Sähköauton hyötysuhde

sähköjarru

Jos sähköautossa on jarrutustehon talteenotto jossa sähkömoottori toimii myös generaattorina niin mitä suuruusluokkaa on tällaisen koneen hyötysuhde? Eli jos auto rullaa alas 100m korkean mäen niin kuinka korkealle vastamäkeen talteenotetulla sähköllä voi ajaa? Oletetaan että on ihannetilanne ilman kitkaa, ilmanvastusta ym.

9

402

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuorentasoittaja

      Esim. Tesla kerää energiaa jopa 60kw.n teholla moottorijarrutuksessa. Tuo regen-teho on kuitenkin riippuvainen auton nopeudesta.
      Eli jos esim. vuoristossa saat alamäessä vaikka 30kw.n tehon minuutin ajan niin saat ladattua tuossa ajassa 500wh (0.5kwh) ja sillä ajaa normaaliajossa reilun 2 km.
      Eli vuoren ylityksessä energiaa kuluu suunnilleen saman kuin ei vuorta olisi ollenkaan.

    • jokumuu_

      Jos kitkaa ja ilmanvastusta ei olisi, tasaisella nopeudella päästäisiin ehkä 60-70% mäkeä ylös. Ketjussa moottori (generaattori) -> invertteri -> akku -> invertteri -> moottori jokaisessa portaassa kuitenkin jotakin muuttuu lämmöksi.

      Energiansäästömielessä kannattaisi esimerkiksi risteyksiin mieluumin rullata "vapaalla" kuin jarruttaa, vaikka jarrutuksessa saataisiinkin ladattua akkua. Se on sitten eri juttu miten homma soveltuu liikenteen rytmiin.

    • Oman kokemukseni mukaan jarruttelemalla ei hybridin akkua täyteen saada, aika marginaalista touhua...

      • ElectricPhantom

        Ruåtsalaisen KFB:n tutkimuksen mukaan saadaan sähköä takaisin 7-20% normaaliliikenteessä riippuen mm. missä ajaa, kuinka ajaa jne. Tasaisella nopeudella ei sähköä takaisin tule. Risteyksiin ja valoihin tullessa sähkiksissä saadaan hidastusta säädettyä portaattomasti kaasupolkimen asennosta riippuen. Vapaalle heittäen ei tule sähköä takaisin yhtään.
        Alkuperäinen ajatus 100m:n mäestä, hmmm... sanoisin että kokonaishyötysuhde on tuossa varmaan jotain 80% luokkaa jos kitkoja, ilmanvastuksia ja levyjarrujen laahaamista ei huomioida.


      • ElectricPhantom

        Piti vielä sanoa että kohtahan tuo selviää normaaliajon osalta kun pääsen kokeilemaan CycleAnalystia joka kertoo otetun ja palautetun sähkömäärän. Jännää.


      • sähköjarru

        Kiitos hyvistä vastauksista. Teoriassa siis hyötysuhde on 70% korvilla joka käytännössä kutistuu alle 20een.
        Onko näistä moottoreista tietoa onko niisä vain yksi käämitys joka hoitaa sekä moottorin että generaattorin työn vai onko tupla käämit? Kun (kauan sitten) kävin koulua opetettiin että piti olla tuplakäämitys kun niiden tehtävä oli niin erilainen.


      • samakäämi

        Ihan sama käämi hoitaa molemmat hommat.


    • Regeneroinnissa on aina lataushäviöitä esim. akkujen lämpenemiseen menevä energia. Jos alamäki ei ole liian jyrkkä ja nopeus nouse liian suureksi, periaatteessa parempi on rullata vapaalla kuin ladata akkuja eli kerätä kineettistä energiaa sen sijaan että se muutetaan välillä sähköksi. Ei tietysti onnistu vuoristossa. Tuo 20% hyötysuhde kuulostaa kyllä kovin alhaiselta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      7
      1609
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1078
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      926
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      69
      799
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      778
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      75
      741
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      676
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      138
      647
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      641
    10. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      42
      609
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      588
    12. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      56
      575
    13. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      109
      545
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    15. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      42
      524
    16. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      48
      509
    17. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      509
    18. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      503
    19. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      488
    20. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      483
    Aihe