Tulipa tässä mentyä naimisiin Thaimaalaisen naisen kanssa. Yhden tuttavan vaimon sukulainen. Ihan ok näköinenkin vielä. Naittivat meitä heti kun tyttö saapui Suomeen ja minä hölömö retkahdin.
Mukavaahan meillä oli ja kukapa keski-ikäinen mies ei olisi mielissään nuoren naisen huomiosta.
No hän muutti luokseni asumaan ja päätimme mennä vihille saadakseni hänet pysymään täällä. Bangkok kun ei tarjoa muuta kuin sitä yhtä työtä kouluttamattomalle naiselle.
Sovimme maahanmuuttajan koulutukseen menosta, kieli pitää opetella ja sen jälkeen hankkia koulutusta. Innostusta riitti, koulutuksia tutkitttiin,
Onnellinen hääpäivä, kivat pienet juhlat. Oli kivaa, kunnes koitti arki. Parin kuukauden päästä tuli oleskelulupa ja sitten sa alkoi:
Eipä ole mimmiä paljon näkynyt, painelee kavereidensa kanssa missä millonkin ja sain vielä selville että tämä "vaimoni" työskentelee Thai-hierojana. Että semmosta. Ihmettelenkin mistä rahat riittää kun ei voi saada Kelan tukia. Asuntoni avaimet otin pois, tästä kämpästä ei tehdä hieromalaitosta. kun olen työmatkalla.
Olen vaan miettinyt pitäisikö käydä nöyränämiehenä poliisin juttusilla? Tytöllähän ei ollut muuta syytä liittoon kuin saada oleskelulupa. Onneksi tämä on nyt vain vuodeksi. Taidan ottaa eron.
Thaimaalainen vaimo - hölömön tarina.
Hölömöläinen
14
417
Vastaukset
- ChinaDragon
EN KYLLÄ YMMÄRRÄ MIKSI JOKU HALUAISI USKONNOSTA ITSENSÄ LIIAN VAKAVASTI SAASTUTTANEEN HENKILÖN AVIOPUOLISOKSEEN.!
- TUTTELIN_TUURE
Täällä Helsingissä noista suomiakoista jotka ovat päätyneet muslimin vaimoksi näkee ensi silmäyksellä se muslimi oli ei viimeinen vaan ainoa vaihtoehto.
Palstan sika-amalialla sama juttu, mielisairashan se on ja todennäköisesti erittäin vastenmielisen näköinen.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1875075Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,254472Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993137Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2593039Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1442934- 522531
- 271939
- 561873
- 771814
- 221787