miks ihmiset ei mee töihin? Ite oon mAnviljelijä ja panen auraa viiluun joka viikonloppu
työllä rahaa
14
167
Vastaukset
- massey__ferguson
Katos vaan onnenpoikoo! Perintötilan isäntää. No sittenhän sinulla ei isompaa ongelmata pitäisi olla. Elä murehdi toisten immeisten ongelmista turhaan. Se ei heitä kuitenkaan jelppaa eikä hyödytä millään tavalla. Anna sen uskollisen Fergusonisi vaan vetää perässään auraa ja kultivaattoria. Ja pidä ne viilut ja vaot suorina. Ethän vaan ole pontikkamies.
- massey__ferguson
Viikonloppukehuskelusi todistaa sinun olevan kaikenlisäksi myös junttilan poikamies sysmästä. Taidat aurata vakoa paljaalla kuokalla. Ei hyvää päivää sellaiselle äijätouhulle. DDDD
- massey__ferguson
sysmän_olli kirjoitti:
vittuiletko? teen oikeita töitä täydellä sydämellä.kerroinpahan mielipiteeni
Taisin vähän polttaa päreeni. Siksi piikittelen. Moni työtön ei ole suinkaan työnvieroksuja. Kaikki eivät saa asiallista työtä. Monia käytetään jopa hyväksi ilmaisissa työharjoitteluissa. Turhaan heitä mollaat. Sinulla on oikeus mielipiteeseesi. Kuten meillä muillakin oikeus on . Omalta osaltani asiat on nyt tässä. Sopiiko näin. Tehdään tästä yhdessä parempi maa jokaiselle olla ja elää.
massey__ferguson kirjoitti:
Taisin vähän polttaa päreeni. Siksi piikittelen. Moni työtön ei ole suinkaan työnvieroksuja. Kaikki eivät saa asiallista työtä. Monia käytetään jopa hyväksi ilmaisissa työharjoitteluissa. Turhaan heitä mollaat. Sinulla on oikeus mielipiteeseesi. Kuten meillä muillakin oikeus on . Omalta osaltani asiat on nyt tässä. Sopiiko näin. Tehdään tästä yhdessä parempi maa jokaiselle olla ja elää.
Joo, vähän turhasta tulistuit. Mutta jos jokainen menisi oikeisiin töihin siis maan vilje lijäksi olisi parempi paikka tämä maailama. JA MAMUT VITTUUN SUOMESTA!!
- nettomaksaja
sysmän_olli kirjoitti:
vittuiletko? teen oikeita töitä täydellä sydämellä.kerroinpahan mielipiteeni
Oikeissa töissä palkan maksaa joku muu kuin yhteiskunta tukien (tapauksessasi maataloustuki) muodossa. Mikäli tuilla eläminen luokitellaan oikeiksi töiksi, olet juuri poistanut työttömyyden suomesta.
en elä tuilla. Teen oikeita maataloustöitä, joista tienaan rahani. Turha homo vittuilla. Tule vaikka ite kahtoo jos et usko.
- mansikkiiii
Tuota, öö. eikös tässä äskettäin ole maanviljelijällä ollut oottelua. Jotta kypsyykö? Ja vielä kun ei pellot upottaisi puimuria. Ja sen jälkeen on ollut kuivurikuluja niin maan runsaasti. Liekkö tosiaan olet kuivaksi saanut? Vai toisenko kerran pistät kuivuriin?
Mistä sinä otat ne kuivurin tänä vuonna runsaat kult? Vasta taannoin uutisoitiin, että maatilallisten kassat ovat tyhjiä.
Hyvä jos olet päässyt kyntämään- moni ei totisesti pääse, kun on niin märkää. Vai olitkohan sittenkään maanviljelijä. Ammatti se on, sekin- eikä lehmä muuten saa ohraa ei kauraa, jolla se tekee maitoa, josta taas tehdään juustoa ja voita...
Annetaanko arvoa suomalaiselle maataloudelle? Minusta ainakin on hyvä juoda maitoakin, ja syödä leipää. Nuorena tein vuosia lomitustyötä. Voisin esittää aloittajalle muutamia kinkkisiä kysymyksiä.
Ensimmäinen kuuluu näin: Miten monta kiloa ohraa tarvitaan yhteen rehuyksikköön. Hihittelen tässä jo hiljaa...Rehyksikköhän on ihan oikea tuotantovaikutuksen mittayksikkö. en enää muista muinaisen aumasäilörehun kilomäärää per rehuyksikkö- senkin saat kertoa, jos tiedät.Vittu kun toiset tekee töitä eikä vaan nostele tukia niin pääsee kyntämään ja en tee mitään aumahommia kun ei ole mitään vitun elukoita etkö sä saatanan kusipää tajua!!
- Clixclox
Tänne vaan kaikki ansaitsemaan helppoa rahaa vastailemalla lyhyisiin kyselyihin 👌👌https://csl.ink/2NbH
ei tuolta rahaa saa menkää oikeisiin töihin, siis viljelkää maata saatanan kaupunkilais jonnet
- jontikka_upposi_peltoon
sysmän_olli kirjoitti:
ei tuolta rahaa saa menkää oikeisiin töihin, siis viljelkää maata saatanan kaupunkilais jonnet
Kiroillaanko teillä kotona nuin alvariinsa siellä Sysmässä päin? Sysmän murteen perusvääntöä?
Sitten asiaa. Kyllä massikka vastaa vähintäin yhtä ruppasta jontikkaa. Se on taivahan tosi. https://www.youtube.com/watch?v=8_Yf2DjS-yk jontikka_upposi_peltoon kirjoitti:
Kiroillaanko teillä kotona nuin alvariinsa siellä Sysmässä päin? Sysmän murteen perusvääntöä?
Sitten asiaa. Kyllä massikka vastaa vähintäin yhtä ruppasta jontikkaa. Se on taivahan tosi. https://www.youtube.com/watch?v=8_Yf2DjS-yksaatana kun ei kiroilla sen enempää ku teilläkään saatana. JA PASKAT MASSIKKA MITÄÄN VÄÄNNÄ MUL A TEHIKKAAMPI JONTIKKA KU TOI. Jontika on ainoa oikea raktori
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3772289- 581681
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1711415Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771209Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67979- 86975
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33943Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-118930Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks12896K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8866