Tieteen tekeminen on kuin kartan tekoa. Siinä vain kartoituksen sijaan kohteena on koko tutkittavissa oleva reaalimaailma.
Sekä kartan piirtämis- ja mittausmenetelmät että kartoitettava ympäristö on muuttunut aikojen saatossa eikä vanhoilla kartoilla pääsisi enää ongelmitta perille.
Mittausmenetelmät ovat muuttuneet mittanauhasta ja astelevystä teodoliittien ja takymetrien kautta GPS mittauksiin sekä ilma- ja satelliittikuvauksiin. Piirtämismenetelmät pergamentille käsin piirtämisestä painettujen karttojen kautta nykyisiin fotorealistisiin 3d-digitaalimalleihin.
Rakennettu ympäristö muuttuu sellaista vauhtia että 60 vuotta vanhalla kartalla ei enää pääse perille useimpiin paikkoihin. Satoja vuosia vanhan kartan arvo on sen historiallisuudessa, ei sen kyvyssä kuvata nykytilannetta käyttökelpoisessa muodossa koska esimerkiksi luonnon katastrofit kuten tulivuoren purkaukset, maanvyörymät, tulvat jne ovat muuttaneet maisemaa niin paljon ihmisen oman toiminnan lisäksi.
Samoin kuin kartoituksen kehittyminen on mahdollistanut vanhoissa kartoissa olleiden valkoisten alueiden kartoittamisen niin tiede auttaa kartoittamaan niitä ihmisen tietämyksen alueita joissa on vielä valkoisia kohtia. Ja niin kuin karttojen pitää päivittyä koko ajan niin samoin pitää tieteen päivittää hahmottamaansa kuvaa todellisuudesta.
Uskovaisille vaan tuntuu olevan mahdotonta käsittää että niinkuin valmista karttaakaan ei ole olemassa ei ole myöskään olemassa valmista tiedettä. Sekä karttojen että tieteen eteen pitää tehdä jatkuvaa työtä että saadaan laajempi ja tarkempi kuva ympäröivästä reaalimaailmastamme.
Tuhansia vuosia vanhasta kartasta ei ole apua tämän päivän suunnistamisessa. Eikä tuhansia vuosia vanhasta epätieteellisestä teoksesta ole nykytieteen korvaajaksi. Ei vaikka kuinka uskoisi.
Uskonto, tiede ja kartan piirtäminen
25
136
Vastaukset
Ihan hyvä analogia.
Eräät elävät vielä littumaassa.- TiedeuskontoaEiEnääOle
Juu mä kans tossa juuri pohdin uakonnon ja tieteen suhdetta, ja päädyin lopputulokseen et: Nykyään sellasta ei enää edes pikeastaan ole!
Uskovaisista on tullu vaan patalaiskoja peukku pepussaan kirkossa kummituksiaan. kumartavaa sakkia, joka ei osallistu tieteen tekemiseen ei sitt enää millään lailla!
Samalla ku oikeat tiedemiehet sit perse ruvella keksii mitä uskomattomimpia ja monimutkasempia asioita maailmankaikkeudesta tieteen nimissä. Ja aina kun joku tieteenala kehittyy entistä pitemmälle, ja astuu entistä enemmän uskonnon varpaille, niin uskovaisilta löytyy tähänkin joku vakiselitys tyyliin: "Se, että asiat on noin monimutkasia, osottaa vain sen, että jumala on suurempi ja viisaampi kuin olemme tähän asti olettaneetkaan!" ... ja asia sillä hyvä! Taas voi mennä takasin sinne temppeliin peukku peffassa odottelemaan et tiede taas kehittyy että pääsee sanomaan taas aivan saman asian."Uskovaisista on tullu vaan patalaiskoja peukku pepussaan kirkossa kummituksiaan. kumartavaa sakkia, joka ei osallistu tieteen tekemiseen ei sitt enää millään lailla!"
