kesätyö 2018

jdkfkdjfkdb

heii kertokaas että miten saa kesätyö paikan esim että miten ootte hakenu ja kuinka aikasin. ite viimeks hain prismoihin yms ja hain kyllä aika myöhään että oli viikko aikaa siihen viimesintään haku päivään.. enkä saanut paikkaa. joten kertokaas nyt että missä ootte ollu kesätöissä ja millasta palkkaa , millon haitte yms :)

9

907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainooiii

      sanotaanko, että yleisesti kesätyöpaikkoja ruvetaan hakemaan siinä vuoden alussa. kaupungin tarjoamat työpaikat taitavat tulla siinä helmikuun paikkeilla? vielä ei siis ainakaan kukaan taida hakea kesätyöntekijöitä :D
      sellaista suosittelisin itse, että hae johonkin jouluapulaiseksi/kiireapulaiseksi nyt. monet paikat hakevat joulusensongin ajaksi työntekijöitä ihan vaikka 5-10h/vk määrällä (eli opiskelijalle sopivalla), tätä kautta saattaa saada jalkaa oven väliin ja kannattaa kysellä olisiko kesätyöntekijälle tarvetta.
      itse oon aina hakenut vaan ilmotusten kautta, ja töitä olen saanut. prismoihin ja s-kauppoihin yms. voi olla aika hankala päästä ellei ole kokemusta aiemmin, sillä sinne pääsevät monet suhteilla.
      huoliteltu cv ja hakemuskirje ovat kaiken a ja o.
      puhelinmyyjäksi pääsee buusterille, hyville lehdille yms. aina, tai en ole ainkaan kuullut että joku ei olisi päässyt. ja se on parempi kuin ei mitään. sellainen duuni näyttää cv:ssä paremmalta kuin ei mikään. ja ne monesti hakee myös opiskelijoita ympäri vuoden duuniin ihan pikkutunneilla, minkä jälkeen voi kesällä olla isommilla tunneilla töissä.

      kesätyöpaikan saaminen on haastavaa, siinä on kyse tuurista ja siitä että osaat tehdä vaikutuksen sillä pienellä ajalla mitä se työnhakija suhun käyttää (cv:n ja hakemuksen lukeminen/puhelinsoitto/paikalla käynti/haastattelu).

      vaikea antaa sulle mitään tarkkoja vinkkejä kun ei tiedä missä tilanteessa oot elämässäs, että onko mitään kokemusta yms.

    • Lähihoitajaopiskelijaa

      Ite aloin ettii marras-helmi kuus paikkoi ja pääsinki ja sain 2 kesätyöpaikkaa (hain varmaa 21 eri paikkaan) mut lopult enimmäksee oman alan töit ja jos oot aktiivinen koulus ja vapaa-ajal ja laitat sen cv:seen ni se on plussaa. Toinen kesätöist oli kaupungil päiväkodis 3vko ja sain 1 200e.

    • Kesätöihin

      Kesätyöpaikkoja 2018 kannattaa katsella jo nyt. Niitä on bongattu jo elokuussa. Kannattaa katsella vaikka:
      http://kesätöitä.fi

    • MakeeHomma

      Mene poimiin mansikoita.

    • Cityl

      Tulevaisuuden Kesätyöpikat ovat 18h/3kk:tta.
      On katsottu että vanhemmat rahoittavat loput.Aktiivi mallin tarkoitus olikin
      vain työlistää opiskelijat.Opiskelijat saatiin äänestämään omaa ehdokasta,ehdokaan
      aktiivi allekirjoituksin. Ihmetyttää mitä aloja nämä,maisterit/tohtorit yliopistoissa oikein
      opiskelee,kun menevät näinkin halpaan.

    • Kesäapu

      Jos sinulla on polkupyörä nii ajeleppa lähimmälle kasvitarhalle, farmille, kasvimaalle ja tarjoudu kesä-avustajaksi. Palkkaus on suht hyvää, jotkut jopa tarjoavat majoituksen ja ateriat!,,,, tai torimyyjäksi.

      Kohta alkaa olla jo liian myöhäistä täksi kesäksi joten nyt nopeasti vain toimimaan!

    • eihätää
    • töitätekevälle

      Vielä on kesätöitä tarjolla, keikkatöitä varsinkin fiksuille ja koulutetuille nuorille. Reippaasti vain hakemaan.

    • Kesäduuni

      Tarjolla on.

      Lämmin henkinen yrityksemme etsii sinua reipasta ja rehellistä työntekijää.
      Työkokemusta et välttämättä tarvitse.Motivaatio ja asenne ratkaisee,
      Vielä löytyy yhdelle-kahdelle rakennustyömaalta töitä.
      Rakennus apulaisia ja rakennusiivous hommiin.

      Meillä on loistava tiimi ja arvostamme työntekijöitä.
      Työkokemus ei ole vaatimus.
      Työntekijän tulee jaksaa fyysistä työtä.
      Herätä ja olla töissä työaikana.
      Työmaita on mm.HKI-Espoo ja muuallakin suomessa.Esim HKI-Tampere välillä.

      Ota yhteys täältä ja laita vaikkapa meili osoite.
      Suomenkielen taito on vaatimus.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2373
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      838
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      831
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      735
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe