Olen ollut työttömänä vuosia ja en ole koskaan käyttänyt sähköistä asiointia, enkä tule käyttämään. Kyseessä on täysin turha virkapellejen hiekkalaatikko. Minulle siitä ei ole hyötyä, joten en käytä aikaani siihen. En käytä myöskään sähköpostia, enkä puhelinta mainittuihin "leikkeihin". Minun kanssa asioidaan kirjeitse.
Mikään laki tai asetus ei velvoita itsenäistä ihmistä osallistumaan viranomaisten laiskuuden johdosta syntyviin leikkeihin, jonka olen tehnyt selväksi jokaiselle siitä lässyttävälle virkapellelle.
Yksinkertaistettua työttömyysturvalaissa ja perustuslaissa ei ole määrätty sähköpostia, internettiä, tietokonetta, eikä edes omaa asuntoa. Irtolaisuuskin on sallittua, joten osoitekaan ei ole pakollinen viranomaisten kanssa asioidessa.
Virkavelvollisuus pakoittaa virkailijan hoitamaan asiasi, sinua se ei velvoita mihinkään..
Mikään laki tai asetus ei velvoita itsenäistä ihmistä osallistumaan viranomaisten laiskuuden johdosta syntyviin leikkeihin, jonka olen tehnyt selväksi jokaiselle siitä lässyttävälle virkapellelle.
Yksinkertaistettua työttömyysturvalaissa ja perustuslaissa ei ole määrätty sähköpostia, internettiä, tietokonetta, eikä edes omaa asuntoa. Irtolaisuuskin on sallittua, joten osoitekaan ei ole pakollinen viranomaisten kanssa asioidessa.
Virkavelvollisuus pakoittaa virkailijan hoitamaan asiasi, sinua se ei velvoita mihinkään..
Vastaukset 19
Vanhimmat
En minäkään.
Ei kovin suuri ihme, että olet työtön. Nämä ovat tietenkin niitä omia elämän valintoja. S'il vous plaît.
Ei ole ihme, että suupielissäsi on virkapellen paskaa.
Tietenkin alussa kyllä kerrottiin miten sitten helpottaa asointia mutta nyt tietenkin sitten muutettiin sähköpaimeneksi jolla päästiin jatkuvaan pompottamiseen.
Koko järjestelmän tarkoitus on virkailijoiden työlistojen ylläpito. Ei ole tarkoitustakaan hoitaa työllistymistä.
Mä todellakin käytän sähköisiä väyliä. Kirjeet hukkuu matkalla eikä siitä kukaan joudu vastuuseen, ei virastot eikä posti. Sähköisistä asioinneista jää AINA muistijälki ja se on jälkikäteen todennettavissa.
Sähköisestä asioinnista ei jää jälkiä, jos virkailija poistaa tai muuttaa tekemisiäsi. Näin on tapahtunut, että tietoja on jälkeenpäin muutettu.
Kaikesta jää jälki ja niin tästäkin jää tieto, milloin virkailija on viimeksi muuttanut tietoja. Se aiempikin kirjaus on tallessa jossain pilvessä ja voidaan hakea jos oikeudessa tarvitaan.
Hyvä vitsi. Sinunlaisesi taviksen pyynto päästä viranomaisrekisterien kirjauksiin on hyvä vitsi. Olet kiva koomikko tai vain huumeveikko.
Lokitietojen saaminen virkanillkien touhuista estetään tehokkaasti vaikka lain mukaan ne pitäisi ainakin väärinkäytösepäilyjen julkisuuslain perusteella saada.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990621#L3P12
Pelkästään julkisuuslain mukaisen kieltäytymistodistuksen saamisessa on ongelmia kun virkanilkki heittäytyy tyhmäki ja tietämättömäksi, vaikka monen virkanilkin ei tarvitse edes heittäytyä kun on jo sitä.
On tuo pelleily mennyt kyllä niin pitkälle että ihan periaatteen ja oman oikeusturvan vuoksi voisi siirtyä takaisin paperiasiointiin.
Kätevästi myös älypuhelimeen yhdistettynä voidaan jo kohta tarkkailla missä sitten päivisin aikaa vietetään jos liikkumiset oikein istu työttömän arkeen.
Suomi.fi on ohjeita kansalaiselle työelämästä ja työttömyydestä.
Työkkäri siivoaa tilastoja ja nostaa omia tehokkuuslukuja tällä uudistuksella.
Hyvinkin lainvastaiselta vaikuttaa vaatimus käyttää päivittäin nettipalvelua, jopa perustuslainvastaiselta.
Taloussanomat: http://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005375520.html
"Lukuisat työttömät ovat viime kuukausina menettäneet tukia, koska heidän työnhakunsa on katkennut vain muutamassa päivässä. "
TS http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/3663076/Lindstrom Asiakkaat eivat osaa kayttaa TEtoimistojen uusia sahkoisia palveluita?sivu=3"Lindström kertoi eduskunnalle myös, että työnhaku katkesi heinäkuussa, koska TE-toimistojen sähköisissä palveluissa oli ongelmia."
"– Siellä on paljon sellaisia ongelmia, että ihmiset eivät ole ymmärtäneet ohjeita, eivätkä asiakkaat osaa käyttää uusia sähköisiä palveluita."
Keskustelu käy kovana oheisissa jutuissa.
Laissa on merkintä, että työllisyyspalvelut on ilmaisia. Ei kai silloin voi vaatia pankkitunnuksia, koska ne maksaa. En ole saanut tietooni, että palveluun voisi rekisteröityä ilmaiseksi ilman pankkitunnuksia. Ei varmaan tarvi mennä oma palveluihin.
Kaikilla ei ole nettiyhteyttä, eikä laitetta jolla palvelua voisi käyttää. Sen vaatiminen on laitonta.
Nyt on pimeitä töitä vaikka kuinka paljon tarjolla. Virkapellet järjestää karensseja mutta samalla pimeät työmarkkinat tarjoavat helpotusta eikä virkapellet löysäpäineen tiedä yhtään mitään. Verottaja jää nuolemaan näppejään.
Noususuhdanne tuo myös etuja harmaalle ansioon joka ei kestä päivänvaloa.
joo, mäkin olen päättany heittää läppärin nurkkaan ja lopettaa koko netin käytön, kunhan 2 vuoden päästä jään eläkkeelle.
Sain mielivaltaisen karenssin. Valitus tehty. Hämmästyin kun sain selville että oli valitus mennyt samalle virkailijalle te toimistoon tälle ämmälle kuka lätkäsi karenssin. Oletin kun kelaan sen lähetin että menee sieltä muuhun päättävään elimeen mutta ei. Osaan siis itsekkin olla helvetin hankala tästä edes, mikään ei käy mullekkaan. Ilmaisiin pelletouhuihin en lähde. Kaikesta tästä paskasta jonka te toimisto sai aikaiseksi eivät tavoita minua kun postitse. Niin metsä vastaa kun sinne huudetaan!
Yksikään laki tai asetus ei määrää käyttämään sähköpostia, nettiä tai puhelinta.