Tuo ei tarkkaan ottaen pidä paikkaansa. Suomessakin on joitain päteviä tutkijoita, jotka ovat avoimesti myös kristittyjä. Uskonnollinen usko ei tee tieteen tekemistä mahdottomaksi, kunhan tutkija osaa erottaa tieteen ja uskonnon toisistaan.- TiedeUskontoaEiEnääOle
agnoskepo kirjoitti:
"Uskovaisista on tullu vaan patalaiskoja peukku pepussaan kirkossa kummituksiaan. kumartavaa sakkia, joka ei osallistu tieteen tekemiseen ei sitt enää millään lailla!"
Tuo ei tarkkaan ottaen pidä paikkaansa. Suomessakin on joitain päteviä tutkijoita, jotka ovat avoimesti myös kristittyjä. Uskonnollinen usko ei tee tieteen tekemistä mahdottomaksi, kunhan tutkija osaa erottaa tieteen ja uskonnon toisistaan.Kuten?
TiedeUskontoaEiEnääOle kirjoitti:
Kuten?
Jussi Tuusa, molekyylibiologi.
Jorma Toppari, fysiologi
Atte Korhola, paleolimnologi
Markus Olin, fyysikko
Heikki Nieminen, fyysikko
Nämä nimet oli poimittu Eero Junkkaalan kirjasta "Alussa Jumala loi". Kyseiset tutkijat ovat kirjoittaneet kirjaan lyhyet artikkelit omasta uskostaan tieteetekijän näkökulmasta.- KunEiVoiTietää
agnoskepo kirjoitti:
Jussi Tuusa, molekyylibiologi.
Jorma Toppari, fysiologi
Atte Korhola, paleolimnologi
Markus Olin, fyysikko
Heikki Nieminen, fyysikko
Nämä nimet oli poimittu Eero Junkkaalan kirjasta "Alussa Jumala loi". Kyseiset tutkijat ovat kirjoittaneet kirjaan lyhyet artikkelit omasta uskostaan tieteetekijän näkökulmasta.Jaa'a? :/
Vaikee sanoo, ootko oikeessa, ku ei ainaka noista fyysikoista (joka oli ainaki pienonen ylläri) joita tsekkailin löydy mitään infoo et ovatko uskovaisia vaiko eikö. Ei toi Olin ainakaan mikään kovin fanaattinen uskonasioista puhuja tuolla Twitterissä tunnu olevan. Ainoostaan 1 uskontoon liittyvä uueleentwiittaus, ja se siitä. Vaikee sanoo.
Mistäs sä muuten tiedät et noi on uskovaisia? - PuusilmäKesätTalvet
agnoskepo kirjoitti:
Jussi Tuusa, molekyylibiologi.
Jorma Toppari, fysiologi
Atte Korhola, paleolimnologi
Markus Olin, fyysikko
Heikki Nieminen, fyysikko
Nämä nimet oli poimittu Eero Junkkaalan kirjasta "Alussa Jumala loi". Kyseiset tutkijat ovat kirjoittaneet kirjaan lyhyet artikkelit omasta uskostaan tieteetekijän näkökulmasta.Eiku nii prkl!
Tosta kirjastapa hyvinnii! :/ :D
- Metsäfilosofi
Ihmisen pohjaolemus ei muutu , ainoastaan tottumukset/maailman oppi muuttuu mutta Totuus pysyy samana. Siksi raamatun henkinen sanoma/navigointi puhtaaseen olemiseen ei muutu. Kristukselle kiitos esimerkistä!
- Epäjumalienkieltäjä
Kehitys ei koske vain tieteellistä tietoa, vaan myös eettinen ja moraalinen ajattelu on kehittynyt ja jos uskonto jäisi paikalleen, niin tuloksena olisi barbaarista ja nykykatsannossa alkeellista "huonoa" etiikka. Moraalinen kartta vanhenee siinä kuin tiedollinenkin.
