan SUPERKAUNIITA. En ole nähnyt enää viimeisen yli 10 vuoden aikana vastaan tulevan yhtään tavallisennäköistä tai pelkästään vain nättiä vaan SUPERKAUNIITA naisia.

    • myötähäpeäntunne

      joopajoo, laitellaan pidennykset, ripset ja bling bling'
      sitten irvistellään naamakirjassa

    • mitästästäsanot

      Poikkeuksiakin tietenkin on. Täällä meillä päin asuu eräs 60 vuotias naisihminen joka siis näyttää ainakin 30 vuotta nuoremmalta ja tarkoitan, että niitä hyvin säilyneitä 30 vuotiaita naisiakin nuoremmalta ja kauniimmalta. Tämä 6-kymppinen nainen on uskomattoman nuorennäköinen ja todella kaunis. Siinä naisessa ei ole mitään vanhuuden merkkejäkään ja lähes jokainen nuori tyttökin jää sen naisen kauneuden varjoon on se sen verran kaunis ja nuorennäköinen. Kukaanhan tätä ei tietenkään usko kun ei ole moista ennen nähnyt.

      • sanon.näin

        Sinulla on vääristynyt minäkuva.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5317
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3412
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      92
      3272
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3166
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1857
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1605
    7. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1580
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1566
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      138
      1264
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1169
    Aihe