Auto hieno,ihminen pöljä.

Kalju

Mikä siinä oikein on,kun fiksuksi luulemani ihminen istuuduttuaan ns.autonrattiin muuttuu täysin pöljäksi?
Vaikka autokoulussa on perusasiat jo opetettu,niin ei mee perille,ei missään tapauksessa.
Minkä hemmetin takia pitää ajaa edelläkulkevan ajoneuvon persijeen,niin että romina käy.Ei se mene kaaliin,että jos henkilövaunua yritämme pysäyttää siinä vaiheessa kun edellä menevän jarruvalot syttyy,niin myöhästä on .Ei oo semmosta mäkistä vielä syntynyt.

4

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dreamteamgirl

      Miksi pöljät ihmiset kirjoittaa samat tai sisällöltään vastaavat valitusvirret tänne jokapäivä. Ei kai kukaan ole niin pöljä että luulee sen jotain hyödyttävän. Ei asenteita muuteta sillä että valitetaan foorumeilla.

      Itse asun eteläsuomessa ja autoilen jo pelkästään työmatkojentakia suhteellisen paljon. Ajan vuodessa noin 45-55tkm. Vaikka liikunkin paljon omalla autolla ja usein jopa eri paikkakunnilla niin en ole havainnut "yleistä liikenne kaaosta" vaikka tämän foorumin mukaan jokainen ihminen on välinpitämätön kuljettaja (paitsi itse) ja rikkoo vähintääkin 2 liikennesääntöä kokoajan.
      Mielestäni liikkenne sujuu pääasiassa hyvin ja joustavasti. Joitakin ongelma paikkoja on tietenkin, mutta eihän mikään voi olla täydellestä, eikä pidäkkään. Joskus tapaa ns."hulluja ja mielenvikaisia" hurjastelijoita ja liikenneterroristeja joita täällä parjataan kovasti, mutta onneksi niitä tulee vastaan todella todella harvoin. Sumuvalotkaan ei ole vielä minua alkaneet häikäisemään, vaikka omassa autossani ei niitä edes ole.

      Turvallista matkaa kaikille teille.

      • Kalju

        Suomalaisilla autoilijoilla EI ole Alkeellisiampakaan käyttäytymistapoja maantiellä,lukuunottamatta muutamia harvoja poikkeuksia.
        Mm.Suojatiet,pyöräilijöiden huomioiminen,jalankulkijat eivät kuulu suomalaisen keskivertopöljän autilijan kategoriaan.Olen edelleenkin samaa mieltä mitä aiemmin mainitsin.Tiedoksi autilijoille:Pyöräilijä on aivan samanarvoinen kuin mersumies.


      • joo-o

        "Sumuvalotkaan ei ole vielä minua alkaneet häikäisemään, vaikka omassa autossani ei niitä edes ole."

        miten ne oman auton valot voisivatkaa sinua häikäistä (naisen logiikka)


      • se on

        Samaa mieltä siitä, että mitään liikennekaaosta en ole minäkään havainnut, vaikka en yhtä paljon ajakaan kuin sinä.

        Sellaiset teiden terroristit mitä tuntuisi tämän foorumin perusteella olevan liikenteessä läjäpäin, loistavat poissaolollaan, tai ainakaan asenne ei tunkeudu minun kuskinpukilleni asti. Ainahan jotain poikkeuksia löytyy, mutta suurin osa on sellaisia tapauksia että ei niistä kannata edes ärsyyntyä.

        Viihdettähän tämä foorumi on. Mikään kun ei estä leikkimästä typerämpää tai rohkeampaa tai taitavampaa kuin onkaan.

        Parempi että kytketään täällä aivot pois ja vaahdotaan, kun julkisilla teillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5346
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3701
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3263
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2505
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2102
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2027
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1876
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1352
    9. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1318
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1154
    Aihe