kesätyö 2018

jdkfkdjfkdb

heii kertokaas että miten saa kesätyö paikan esim että miten ootte hakenu ja kuinka aikasin. ite viimeks hain prismoihin yms ja hain kyllä aika myöhään että oli viikko aikaa siihen viimesintään haku päivään.. enkä saanut paikkaa. joten kertokaas nyt että missä ootte ollu kesätöissä ja millasta palkkaa , millon haitte yms :)

9

950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainooiii

      sanotaanko, että yleisesti kesätyöpaikkoja ruvetaan hakemaan siinä vuoden alussa. kaupungin tarjoamat työpaikat taitavat tulla siinä helmikuun paikkeilla? vielä ei siis ainakaan kukaan taida hakea kesätyöntekijöitä :D
      sellaista suosittelisin itse, että hae johonkin jouluapulaiseksi/kiireapulaiseksi nyt. monet paikat hakevat joulusensongin ajaksi työntekijöitä ihan vaikka 5-10h/vk määrällä (eli opiskelijalle sopivalla), tätä kautta saattaa saada jalkaa oven väliin ja kannattaa kysellä olisiko kesätyöntekijälle tarvetta.
      itse oon aina hakenut vaan ilmotusten kautta, ja töitä olen saanut. prismoihin ja s-kauppoihin yms. voi olla aika hankala päästä ellei ole kokemusta aiemmin, sillä sinne pääsevät monet suhteilla.
      huoliteltu cv ja hakemuskirje ovat kaiken a ja o.
      puhelinmyyjäksi pääsee buusterille, hyville lehdille yms. aina, tai en ole ainkaan kuullut että joku ei olisi päässyt. ja se on parempi kuin ei mitään. sellainen duuni näyttää cv:ssä paremmalta kuin ei mikään. ja ne monesti hakee myös opiskelijoita ympäri vuoden duuniin ihan pikkutunneilla, minkä jälkeen voi kesällä olla isommilla tunneilla töissä.

      kesätyöpaikan saaminen on haastavaa, siinä on kyse tuurista ja siitä että osaat tehdä vaikutuksen sillä pienellä ajalla mitä se työnhakija suhun käyttää (cv:n ja hakemuksen lukeminen/puhelinsoitto/paikalla käynti/haastattelu).

      vaikea antaa sulle mitään tarkkoja vinkkejä kun ei tiedä missä tilanteessa oot elämässäs, että onko mitään kokemusta yms.

    • Lähihoitajaopiskelijaa

      Ite aloin ettii marras-helmi kuus paikkoi ja pääsinki ja sain 2 kesätyöpaikkaa (hain varmaa 21 eri paikkaan) mut lopult enimmäksee oman alan töit ja jos oot aktiivinen koulus ja vapaa-ajal ja laitat sen cv:seen ni se on plussaa. Toinen kesätöist oli kaupungil päiväkodis 3vko ja sain 1 200e.

    • Kesätöihin

      Kesätyöpaikkoja 2018 kannattaa katsella jo nyt. Niitä on bongattu jo elokuussa. Kannattaa katsella vaikka:
      http://kesätöitä.fi

    • MakeeHomma

      Mene poimiin mansikoita.

    • Cityl

      Tulevaisuuden Kesätyöpikat ovat 18h/3kk:tta.
      On katsottu että vanhemmat rahoittavat loput.Aktiivi mallin tarkoitus olikin
      vain työlistää opiskelijat.Opiskelijat saatiin äänestämään omaa ehdokasta,ehdokaan
      aktiivi allekirjoituksin. Ihmetyttää mitä aloja nämä,maisterit/tohtorit yliopistoissa oikein
      opiskelee,kun menevät näinkin halpaan.

    • Kesäapu

      Jos sinulla on polkupyörä nii ajeleppa lähimmälle kasvitarhalle, farmille, kasvimaalle ja tarjoudu kesä-avustajaksi. Palkkaus on suht hyvää, jotkut jopa tarjoavat majoituksen ja ateriat!,,,, tai torimyyjäksi.

      Kohta alkaa olla jo liian myöhäistä täksi kesäksi joten nyt nopeasti vain toimimaan!

    • eihätää
    • töitätekevälle

      Vielä on kesätöitä tarjolla, keikkatöitä varsinkin fiksuille ja koulutetuille nuorille. Reippaasti vain hakemaan.

    • Kesäduuni

      Tarjolla on.

      Lämmin henkinen yrityksemme etsii sinua reipasta ja rehellistä työntekijää.
      Työkokemusta et välttämättä tarvitse.Motivaatio ja asenne ratkaisee,
      Vielä löytyy yhdelle-kahdelle rakennustyömaalta töitä.
      Rakennus apulaisia ja rakennusiivous hommiin.

      Meillä on loistava tiimi ja arvostamme työntekijöitä.
      Työkokemus ei ole vaatimus.
      Työntekijän tulee jaksaa fyysistä työtä.
      Herätä ja olla töissä työaikana.
      Työmaita on mm.HKI-Espoo ja muuallakin suomessa.Esim HKI-Tampere välillä.

      Ota yhteys täältä ja laita vaikkapa meili osoite.
      Suomenkielen taito on vaatimus.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      134
      2320
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      65
      2247
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      54
      1915
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      71
      1618
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1461
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      97
      1455
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      116
      1329
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1200
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      71
      1067
    Aihe