Kaloreista..?

Pitäisipäästäkuntoon

Kuinka paljon kaloreita pitää syödä että laihtuu? Olen 14vuotias, pituudeta 171cm ja painan suunnilleen 80kg ( En uskolla käydä vaa'alla ) ja pitäisi päästä jonkinlaiseen kuntoon. Ratsastan 2krt/viikossa ja jaan mainoksia myös 2krt/viikossa. Mikä on semmonen yleinen normaali paino ja paljonko minun pitäis laihtua. Kiire painon pudotuksella ei sinäänsä ole. Kiitos avusta jo nyt etukäteen.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vpkylläneuvvoo

      Sinun tulee syödä itsesi ain kylläisksi. Syö hitaasti ja rauhallisesti sillä kylläisyyden tunne tulee pienellä viivellä ja sen viiveen aikan ennätä syödä liikaa.

      Ylläoleva edellyttää että syöt ruokaa joka ei nosta verensokeriasi koska se nostaa insuliinia kehossasi ja insuliini on kehon tehokkaimmin rasvaa varastoiva hormooni.

      Kohdallasi on kyseessä lievä ulipaino mutta jos sinulla on taipumusta lhomiseen, hiilihydraattiherrkkyys, niin on syytä olla varovainen, etenkin jossuvussa esiintyy diabetesta tai sydän ja verisuonitauteja.

      Kysymällä lisää, email-osoitteeni blogissani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5030
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1590
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1199
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1139
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1093
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      997
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      862
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      769
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      733
    Aihe