Venäjän doktriinin mukaan Suomi on vihollinen kun ei ole Venäjän osaa. Nato vain autaa pitää venäjän unelma edelleen unelmana. Kenraali Gerasimov mukaan Venäjä on jo "kylmäsodassa" Suomeakin vastaan. Venäjä vain odotta sopiva hetki tehdä "Krim" Suomeassakin.
Olemme jo venäjän vihollisiä iät ja ajat, Natoon.
RYZGEokkupantti
694
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaikki venäläiset virkamiehet ovat rikollisia (putinin).
Tai toisinpäin kaikki venäjän järjestetty rikkollisiä ovat venäjän virkailijat.
Venäjä on tehnyt itsestään kaikkien vieroksiman varkaan ja murhamiehen.
Venäjän on syytä syyttää kriminaalin maineestaan ihan vain itseään
Suomalaiset eivät suhtaudu Venäjään ja venäläisiin vihollisina tai uhkaajina, mutta suomalaiset tuntevat historian tosiasiat ja opetukset.
Venäläisillä on lähihistoriassakin lukemattomia näyttöjä ja esimerkkejä, kuin ka he suhtautuvat pienempiin naapureihinsa, tämän ovat saaneet viimeksi tuntea nahoissaan venäläisten veljeskansa ukrainalaiset. ( mm. itä-Ukrainassa ja Ukrainan Krimillä. )
Kun veljeskansaa kohdellaan noin "reilusti" on esimerkiksi suomalaisten ymmärrettävä, että kaikki naapurit ovat samassa vaarassa.
Pienien kansojen paras ja viisain turva ja suojautumiskeino on liittoutuminen Natoon ja tuen antaminen toinen toisilleen. Tämän ovat kaikki muut Venäjään rajoittuvat EU-maat ymmärtäneet ja hakeneet Naton jäsenyyden.
Venäjään rajoittuvista EU-maista vain Suomi ja suomalaiset ovat Nato-jäsenyyden ulkopuolella.
"Venäjään rajoittuvista EU-maista vain Suomi ja suomalaiset ovat Nato-jäsenyyden ulkopuolella. "
- ja viisaana pysymme.
On hyvin harvinaista, että joku itseään viisaana pitämä oikeasti on muita viisaampi. Tästä hyvä esimerkki on kaikkien tuntema palstahäirikkö.