Meidänkin pikkulapset oli pakolaisina, katso kuvat

Näinä Euroopan mullistuksen päivinä ei saa unohtaa, että myös Suomen lapset olivat pakolaisina Ruotsissa 1939-44 vuosina.
http://imgur.com/a/bvdsq

Ihan samanlaisia, sotaa pakenevia, turvattomia pieniä lapsia nuo nyt tänne meille tulevat ovat myös. Älä anna halvan iPhonen hämärtää arvostelukyäsi.
10327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Entäs kuis me ei älytty lähettää lapsiamme Syyriaan asti sotaa pakoon sillo aikanaan?! Kuten nyt vaikuttais tapahtuvan.

Ja *köh* ihan nyt pienenä kuriositeettina, niin: me lähetettiin kyl sotaa pakoon suunnilleen sama määrä tyttöjä ja poikia, ja harvemmalla noista meidän pojistamme oli parta! :)

Ja kannattais tutustua senverran historiaankin, et ottais ees VÄHÄN selvää siitä et kuinka loistavasti *köh* "sivistyneet" länsinaapurimme sotakapsiamme kohteli" :) Mitähän tykkäisitte suvakit, jos tääl alettais esmes matuja käyttää surutta ilmasena lapsityövoimana?

Äänestä

Ilmankos ählyakkojen piparit on niin ruvella kun joutuvat tommoisia mötköjä synnyttämään.

Äänestä
  • Suomalaisen suvakin bimbero on aika kovilla synnytyksessä. Uusi kuuskytkiloinen partalapsi tulee ulos, kourassa tonnin iPhone, ja vähintään 6 inchin näytöllä.

    Äänestä

Meidän pikkulapsemme eivät valehdelleet ikäänsä, eivät ahdistelleet maan naisväestöä ja raiskanneet koulutyttöjä Ruotsissa. He eivät myöskään oleskelleet maassa laittomasti. En muista lukeneeni koskaan Suomalaisen sotalapsen aukaisseen moralla kanta-ruotsalaisten naisten kurkkuja. Suurin osa maamme 1939-44 sotalapsista palasi takaisin Suomeen, jotkut jäivät Ruotsiin. Kohtelu Ruotsissa oli joidenkin lasten kertoman mukaan hieman kyseenalaista. Pääsääntöisesti nämä sosiaalisurffarit, jotka nyt protestoivat Suomessa, eivät tarvitse turvapaikkaa. Suurimmilta osin he etsivät helppoa elintasonnostoa. Ja lisää vastaavia on tulossa. Eikun pois maastamme nopeasti tuo kelvoton aines.

Äänestä
  • Sotalapset olivat pääosin alle kymmenvuotiaita.
    Ei oikein vertailukelpoisia nykyajan pakolaisiin muutenkaan.

    Maahanmuuttoviraston tehtävä on tutkia turvapaikan tarpeellisuus.
    Öyhötys tällä palstalla ei vaikuta asiaan.

    Äänestä

  • Sekä maahanmuuttovirasto Migri että noin 200 kpl vihapuhepoliiseja skannaavat erittäin tarkasti kaikki vihjeet myös tältä keskustelupalstalta.

    Poliisi etsii tuttuja vihapuhujia, IP-numeroiden perusteella ja Migri etsii kadonneita 5.200 pakolaislastansa.

    Äänestä

Miten kasvaa noin nopeesti syötetäänkö niille pienestä pitäen kasvuhormoonia monella on myös orastava pälvikalju?

Äänestä

Aloittaja on palstan vakio kokoomustrolli.

Äänestä
  • Aloittaja on joskus äänestänyt Kokoomusta. Mutta siitä on 20 vuotta aikaa. Silmät aukeavat lopulta, ihan kaikilta.

    Äänestä

Montakos sataa vuotta joudutaan elättämään näitä "lapsia" ja niiden jälkeläisiä ja sukulaisia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


iPhone.lapsukaiset kirjoitti:

Näinä Euroopan mullistuksen päivinä ei saa unohtaa, että myös Suomen lapset olivat pakolaisina Ruotsissa 1939-44 vuosina.
http://imgur.com/a/bvdsq

Ihan samanlaisia, sotaa pakenevia, turvattomia pieniä lapsia nuo nyt tänne meille tulevat ovat myös. Älä anna halvan iPhonen hämärtää arvostelukyäsi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu