Onko väliä onko päävirtakytkin akun miinus tai plus navassa? Ostin itselleni uuden (vanhan) veneen ja siinä päävirtakytkimet ovat miinus kaapeleissa. Veneessä kaksi akkupiiriä ja releellä erotettu. Maasähköä ei ole ja satunnainen latailu hoituu CTekin irto laturilla. Kaikki uudet asennusohjeet vaan käskevät laittaa päävirtakytkimet plus kaapeliin.
Päävirtakytkin miinus kaapelissa?
14
11286
Vastaukset
- Pääkytkin
Ei ole väliä. Miinus on jopa parempi esim. metalliveneissä.
- Elektroniikkainsinööri
Miten se on parempi metalliveneissä? Joku sähkökemiallinenpari -.juttu vai?
Pilssissä ja muualla makaa pääkytkimen ollessa auki silti jännitteellisiä johtoja. Jos akun miinusnapa on maadotettu veteen, niin myös metallinen runko on samassa potentiaalissa. Eli pieni eristerikko punaisessa johdossa ja oikosulku on valmis vaikka pääkytkin olisi auki.
En kyllä näe mitään syytä pitää pääkytkintä miinusnavassa vaikka se yhtä hyvin toimiikin paperilla kuin plussaan kytketty. - Hfxbklyr
Elektroniikkainsinööri kirjoitti:
Miten se on parempi metalliveneissä? Joku sähkökemiallinenpari -.juttu vai?
Pilssissä ja muualla makaa pääkytkimen ollessa auki silti jännitteellisiä johtoja. Jos akun miinusnapa on maadotettu veteen, niin myös metallinen runko on samassa potentiaalissa. Eli pieni eristerikko punaisessa johdossa ja oikosulku on valmis vaikka pääkytkin olisi auki.
En kyllä näe mitään syytä pitää pääkytkintä miinusnavassa vaikka se yhtä hyvin toimiikin paperilla kuin plussaan kytketty.Nyt ei ihan auennut toi insinöörin perustelu. Miten se akku on maadoitettu veteen, jos miinus navan pääkytkin on auki??? Vai oletatko että akussa olisi kaksi maadoitusta, toinen runkoon ja toinen pääkytkimen kautta sähkölaitteille.
- OikeaEleInssi
Elektroniikkainsinööri kirjoitti:
Miten se on parempi metalliveneissä? Joku sähkökemiallinenpari -.juttu vai?
Pilssissä ja muualla makaa pääkytkimen ollessa auki silti jännitteellisiä johtoja. Jos akun miinusnapa on maadotettu veteen, niin myös metallinen runko on samassa potentiaalissa. Eli pieni eristerikko punaisessa johdossa ja oikosulku on valmis vaikka pääkytkin olisi auki.
En kyllä näe mitään syytä pitää pääkytkintä miinusnavassa vaikka se yhtä hyvin toimiikin paperilla kuin plussaan kytketty.Metalliveneissä ei kytketä miinusta ikinä runkoon! Kytkentä on differentiaalinen eli kelluva. Autoissa tilanne on toinen.
- potentiaalintasaus
OikeaEleInssi kirjoitti:
Metalliveneissä ei kytketä miinusta ikinä runkoon! Kytkentä on differentiaalinen eli kelluva. Autoissa tilanne on toinen.
Metalliiveneessäkin on moottori, ja moottorin rungossa on akun miinus. Vaiheteiston ja potkurinakselin vesikontaktin kautta ollaan yhteydessä runkoon. Tämä vaatii potentiaalintasausksen.
Metalliveneissä vuotovirtojen hallinta on haasteellista. Potentiaalintasaus on tehtävä ajatuksella.
Kaikkiin veneisiin on syytä rakentaa plus-, miinus- ja potentiaalintasauskiskot.
- a063
Joo mutta et sitten ota mihinkään laitteeseen akun miinusnavasta sähköä, varsinkin jos
laite on rungon kanssa tekemisissä . . .- sähkötpoikki
Eikö se ole pääkytkimen idea?
- Joakim1
sähkötpoikki kirjoitti:
Eikö se ole pääkytkimen idea?
Tavallaan, mutta esimerkiksi lämmitin kytketään yleensä pääkytkimen ohi, jotta se pystyy jäähdyttämään itsensä, vaikka joku vääntäisi pääkytkimestä ennen kuin lämmitin on sammunut. Muitakin laitteita saatetaan kytkeä pääkytkimen ohi.
- Pkdljpjjo
Ja mitähän väliä sillä on onko pääkytkin miinus vai plus navassa??? Ihan samalalailla se kytkin ohitetaan laittamalla lämmittimen johdot suoraan akun napoihin.
- Oigdcnkjh
Tuosta lämmitin keskustelusta mulla juolahti mieleen yksi mahdollinen ongelma.
Jos esim lämmitin kytketään päävirtakytkimen ohi ja päävirtakytkin on akun miinus puolella. Tällöin voi teoriassa käydä niin että esim metallinen poijuhaka koskettaa toisesta päästään lämmittimen runkoon/pakoputkeen ja toisesta päästä veneen moottoriin, niin tällöin virta lähtee kiertämään lämmittimen kautta päävirtakytkimen asennosta huolimatta.
Pitänee laittaa noi pääkytkimet jossain vaiheessa plus puolelle... Olen kytkenyt lämmittimen niin että plus napa kytketään hauenleualla, joka laiturissa irroitetaan.Tämä sen takia jos veneen murtaudutaan niin murtautujat eivät vahingossa saa lämppäria päälle räpläämällä eri kytkimiä, palovaara.
- sfd234f
Jos lämmitin aiheuttaa palovaaran sillä, että se laitetaan päälle niin meren pohjaan joutaa koko paska ja turvallisempi tilalle ennekuin palaa koko paatti.
- Anonyymi
sfd234f kirjoitti:
Jos lämmitin aiheuttaa palovaaran sillä, että se laitetaan päälle niin meren pohjaan joutaa koko paska ja turvallisempi tilalle ennekuin palaa koko paatti.
No jos tahtoo lämmittimelle virtaa niin ohittaa pääkytkimen ja kaikki muu sammutetaa n siitä.
Jos tahdotte enempi vaihtoehtoja niin sitten 6napanen katkasia kuten ralliautoissa niin myös sammuu mootorikin hätätilanteessa.
Ohjeita voi sitten lukea rallipalstoilta,tässäkin voi sanoa että sitä saa mitä tilaa,täytyy vaan tietää mitä haluaa. - Anonyymi
Mulla se pysyy paikallaan uskon varassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3233765Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283530Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42220- 1071597
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181508Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1221262Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136917Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99850Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77787- 85723