oon ollu lähes syömättä n. 4 päivää (yhtenä päivänä söin kokonaisen pitsan), aattelin nyt olla vielä muutaman päivän tai yli lähes syömättä, en välttämättä laihduttamisen takiakaan, mutta mulla on taas toisen kerran maha sekaisin, söinpä sitten mitä tahansa, joten pidän pienen paaston ja katon mitä teen ton mahan kanssa( johon voitte antaa myös jotain "parannuskeinoja") kuinka kauan voin olla syömättä? mulla on/ on ollu syömishäiriöitä ennenkin (esim.bulimia), en tiiä mitä oikeen teen, mutta tänäänkin heitin ruokani roskiin...en vain uskalla oikeen syödä mitään ton mun mahani takia...=(
syömättä...
*****
2376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Syömättä voi periaatteessa olla monta viikkoakin, mutta pidempiaikainen paastoamine (Eli itsensä näännytäminen ei ole terveellistä, eikä sillä saa sitä haluamaansa kehoa jollei extreme anorektikko look ole se mitä haet).
Syy miksi vatsasi pömpöttää ruokailun jälkeen on koska SE ON TÄYNNÄ, ei se tarkoita että olet yhtäkkiä saannut mitään painoa lisää.
Mutta usko nyt jo että että et sinä ainakaan kunnon terveellistä ja hyvännäköistä kehoa saa jättämällä syömättä, anorektikko look ei todellakaan ole kaunis.
Itse asiaan, jospa aloittaisit juomalla mehuja, niissä on energiaa jonkun verran, mutta ei mitään happamia mehuja(kuten appelsini) koska se saa vatsasi vielä enemmän sekaisin.
Sitten alat syömään pienempiä määriä, ei kannata itseensä ahtaa muuten vatsasi todennäköisesti on kipeä. Ja tämä on aina ihmisille joilla on ongelmia syömisen kanssa se vaikein, syö säännölisin väliajoin, 2-3 tunnin välein, 6krt päivässä, terveellistä vähärasvaista ruokaa.
Vähintään 1200kcal(mielummin noin 1500-2000kcal), muuten kehosi luulee sinun näännytävän sitä ja ei toimi kunnolla.
Ja mitä nyt liikaan rasvaan tai mitä sitten kehossasi onkaan, ne saa pois liikunnalla, trimmiä lookkia ei saa ilman liikuntaa.
Tarvitaan varsinkin lihaksia kehittävää liikuntaa, kuten esim bodypump, kuntosali jne.
Ja jos et kykene itse hoitamaan asiasi kuntoon, hank ihmeessä APUA, sitä löytyy monesta paikasta.
Jos sulla on jotain kysymyksiä voit kysyä tässä, lupaan vastata.
Ne maitohappobakteerituotteet Gefilus ym, joita valio valmistaa monenlaisia on oikeesti vatsaa ja ruoansulatusta auttavia, eikä hömppää. Niitä on hyvä ottaa tyhjäänkin vatsaan.