rikosilmoitus?

kuneitädä

Pahoinpitelyjä oli useita ja raastavia ja muutamasta kerrasta on dokumentit terveyskeskuksella mutta en ole rikosilmoitusta tehnyt. Näistä ei ole kauaa. Jotrnkin en ole uskaltanut tehdä ja samalla miettinyt kannattaako koska todistusaineistoa ei ole kuin parista vaikka kertoja on yli kymmenen ja oikeudenkäynti kestääkin niin kauan sekä mietin voisiko hän kostaa jollain tavalla jos poliisi ottaa asian tehtäväkseen? Vähän niinkuin sana vastaan sana kun todisteita ei juuri ole ja en tiädä saisiko tuosta tuomiota. Dokumenteissa tosin on rajut jäljet filmattu.

6

719

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei nimimerkki, kuneitädä
      Mietit rikosilmoituksen tekemistä, koska olet joutunut pahoinpitelyn kohteeksi. Kannattaa rikosilmoitus tehdä. Ja sinun täytyy yrittää päästä irti tilanteista, joissa sinua pahoinpidellään. Jos pahoinpitelijä on puoliso, sano ettei näin voi jatkua, pyydä häntä hakemaan itselleen apua. Sano, ettet voi asua sellaisen ihmisen kanssa, joka lyö. Puolusta itseäsi, älä jää tilanteeseen, jossa sinua lyödään. Apua on saatavissa. On turvakodit, on varmaankin joku lähipiirin ihminen, jonka luo voit mennä. Mietit voiko hän kostaa, jos poliisi ottaa asian tutkiakseen. Voit hakea lähestymiskieltoa. Ole itsesi puolella.

      Lämpimin ajatuksin,
      Pirkko-pappi

      • Suojapaikka

        Kyllä voi kostaa. Lähestymiskielto ei estä sitä. Pirkko pappi, tarjoatko turvapaikan? Ole tädälle se, mitä seurakunnan rakennus on paperittomalle pääkaupunkiseudulla.


    • Miksi toinen ihminen tykkää saada turpaan, tykkää että sattuu ja valitse joka kerta satuttajan? Miksi toinen ihminen aina haluaa että toinen hellii, rakastaa, välittää, tukee, kantaa?

      Ei hakkaajan nyrkille hakeutuvaa naista voi oikein kukaan estää. Toiset tykkää paskasta jossa kerran kuussa kiiltä kulta, toiset haluaa hyvää oloa ja rakastamista.

      Se mystinen fiilis mitä naisen hakkaaja saa uhrilleen, sitä ei maailman seksikkäin, rikkain, mahtavin, vaikutusvaltaisin, kuuluisin tai muu mies voi tarjota. It is Magic!

      • Mieskinvoisilähteä

        On siinä sekin, että harva mies paljastaa ennen naisen sitoutumista olevansa paska. Narskut ja sosiopaatit ovat hyvin kaksinaamaisia houkutteluvaiheessa. Sitten on jo liian kiinni yhteiselämässä ja turvakoteja on liian vähän, vaikka haluaisi lähteä ensilyönnistä ja mieshän ei luovu sopivasta uhristaan millään vaikka nainen olisi kuinka hakattavan ärsyttävä.


    • poikkiheti

      Toimi, eläkä ruikuta!

      Vai et uskalla?
      Aiot siis kärsiä tyynenä?????????????????

      Jos hyväksyt pahoinpitelyn, niin oot ite sairas!

      Poikki heti tollanen suhde, ryhdistäydy!

      Kaikkea hyvää sinulle, VOIMIA ja ryhtiä, elä kattele tuollaista!

    • Hei,

      Hyvä, että olet lähtenyt etsimään rohkeasti apua tilanteeseesi. On ikävä kuulla, että olet joutunut pahoinpitelyn uhriksi. Väkivallan kokemukset vaikuttavat jokaiseen eritavalla ja lähisuhdeväkivallasta voi olla vaikea irtautua. Kertomasi mukaan väkivaltaa on ollut useasti ja se kuulostaa huolestuttavalle. Hyvä, että olet hakeutunut lääkäriin joidenkin tilanteiden jälkeen. On tärkeää käydä lääkärissä, jos joutuu pahoinpidellyksi. Lääkärinlausunto tukee kertomustasi ja rikosilmoitusta. Vastuu väkivallasta on aina tekijällä, ei uhrilla. Usein erilaiset tunteet kuten häpeä ja pelko, voivat vaikeuttaa avun hakemista ja väkivallasta kertomista ulkopuolisille.

      Väkivallasta tulisi tehdä rikosilmoitus poliisille, jotta tilanteeseen voitaisiin puuttua ja tekijä saadaan vastuuseen toiminnastaan. Poliisi pystyy parhaiten määrittelemään millaisesta rikoksesta on kyse ja he selvittävät mahdolliset todisteet sekä suorittavat esitutkinnan. Sinun ei tarvitse huolehtia siitä. Pahoinpitelyt ja lähisuhdeväkivalta ovat virallisen syytteen alaisia rikoksia. Sinun on mahdollista myös hakea itsesi suojaksi lähestymiskieltoa, jos tilanne muuttuu pahemmaksi. On tärkeää, että saat kaiken mahdollisen avun ja tuen tilanteeseen sekä kokemuksistasi selviytymiseen.

      Voit olla yhteydessä lähimpään Rikosuhripäivystyksen palvelupisteeseen saadaksesi tukea ja neuvoa. Palvelupisteiden yhteystiedot löytyvät täältä https://www.riku.fi/fi/yhteystiedot/. Voit myös tiedustella mahdollisuutta henkilökohtaiseen tukihenkilöön. Voit halutessasi tulla juttelemaan asiasta myös Rikosuhripäivystyksen chattiin. RIKUchat on auki arkisin klo 9-15 ja maanantai-iltaisin klo 17-19.

      Ystävällisesti Rikosuhripäivystys

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7383
    2. 78
      4893
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4789
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4208
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2998
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2629
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2531
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2176
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2171
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1810
    Aihe