Japanilaiset kellomerkit toivat digitaaliset rannekello markkinoille 1970-luvulla. Etenkin suomalaiset innostuivat japanilaisista kelloista. Sittemmin viisarikellot ovat tehneet vahvan paluun, mutta uusi älyteknologia kasvattaa myös digitaalisten rannekellojen suosioita.
Äänessä mekaanisiin rannekelloihin ja kellobrändeihin perehtynyt, Kellomies-kirjan ja verkkosivuston luonut Joona Vuorenpää sekä Casion kelloihin erikoistunut Ilari Kaario, hän on yksi japanilaisiin kelloihin erikoistuneen Seikoholisti-verkkojulkaisun kirjoittajista. Toimittajana on Jarmo Laitaneva.
https://areena.yle.fi/1-4237436
Digitaaliset rannekellot
8
643
Vastaukset
- TämäOnJoTuttua
Niinpä.
- käytäncasiota
Olen suosinut japanilaisia kelloja niin kauan kuin olen kelloa käyttänyt. Ensimmäinen kelloni aikanaan oli Casio F-91W, askeettinen digitaalikello. Seuraava kelloni oli aikanaan vissiin sporttinenkin kelta sininen Casion digitaalikello. Nykyään käytän Casio G-Shockia käyttökellonani ja omistan lisäksi kaksi Casion halvempaa digitaalikelloa työkelloina. Casio vaan teke yksinkertaisesti niin loistavan hyviä kelloja, että mitään syytä ostaa muiden valmistajien kelloja ei ole. Toiseksi hintakin on kohdallaan Casion kelloissa näin tavalliselle kellon käyttäjälle. Toki käytössäni on ollut kelloja Timexilta ja Focukseltakin välissä, mutta nämä ovat rikkoutuneet ja tuhoutuneet käytössä.
- TäysTuhoko
Kuinka kello tuhoutuu käytössä. Rikkoutumisen ymmärrän kyllä.
- vesiriittää
Sopivan kostea keli ja joku Focuksen tai Rolexin rantamalli kelloke hörppää vettä sisäänsä ja lakkaa kertakaikkiaan toimimasta eikä auta enää huoltokaan. Suurin osa markkinoilla olevista muka hyvistäkin kelloista ei kestä edes kunnon sadesäätä tai suihkussa käymistä tuhoutumatta.
- MinullakinCasio
Digitaalikellot ovat ok, mutta kun mennään älytekniikkaan niin siinä menee raja. Kellossa voi olla erilaisia toimintoja, kunhan ne eivät lähetä minkäänlaista dataa minnekään. Minkäännäköistä älytekniikkaa ei kannata päällensä pukea, ellei kyseessä ole lääketieteellinen laite. Toisinsanoen pidetään kellot kelloina ja tietokoneet erikseen.
- madeinkorea
Kannattaa sitten olla tarkkana "japanilaista" kelloa ostaessa.
- japanilaisessakunniaa
Japanilaisen kellon käyttämisessä on siinä mielessä kunniaa, että se on rehellisen työväestön käyttämä ja saavutettavissa oleva kellokategoria. Seikon tai Casion keskiluokan mallit eivät pröystäile eivätkä anna kuvaa rikkaasta paskiaisesta joka on syntynyt kultalusikka suussaan. Rolexin käyttäjät eivät ole koskaan vaivautuneet tekemään päivääkään rehellistä työtä vaan ovat vääryydellä ja yrittäjävarkaina rahansa hankkineet. Yksityisyrittäminen pitäisi julistaa rikokseksi ihmisyyttä vastaan ja kaikki yritykset tulisi siirtää valtion hallintaan. Rahat kansalle eikä yksityisomistajien taskuihin!
- ethänOleKatkeraSyrjäytyj
Että sä jaksat.
Hanki koulutus ja pätevyys, vaikka ihan tavallinen perusammatti, niin sinullakin on mahdollisuus hankkia asiallinen ja kunnollinen kello. Rolex on hyvä ja asiallinen arkikello joka ei ole kovinkaan kallis jos pysytään ns. perusmalleissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222898Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A102012Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.561860Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671799Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell971753Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1211694Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761506Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001255Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141252Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311198