Pahoinpitelyjä oli useita ja raastavia ja muutamasta kerrasta on dokumentit terveyskeskuksella mutta en ole rikosilmoitusta tehnyt. Näistä ei ole kauaa. Jotrnkin en ole uskaltanut tehdä ja samalla miettinyt kannattaako koska todistusaineistoa ei ole kuin parista vaikka kertoja on yli kymmenen ja oikeudenkäynti kestääkin niin kauan sekä mietin voisiko hän kostaa jollain tavalla jos poliisi ottaa asian tehtäväkseen? Vähän niinkuin sana vastaan sana kun todisteita ei juuri ole ja en tiädä saisiko tuosta tuomiota. Dokumenteissa tosin on rajut jäljet filmattu.
rikosilmoitus?
6
827
Vastaukset
Hei nimimerkki, kuneitädä
Mietit rikosilmoituksen tekemistä, koska olet joutunut pahoinpitelyn kohteeksi. Kannattaa rikosilmoitus tehdä. Ja sinun täytyy yrittää päästä irti tilanteista, joissa sinua pahoinpidellään. Jos pahoinpitelijä on puoliso, sano ettei näin voi jatkua, pyydä häntä hakemaan itselleen apua. Sano, ettet voi asua sellaisen ihmisen kanssa, joka lyö. Puolusta itseäsi, älä jää tilanteeseen, jossa sinua lyödään. Apua on saatavissa. On turvakodit, on varmaankin joku lähipiirin ihminen, jonka luo voit mennä. Mietit voiko hän kostaa, jos poliisi ottaa asian tutkiakseen. Voit hakea lähestymiskieltoa. Ole itsesi puolella.
Lämpimin ajatuksin,
Pirkko-pappi- Suojapaikka
Kyllä voi kostaa. Lähestymiskielto ei estä sitä. Pirkko pappi, tarjoatko turvapaikan? Ole tädälle se, mitä seurakunnan rakennus on paperittomalle pääkaupunkiseudulla.
Miksi toinen ihminen tykkää saada turpaan, tykkää että sattuu ja valitse joka kerta satuttajan? Miksi toinen ihminen aina haluaa että toinen hellii, rakastaa, välittää, tukee, kantaa?
Ei hakkaajan nyrkille hakeutuvaa naista voi oikein kukaan estää. Toiset tykkää paskasta jossa kerran kuussa kiiltä kulta, toiset haluaa hyvää oloa ja rakastamista.
Se mystinen fiilis mitä naisen hakkaaja saa uhrilleen, sitä ei maailman seksikkäin, rikkain, mahtavin, vaikutusvaltaisin, kuuluisin tai muu mies voi tarjota. It is Magic!- Mieskinvoisilähteä
On siinä sekin, että harva mies paljastaa ennen naisen sitoutumista olevansa paska. Narskut ja sosiopaatit ovat hyvin kaksinaamaisia houkutteluvaiheessa. Sitten on jo liian kiinni yhteiselämässä ja turvakoteja on liian vähän, vaikka haluaisi lähteä ensilyönnistä ja mieshän ei luovu sopivasta uhristaan millään vaikka nainen olisi kuinka hakattavan ärsyttävä.
- poikkiheti
Toimi, eläkä ruikuta!
Vai et uskalla?
Aiot siis kärsiä tyynenä?????????????????
Jos hyväksyt pahoinpitelyn, niin oot ite sairas!
Poikki heti tollanen suhde, ryhdistäydy!
Kaikkea hyvää sinulle, VOIMIA ja ryhtiä, elä kattele tuollaista! Hei,
Hyvä, että olet lähtenyt etsimään rohkeasti apua tilanteeseesi. On ikävä kuulla, että olet joutunut pahoinpitelyn uhriksi. Väkivallan kokemukset vaikuttavat jokaiseen eritavalla ja lähisuhdeväkivallasta voi olla vaikea irtautua. Kertomasi mukaan väkivaltaa on ollut useasti ja se kuulostaa huolestuttavalle. Hyvä, että olet hakeutunut lääkäriin joidenkin tilanteiden jälkeen. On tärkeää käydä lääkärissä, jos joutuu pahoinpidellyksi. Lääkärinlausunto tukee kertomustasi ja rikosilmoitusta. Vastuu väkivallasta on aina tekijällä, ei uhrilla. Usein erilaiset tunteet kuten häpeä ja pelko, voivat vaikeuttaa avun hakemista ja väkivallasta kertomista ulkopuolisille.
Väkivallasta tulisi tehdä rikosilmoitus poliisille, jotta tilanteeseen voitaisiin puuttua ja tekijä saadaan vastuuseen toiminnastaan. Poliisi pystyy parhaiten määrittelemään millaisesta rikoksesta on kyse ja he selvittävät mahdolliset todisteet sekä suorittavat esitutkinnan. Sinun ei tarvitse huolehtia siitä. Pahoinpitelyt ja lähisuhdeväkivalta ovat virallisen syytteen alaisia rikoksia. Sinun on mahdollista myös hakea itsesi suojaksi lähestymiskieltoa, jos tilanne muuttuu pahemmaksi. On tärkeää, että saat kaiken mahdollisen avun ja tuen tilanteeseen sekä kokemuksistasi selviytymiseen.
Voit olla yhteydessä lähimpään Rikosuhripäivystyksen palvelupisteeseen saadaksesi tukea ja neuvoa. Palvelupisteiden yhteystiedot löytyvät täältä https://www.riku.fi/fi/yhteystiedot/. Voit myös tiedustella mahdollisuutta henkilökohtaiseen tukihenkilöön. Voit halutessasi tulla juttelemaan asiasta myös Rikosuhripäivystyksen chattiin. RIKUchat on auki arkisin klo 9-15 ja maanantai-iltaisin klo 17-19.
Ystävällisesti Rikosuhripäivystys
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1884697Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2043392Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1172926Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562922Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis442850Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132267Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos522258Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552025En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131975Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien681565