Anttosen KEROSIINIVERTAUS on heikoilla jäillä.

13309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Bensiini ja kevyet diesel/kerosiinijakeet käy mainiosti suihkumoottoriin.
Palovaaran vuoksi lentotukialuksilla käytetään arktista dieseliä vastaavaa JP-5 kerosiinia.
Sen leimahduspiste on korkea! Peräti 60 astetta!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK231234/

http://www.conocophillips.com/sustainable-development/Documents/SMID_213_Arctic Fuels.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=i-6cRVGvFas

Monessa turbiinissa saa hätätilassa käyttää bensiiniä jos kerosiinia ei ole saatavana. Samoin arktista dieseliä Esimerkiksi Twin Otter. Se maintaan käsikirjassakin.

Äänestä

Öljmiesten maailmassa totuus on venyvä käsite. Sähköauto uhkaa heidän tuloautomaatteja.

Äänestä

Laskekaas lentokoneen tankit tyhjäksi ilmassa ennen hätälaskua, jos tankeissa on tavallista bensaa tai dieseliä. Joku ei saata tykätä siivota.

Äänestä

anttonen on bulvaani "omistaja" eli esittää omistajaa , koska suomalainen vihaa varakasta on omistajaksi merkittävä joku joka on alkuperäiskansalaisen näköinen ja sukunimi loppuu -nen. , en minäkään halua olla julkisuudessa , annan yhden jorma olonen henkilön esittää omistajaa, ajelee vieläpä minun bentleyllä ja minä sen korollalla , välillä tehdään "virheinvestointi " naapurimaassa ja toveri antaa minulle osani hyödystä , myydään yleensä tontti korvesta parilla miljardilla.

Äänestä

Edustamasi väite lentokerosiinin korvaamattomuudesta perustuu valheeseen.

Äänestä
  • Kerosiiniähän niissä yleensä poltetaankin.

    Äänestä

  • Kaasuturbiineja on pitkään ollut voimalaitoskäytössä.

    Äänestä

Raaköljyn jakeiden valinta on nykytekniikalla varsin helppoa. Vastaavasti kaasusta valmistetaan nestepolttoaineita ja voiteluöljyjä ( SHELL gtl-tekniikka ).

JET1- saanto ei ole ongelma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1.__Markkinat kirjoitti:

Bensiini soveltuu suihkumoottorin polttoaineeksi varsin hyvin.

http://www.talouselama.fi/kommentit/et-ehka-pelastakaan-maailmaa-sahkoautoilija-6676973

https://en.wikipedia.org/wiki/Jet_fuel#Military_jet_fuels

https://www.quora.com/What-is-so-special-about-jet-kerosene-that-makes-it-ideal-as-aviation-fuel-as-opposed-to-diesel-or-gasoline

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu