Heikennyksiä työntekijän oikeuksiin

Hallitus suunnittelee lakimuutosta jossa työntekijällä ei ole oikeutta kertoa ay-lakimiehelle ongelmista työpaikoilla mm vedotaan liikesalaisuuteen.

TÄMÄ SAIRAS HALLITUS ON MYRKKYÄ SUOMALAISELLE TYÖNTEKIJÄLLE.
TÄMÄ NATSIHALLITUS EI OLE TEHNYT YHTÄÄN HYVÄÄ PÄÄTÖSTÄ KURJISTANUT SE KYLLÄ ON TYÖNTEKIJÖIDEN ,ELÄKELÄISTEN, TULONSIIRTOJEN VARASSAVELÄVIEN, OPISKELIJOIDEN TYÖTTÖMIEN ASEMAA.
16335
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Järkyttävää oli kuulla tuosta suunnitelmasta. Mihinkähän tämä katastrofaalinen hallitus oikein päätyykään

Äänestä
  • Kansa on kyllästynyt kovapalkkaisiin ay-ketkuihin. Kokoomus on nousussa

    Äänestä

  • Ijnnyt kirjoitti:

    Kansa on kyllästynyt kovapalkkaisiin ay-ketkuihin. Kokoomus on nousussa

    Mene töihin sprpummi.

    Äänestä

  • Ijnnyt kirjoitti:

    Kansa on kyllästynyt kovapalkkaisiin ay-ketkuihin. Kokoomus on nousussa

    Kokoomus on galluppijohdossa vain ja ainoastaan kokoomusmoguli Eero Lehden Taloustutkimus Oy:n takia, aivan kuten suomalainen työ on kallista vain Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan mukaan. Ainoa kysymysmerkki on se kuka hallinnoi ja poliittisesti ohjaa Suomen vaalijärjestelmä Tieto Oy:tä.

    Äänestä

"Yllättävä" uutinen. Onko tämä hallitus muuta osannut tehdäkään? Tulojen leikkaus näyttäisi olevan kohta tapissa niin nyt on muiden oikeuksien polkemisen vuoro.
Olisipa suomessa enemmän köyhiä eikä vain rikkaita niin työläisenkin etuja ajaisi joku taho hallitukessakin.

Äänestä
  • Kansanedustajien+palkkiot,+edut+ja+maailman+parhain+työttömyyskorvaus+eli+sopeutumiseläke+ovat+jo+niin+hyviä+että+jokainen+kansanedustaja+siirtyy+niiden+takia+eliitin+norsunluutorniin+kauas+rahvaan+arjesta.+Proletaarin+ongelmat+tai+pärjääminen+eivät+kiinnosta,+huono-osaisten+köyhien+ja+työttömien+ongelmat+eivät+senkään+vertaan.+Osa+jaksaa+parantaa+maailmaa+ja+pestä+kasvojaan+vähemmistöjen+asialla,+mutta+tylsä+kantasuomalainen+katajainen+kansa+ei+kiinnosta+ketään.++Tästä+syystä+kansanedustajan+ja+ministerien+palkkioiden+pitäisi+olla+suhteessa+suomalaisten+keskipalkkoihin,+ja+mieluiten+niin+että+korkeimmin+tienaava+10%:a+otettaisiin+ensin+pois+laskelmista+ja+kansanedustajan+palkkio+olisi+suhteutettu+näin+saatavaan+keskipalkkaan.+Tämä+ehkä+innostaisi+ajamaan+tavallisen+työläisen+ja+perusturvan+varassa+kituuttavankin+asiaa.Liian+hyvät+edut+rikastuttavat+kansanedustajia+itsekeskeisillä+narsisteilla,+jotka+haluavat+Arkadianmäelle+pelkästään+omien+etujensa+tähden,+eivät+yhteisen+hyvän+ja+Suomen+edun+takia.Huipullehan+pääsee+parhaiten+ohuella+moraalilla+ja+kyynärpäitään+käyttäen,+joten+kannustinten+ei+pidä+olla+liian+hyviä+jotta+politiikan+huipulle+päätyy+vain+ja+ainoastaan+tätä+äärinarsistista+roskasakkia.

    Äänestä

Hallitus tarkoittaa tässä tapauksessa "PM Pisilää" joka ihan ilmeisesti on hoidon tarpeessa. On vain kysymys hoitotavasta, lääkäri vai jotain rajumpaa!

Äänestä

Suurin osa äänesti porvarihallitusta ja meno on nyt sen mukaista,eihän tuossa mitään ihmeteltävää ole. Ihme että eivät leikkaa kaikki köyhien oikeudet ja ala todella diktaattorisin ottein johtamaan maata. Ei ole kysymyksessä sosiaalidemokraattinen hallitus niin kuin jotkut luulee vaan on yksinvaltaan perustuva ja vaikka on äänestetty asemaansa. Yksinvallan puolustajia vaan nyt on enemmistö tässä maassa,sääli.

Äänestä
  • Sipilähän yrittää karsia ihmisten oikeuksia samaan malliin kuin hitler ja stalin aikoinaan. Puutuu enään keskitetyt paikat pakolliseen työharjoitteluun, pakollinen työharjoittelu on jo käytössä. "Arbeit macht frei!"

    Äänestä

  • Tyhmemmät+eivät+tajua+että+myös+äänestämättömyys,+siis+saamattomuus+päästä+äänestyspaikalle+on+suoraan+ääni+porvaripuolue+Kokoomukselle+ja+Kepulle.+Kun+jätät+äänestämättä+niin+se+on+suhteellisen+äänimäärän+kasvu+Kokkareille+ja+Kepuleille,+joiden+kannattajat+äänestävät+aina+lisäetujensa+puolesta,+joita+porvaripolitiikka+kermapersluokalle+aina+tuo,+kuten+taas+on+nähty.Siis+perse+ylös+ja+tekemään+kansalaisvelvollisuutensa+seuraavissa+vaaleissa,+laiskuus+ei+saa+olla+niin+suurta+ettette+edes+äänestyspaikalle+kykene.+Turha+narista+harjoitetusta+politiikasta+jos+ette+ole+jaksanut+raahautua+edes+vaaleihin,+se+äänestämättä+jättäminen+kannanottona+on+vain+seliseliselitys,+kun+oikea+syys+on+puhdas+laiskuus.Muistakaa+että+porvarihallitus+tai+Kokoomuksen+ja+Kepun+pääsy+suurimmaksi+päähallituspuolueeksi+tuo+niitä+äänestäneille+eturyhmille+tuhansia-miljoonia+euroja+lisätuloja+vuosittain,+kun+taas+tavallisen+kansan+puolueita+äänestämällä+saa+vain+mahdollisesti+satojen+eurojen+hyötyjä.+Kenellä+on+siis+suuri+syy+äänestää+lisäetujen+puolesta,+no+tietenkin+varakkailla.+Eli+he+käyvät+aina+äänestämässä.+Viimeisimpänä+Orpon+Kokoomuksen+tämän+vuoden+2017+alussa+läpiviemä+5%+yrittäjävähennys+eli+ns.+Apteekkarivähennys+joka+tuo+tästä+vuodesta+alkaen+keskimäärin+apteekkarille,+juristille,+lääkärille+ym.+yli+10+000+euroa+lisänettotuloja+vuodessa!+Kannattiko+heidän+käydä+äänestämässä+Kokoomusta?5%:n+apteekkarivähennys+2017+alustahttps://keskustelu.suomi24.fi/t/14482494/5n-apteekkarivahennys-2017-alustaOngelma+on+se+että+tavallinen+kansa+ja+huono-osaiset+äänestämättä+jättämättä+lisäävät+kermapersluokan+etuja+ja+leikkaavat+omia+etujaan+ja+tulojaan+sekä+purkavat+hyvinvointivaltiota.+Vaikket+saa+tavallisen+kansan+puolueita+äänestämällä+ehkä+lisää+nettotuloja+montakaan+euroa,+todennäköisesti+sinulta+ei+sentään+leikata+entisistä,+kuten+porvarihallitusjohto+tekee+siirtäessään+etuja+sinulta+kermaperseille.Älä+siis+ole+sadomasokisti,+siis+sadisti+tavallisille+kanssaihmisille+ja+masokisti+itsellesi,+vaan+raahaudu+sinne+äänestyspaikalle+tekemään+kansalaisvelvollisuutesi+lähimmäisillesi,+itsellesi+ja+Suomelle!

    Äänestä

Hallitus ei saa aikaan kuin pahaa.

Äänestä
  • Tuossa on hyvääkin nimittäin se että yhä useampi kansalainen alkaa tajuta asioiden oikean laidan ja noiden päättäjien todellisen tarkoituksen.

    Äänestä

Tämä uutinen haiskahtaa perinteiseltä YLE-SDP:n vaalitempulta. Eilen ilmestyi SDP-myönteinen vaaligallup. Näin junaillaan tulevaa Kok-SDP -hallitusta. Kansa menee halpaan vaali toisensa perästä ja mikään ei lupauksista huolimatta muutu.

Äänestä

Kokoomus, keskusta ja persut. Näitä oikeistopuolueita kansa tyhmyydestään äänesti ja sai mitä tilasi.

Äänestä

Luottamusmiehet joutuvat ennen aikaiseen hautaan,

Äänestä

Käytetäänkö sinua hyväksi, mutta sehän on sinun ongelma. Tuo lause kohta arkipäivää, nuoruusvuosien työpaikkoja...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hybgtfv kirjoitti:

Hallitus suunnittelee lakimuutosta jossa työntekijällä ei ole oikeutta kertoa ay-lakimiehelle ongelmista työpaikoilla mm vedotaan liikesalaisuuteen.

TÄMÄ SAIRAS HALLITUS ON MYRKKYÄ SUOMALAISELLE TYÖNTEKIJÄLLE.
TÄMÄ NATSIHALLITUS EI OLE TEHNYT YHTÄÄN HYVÄÄ PÄÄTÖSTÄ KURJISTANUT SE KYLLÄ ON TYÖNTEKIJÖIDEN ,ELÄKELÄISTEN, TULONSIIRTOJEN VARASSAVELÄVIEN, OPISKELIJOIDEN TYÖTTÖMIEN ASEMAA.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu