Ydinvoimalla kulkevia autoja pidetään ympäristöystävällisinä ja vihreitä arvoja ilmentävinä. Näiden autojen käytön edullisuus perustuu siihen, että niitä verotuksellisesti tuetaan.
Ydinvoima ympäristöystävällistä?
Pierre-Hugo
16141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Millä sähköllä lämmität saunasi tai keität kahvisi? Voit ostaa sähkösi uusiutuvasta energiasta...niin voi sähköautoilijakin ja niin myös suurin osa tekeekin.
Sähköauton käytön edullisuus perustuu sähkön edulliseen hintaan ja sähkömoottorin suureen hyötysuhteeseen.
Uusiutuva energia ei kata läheskään kaikkea sähkön kulutusta. Uusiutuvan energian ostaminen on sinänsä silmänlumetta ja itsepetosta; kaikki uusiutuva energia tuotetaan mitä pystytään, riippumatta siitä maksaako joku sähköstä ylihintaa.
Sähköautoissa käytettävä sähkö on oikeasti ydinvoimalla tuotettua.
Niin se sähköautoilu on ympäristöystävällistä. Sähköhän tulee pistorasiasta, kuten jo lastentarhasta lähtien tiedätte. Minä en, koska olen sitä vuosimallia, etten ole suorittanut päiväkotitutkintoa. Ja siellä töpselissähän on varmaan joku suodatin, joka päästää vain uusiutuvaa sähköä. Minut kirjoittamaan sai eilinen ohjelma, jossa v.1984 poksahtaneen Tsernobylin voimalan päälle tehtiin uutta säteilysuojaa. Suojan pitäisi kestää sata vuotta ja sinä aikana pitäisi saada robotinostureilla purettua ja siirrettyä säteilevät jätteet (sulaneet epämääräiset möykyt) lopulliseen varastoon kymmeniksi tuhansiksi vuosiksi.
Eli+siis+pitäisi+lopettaa+kaikki+sähkön+käyttö??+Sähköautotko+pelkästään+sitä+ydinsähköä+käyttävät?+Jos+kaikki+suomen+autot+olisivat+sähköautoja+(mitä+ei+ihan+heti+tapahdu)+olisi+niiden+osuus+vain+noin+10%+kokonais+sähkönkulutuksesta.
Jos+suomessa+ydinvoimala+posahtaa,+olisiko+se+mielestäsi+sähköautoilun+syytä?
Taidatkin+olla+todellinen+insinööri...
Nykyiset ydinvoimalat eivät riitä jos sähköautot yleistyvät. Samoin siirtoverkko vaatii silloin merkittäviä investointeja. Sähköautojen lisääntyminen johtaa lisäydinvoiman rakentamiseen.
Höpöhöpö!
Höpöhöpö itsellesi!
Tule jo ulos kuplastasi ja ala realistiksi.
Tuossa alhaalla linkin alta painavaa tekstiä. Jos Sinulla parempaa ja asiantuntevampaa taustatietoa niin pistä linkki.
Tule pois oletuksistasi ja ennakkoasenteistasi.
http://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/autot/fingrid-vakuuttaa-piuhat-kestavat-vaikka-kaikki-suomen-autot-olisivat-sahkokayttoisia-6608648
Fingridillä on oma lehmä ojassa, kun he yrittävät keksiä uusia bisnesmahdollisuuksia. Linkistäsi se selvästi paistaa läpi.
Britanniassa on asiastaa puolueettomampaa pohdintaa ja sama oikeastaan pätee tännekin, jos idealistinen höttö ja kaupallisen yrityksen bisneksen laajentamispyrkimykset ohitetaan.
https://www.theguardian.com/business/2017/jul/13/electric-car-boom-power-demand-national-grid-hinkley-point-c
"Tuossa alhaalla linkin alta painavaa tekstiä."
Tuossa linkissähän Jäppinen sanoo suoraan ettei sähköverkko nykyisellään kestäisi suurta määrää yhtäaikaista autojen lataamista.
"Autojen lataaminen yhtaikaisesti voisi aiheuttaa paikallisia ongelmia ja myös heilahtelua järjestelmässä. Kuvaan astuvat tulevaisuudessa älykkäät sähköverkot. Sähkömiehen silmin sähköautot ovat nimittäin fillareilla liikkuvia mobiileja akkuvarastoja, joita voidaan hyödyntää sähköjärjestelmän tehotasapainon hallinnassa ja alueellisten pullonkaulojen hoitamisessa", Jäppinen toteaa.
Sähköautojen yhtäaikainen lataaminen onnistuu paremmin kuin polttomoottori autojen yhtäaikainen tankkaaminen, ja on jokseenkin yhtä epätodellinen tilanne. Sähköautoa tarvitsee ladata keskimääräisellä päivittäisellä ajokilometreillä 1-2 kertaa viikossa ja melkein kaikki lataavat yön lopputunneilla jolloin sähkö on halvinta ja silloin ei ole muuta isoa kuormaa. Ja todellakin tulevaisuudessa sähköautot ja aurinkojärjestelmät Kotiakkuineen tasoittavat kulutuspiikkejä kaksisuuntaisella virransyötöllä. Eli todellista ongelmaa ei ole eikä tule.
Että piti oikein brittien sivuilta etsiä tukea mielipiteellesi! Miten tuo pätee suomeen ja suomen sähköverkkoon?
Kyllä minä uskon suomessa suomalaiseen asiantuntijaan joka tuntee suomen sähkönkulutuksen ja -verkon. Sitäpaitsi nuo faktat sähkön vuotuisista kulutuksista on julkista tietoa. Oma lehmä ojassa olisi ollut silloin jos olisi esitetty valheellisesti sähköverkon olevan alimitoitettu, tällöin ylimääräinen asiakkaiden laskutus olisi ollut "perusteltavissa"
Jatkuvasti sähköverkkoa parannetaan oli sähköautoja tai ei, ja aina parannuksissa mitoitus tehdään yli odotetun tarpeen.
Epäluuloisuus ja vainoharhaisuus on pidemmän päälle vakavaa.
Kukin tulee uskollaan onnelliseksi ja sähköautoasioihin liittyy runsaasti uskomuksia jotka eivät ole tosia.
Sähköverkon (jakeluverkon) runsaat investoinnit tulevat ajankohtaisiksi jos sähkönsiirron tarve merkittävästi lisääntyy. Tulevista investointitarpeista ei etukäteen avoimesti tiedoteta, koska tässä on aukeamassa helppo tapa rahastaa monopoliasemaa hyväksikäyttäen. Kun sähköverkkoon aletaan investoida, tekijä hinnoittelee työn melko vapaasti; Suomessa on ulkomaisessa omistuksessa oleva sähkönsiirtoverkko (monopoliasema).
" sähköautoasioihin liittyy runsaasti uskomuksia jotka eivät ole tosia. "
Nimenomaan! Tämä sähkön ja sähköverkon riittävyyden epäily on niistä yksi.
Pikkuhiljaa ihmiset alkavat uskoa uuteen tekniikkaan kun vaan jaksaa niitä ahkerasti valistaa ja saatavilla olevilla faktoilla perustella.
Verkko kestää helposti 5 miljoonaa sähköautoa.
Omistus: http://www.fingrid.fi/fi/sijoittajat/Osakkeet ja osakkeenomistajat/Sivut/default.aspx
Verkko on vahva !
https://www.fingridlehti.fi/sahkopulasta-sahkotulvaan/