Uskonnolliset rikollisjärjestöt syynissä

Uskonnollinen järjestäytynyt rikollisuus on Suomessa jo vuosia syyllistynyt laittomuuksiin joihin viranomaiset ovat vasta nyt puuttumassa.

Lakeja on rikottu häpeämättömästi jo ainakin vuodesta 2006 asti ja rikollisesti hankituista varoista on tullut näiden kriminaalisalaseurojen pääasiallisin ansaintamalli.

Toivottavasti tuomioita annettaessa muistetaan että rikollisjärjestön jäsenyys on tuomiota koventava seikka.

https://yle.fi/uutiset/3-9823360
8135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kolehdin keruun rikollisuus taitaa olla vähän tulkintakysymys. Todellistakin rikollisuutta ja jopa terrorismia löytyy kaikista uskonnoista.

https://yle.fi/uutiset/3-9820503

Äänestä
  • " Mies katsoi, että niin kauan kuin hän uskoo Jumalaan, hän voi tehdä mitä haluaa. Hän raivosi internetissä: "Herätkää syntiset, ette voi pelastaa itseänne, te kuolette, madot syövät lihaanne!" Perjantaina 27.11.2015 mies otti puoliautomaattikiväärin ja marssi ehkäisyneuvontaa ja abortteja tekevälle klinikalle ja tappoi kolme ihmistä."

    Äänestä

  • Uskonto on kuin huume. Ensin syyllistytään pikkurikoksiin ja siitä sitten ajaudutaan aina vaan kauemmas laillisesta yhteiskunnasta vakavamman rikollisuuden pariin kunnes paluuta ei enää ole.

    Äänestä

  • uskonnonjohdatus kirjoitti:

    Uskonto on kuin huume. Ensin syyllistytään pikkurikoksiin ja siitä sitten ajaudutaan aina vaan kauemmas laillisesta yhteiskunnasta vakavamman rikollisuuden pariin kunnes paluuta ei enää ole.

    Evankelistat ja sananjulistajat ne ovatkin varsinaisia trokareita. Kuolemanpelkoisille on helppo myydä ikuista elämää eikä kukaan ole vielä ole vaatinut rahojaan takaisin kun on tullut huijatuksi eikä ikuista elämää ollutkaan.

    Uskonto onkin hyvin tuottoisaa huijausbisnestä jossa kiinnijäämisen riski on pieni.

    Äänestä

Uskonnollisten liikkeiden taktiikkana on kuin rikollisjärjestö houkuttelisi "sovittelevaan"
viimeiseen tapaamiseen, jossa uhri katoaa.

Äänestä

"– Kolehti on osa uskonnonharjoitusta, se ei ole vain taloutta. Sitä ei haluta korvata pelkillä teknisillä pankkisiirroilla, koska silloin meiltä putoaa yksi osa uskonnonharjoituksesta eli Jumalalle antaminen pois jumalanpalveluksesta, sanoo Matikainen."

PUAAAHHAHHAA! Jumalalle antaminen. Jumalalle kelpaa vain käteinen, hänellä ei ole pankkitiliä. Johtuisiko siitä, ettei omista henkkareita:D

Äänestä

Poliittisen islamin ja ateistisen vasemmistolaisuuden liitto on ainoa todella pelottava asia.

Äänestä

Tuo on sikäli ihan totta että vihreiden ja vasemmiston ateistinen agenda hyödyttää tällä hetkellä lähinnä vain islamin leviämistä. Kun perinteiset länsimaiset arvot ajetaan kristinuskoon kohdistuvan arvostelun mukana yhteiskunnan laitamille, niin samalla länsimaihin leviää islamia myötäileviä ihmismassoja. En usko että päämäärätön vasemmistolaisuus kykenee pitkässä juoksussa pitämään puoliaan pitkää historiaa ja utopistisia tulevaisuuden visioita tarjoavaa islamia vastaan. Länsi uppoaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


konnat.kiikkiin kirjoitti:

Uskonnollinen järjestäytynyt rikollisuus on Suomessa jo vuosia syyllistynyt laittomuuksiin joihin viranomaiset ovat vasta nyt puuttumassa.

Lakeja on rikottu häpeämättömästi jo ainakin vuodesta 2006 asti ja rikollisesti hankituista varoista on tullut näiden kriminaalisalaseurojen pääasiallisin ansaintamalli.

Toivottavasti tuomioita annettaessa muistetaan että rikollisjärjestön jäsenyys on tuomiota koventava seikka.

https://yle.fi/uutiset/3-9823360

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu