4.000 e/kk tienaavan ei kannata ottaa 1.000e/kk li

säliksatyötä vastaan, koska veroja menee 501e/kk lisää ja saa käteen liksaa vain 499e/kk lisää!!!

Toisaalta se on ihan hyvä että joku muu saa sen duunin ja noi lisätulot käteensä.
14367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Saa lisää liksaa enemmän kuin työtön käteen kuussa eli 486e/kk eli 16e/pvä.

Äänestä
  • Joo, lähes kaikki työttömät peruspäivärahalla tai työmarkkinatuella asumistuella olevat vuokralla asuvat joutuvat hakemaan toimeentulotukea kun käteen ei jää kohtuullisten asumiskulujen(vuokra vesimaksu sähkömaksu) joitakin satoja euroja kuussa jälkeen minimiperusturvatason summaa 486€/kk. Vajauksen saa toimeentulotukena.

    Ei kannata ottaa 4.000€/kk duunin sijaan 5.000€/kk duunia koska käteen jää vain 499€/kk enemmän käteen. Onko tää kermaperseiden veronapina edes totta. Työtön elää alle tolla nettokorotuksella koko kuukauden.

    Akavan Fjäder itki myös, no Akavalaisten keskipalkka on yli 4.000€/kk:ssa.

    Äänestä

  • IhmeItkijöitä kirjoitti:

    Joo, lähes kaikki työttömät peruspäivärahalla tai työmarkkinatuella asumistuella olevat vuokralla asuvat joutuvat hakemaan toimeentulotukea kun käteen ei jää kohtuullisten asumiskulujen(vuokra vesimaksu sähkömaksu) joitakin satoja euroja kuussa jälkeen minimiperusturvatason summaa 486€/kk. Vajauksen saa toimeentulotukena.

    Ei kannata ottaa 4.000€/kk duunin sijaan 5.000€/kk duunia koska käteen jää vain 499€/kk enemmän käteen. Onko tää kermaperseiden veronapina edes totta. Työtön elää alle tolla nettokorotuksella koko kuukauden.

    Akavan Fjäder itki myös, no Akavalaisten keskipalkka on yli 4.000€/kk:ssa.

    Yhtälailla se työtönkin voi mennä töihin sillä 4000e/kk palkalla ikuisen narinan sijaan.

    Äänestä

aika lapsellista verrata peruspäivärahaa ja jonkun ylennyksestä saamaa lisäpalkkaa.
Niillä ei ole mitään tekemistä keskenään.

Pointti aloituksessa on juuri oikea,
työantaja maksaa 1000, mutta kustannus siitä on 1500e,
palkansaaja saa käteen vajaa 500e mutta verottaja tienaa koko kuviot 1000!

Onko mitään järkeä?

Äänestä
  • Ei. Verotus lopetettava heti. Kaikki valitus ja ongelmat häviäisivät samana päivänä

    Äänestä

Moni tekee mielekästä työtä ihan muista syistä kuin rahasta. Itse tein töitä aikoinaan ihan ilmaiseksikin.

Äänestä

Suomessa paljon suurempi ongelma on että työllisyysaste on liian matala ja työttömiä on liikaa. Julkisista menoistakin valtaosa menee nimenomaan sosiaalimenoihin. Eli veroja voitaisiin hyvin laskea jos työllisyysastetta saataisiin hilattua ylemmäksi.

Äänestä
  • Jos ja jos ..ja jos tavarat olisivat halvempia kaupoissa niitä voisi8 ostaa enemmän ja valtiolle tulisi lisää verotuloja,...ja jos ja jos.

    Äänestä

Tökerö juuttu fjäderiltä

Äänestä

Kaikkea ne loisivat pummit vikisee. Useimmat 4000 tienaavat ovat varkaita huijariviroissa.

Äänestä

Paljon+se+on+niin+kuin+vähemmän+tienaavalle,+perjaatesta+vastustan+tällasta+että+työn+tekemisestä+sakotetaan,+toisaalta+eihän+suomessa+ole+töitäkään,+mutta+jos+ajat+paranee+niin+voisivat+valmiiksi+poistaa+tällasen+turhan+sakotuksen,+onko+se+toinen+työ+vähemmän+tienaavalle+myös+50+%+toisesta+työpaikasta,+kekkonenko+tämän+keksi+että+ei+ilta+töitä

Äänestä

Kannattaa ottaa paljon vapaata. Julkisen puolen lääkärit ovat paljon lomalla. Raha silti riittää

Äänestä

Moni kk-palkkainen joutuu tekemään palkatonta ylityötä enemmän kuin 1000 euron arvosta.

Äänestä

Aloittaja unohtaa (tarkoitushakuisestiko) että lisäliksa todennäköisesti edellyttää esim. 8 tunnin työpäivän venymistä 12:een tuntiin, tuntipalkkauksen muutosta kk-palkaksi ja ylityökorvauksista luopumisen (suostumus "kohtuullisiin" ylitöihin) ja töiden tekemistä myös kotona, ehkä vielä jotain päivystysluontoista valmiudessaoloa viikonloppuisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Veronapisijat kirjoitti:

säliksatyötä vastaan, koska veroja menee 501e/kk lisää ja saa käteen liksaa vain 499e/kk lisää!!!

Toisaalta se on ihan hyvä että joku muu saa sen duunin ja noi lisätulot käteensä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu