Yökkö jatkaa aamuvuoroon...

Slavery

Mitä mieltä yököt olette yleistyvästä käytännöstä jatkaa yökön työaikaa aamuvuoroon? Eli yövuoron päätteeksi yökkö jatkaa aamuvuoron kanssa ensimmäisen tunnin ajan aamuvuoron töissä. Tämä tarkoittaa niiden raskaimpien töiden eli pesujen ja muun teettämistä. Yövuorot muutenkin lastattu töillä ja nyt vielä tämä :(

4

377

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mop737_iherb_alekoodi

      Kerro nyt edes, oletko lähihoitaja, sairaanhoitaja, millainen osasto jne. Muuten noi väitteesi ovat ihan tuulesta temmattuja.

      • DinaGina

        No ainakin joissain kehitysvammalaitoksissa on kyseinen käytäntö.


    • Miisaliisa

      Tarvitseeko tuohon suostua, kyllä rankalta kuulostaa, jos pitkän yön jälkeen joutuu viimeisillä voimillaan siirtymään aamuvuoroon. Hullun hommaa tuollainen, kuka työnantaja tuollaista voi edes ehdottaa. Nyt kannattaisi kaikkien jotka tekevät öitä, yhdessä rintamassa kieltäytyä tuosta hommasta. Kylä minua oikeasti suututtaa tuollainen työnantaja, joka ei ajattele yhtään työntekijöiden hyvinvointia, poltetaan heidät loppuu ja otetaanko sitten vaan uusi tilalle.

    • kieltäytykää

      Eikös tuo riko jo työaikalakia. Ylityöt on vapaaehtoisia ja työvuorojen väliin on jäätävä vähintään 8 tuntia lepoaikaa.

      Tuollaisen yö-aamun teettäminen on työnantajalta todella vastuutonta. Yövuoro on todella kuormittavaa elimistölle, eikä yövuoron jälkeen todellakaan ole "työkuntoinen" jatkamaan aamuvuoroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      460
      2076
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      163
      1367
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      76
      1232
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      94
      1203
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      114
      1157
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      188
      1154
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      100
      793
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      58
      766
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      47
      753
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      695
    Aihe