Kehitys on uskonnoille ongelma koska ne myyvät "pysyvyyttä". Suomenkin valtionkirkon edustajat väittävät edustavansa "kristittyjä arvoja" ikään kuin olisi olemassa kristittyjä arvoja jotka ovat säilyneet samoina alkuseurakunnasta tähän päivään. Tätä ilmeisesti myös "asiakaat" eli uskovaiset kaipaavat, vaikka juuri kukaan ei oikeasti halua palata niihin arvoihin joita vaikkapa alkuseurakunta edusti.
Koska maailma kuitenkin koko ajan muuttuu, niin tuo pysyvyys on (ainakin valtauskonnolle) vaikeaa tai mahdotonta. Vaihtoehtona on joko valehdella, että pysyviä arvoja on (vaikka ne muuttuvat yhteiskunnan mukana) tai sitten jäädä vanhanaikaiseksi ja jälkeenjääneeksi myös eettisen ajattelun osalta.
Ääri-islamilaiset suuntauksethan yrittävät rehellisesti elää opetuksensa mukaan ja pysyä niissä "perinteisissä arvoissa" ja moraalikäsityksissä, jotka olivat vallalla silloin kuin islam syntyi. Tuloksena on nykykatsannossa barbaarinen, julma ja keskiaikainen oppi ja etiikka. Keskiaikaista se onkin, koska sehän on "pysyvyyden" väistämätön seuraus. Kristillinen etiikka ja käytntö ei 600-luvulla varmasti juurikaan poikennut islamin omaksumasta.
Protestanttinen kristinusko on valinnut jonkinlaisen kompromissin. Se jarruttelee ja vastustaa vääjäämättömiä muutoksia, sitten sopeutuu niihin ja lopuksi omii osan muutoksista omaksi ansiokseen. Esimerkiksi papisto vastusti viimeiseen asti naisten äänioikeutta Suomessa, sitten tyytyi siihen, hyväksyi naispappeuden paljon sen jälkeen kun muussa yhteiskunnassa oli alettu pyrkimään kohti ammatillista sukupuolten tasa-arvoa ja nyt pahimmat ´kirkon propagandistit väittävät, että pohjoismainen tasa-arvoinen yhteiskunta olisi jotenkin kirkon ansio. Odotetaan pari vuosikymmentä, niin saamme kirkon edustajalta kuulla, että tasa-arvoinen avioliittolakikin oli oikeastaan kristinuskon ja kirkon ansiota ja kristillisten arvojen mukaista.- NäinMäTonNäkisin
En tiiä? :/
Mun mielestä taas varsinki islam on ottanu ennemminkin takapakkia monessa maassa, ja toi uus-konservatismi on ollu niissä "muotia" jo jonku aikaa? Ja hiema samanlaista liikehdintää oli näkyvissä kristinuskossakin, et noi vanhoillis-lahkot kerää eniten uusia jäseniä, samalla ku perinteisempi protestanttisuus vaan menettää. - Epäjumalienkieltäjä
NäinMäTonNäkisin kirjoitti:
En tiiä? :/
Mun mielestä taas varsinki islam on ottanu ennemminkin takapakkia monessa maassa, ja toi uus-konservatismi on ollu niissä "muotia" jo jonku aikaa? Ja hiema samanlaista liikehdintää oli näkyvissä kristinuskossakin, et noi vanhoillis-lahkot kerää eniten uusia jäseniä, samalla ku perinteisempi protestanttisuus vaan menettää.Kehitys ei ole suoraviivaista. Esimerkiksi 1970-luvun Teheranissa ei näkynyt lainkaan kasvot peittäviä burkhia/niqabeja, mutta kylläkin paljon täysin länsimaisittain pukeutuneita naisia. Nyt näky on kokonaan toinen. Vain vähän kärjistäen voi sanoa, että tämän päivän Turkissa, Iranissa tai Marokossa niqab on enemmän muotiasuste kuin perinne.
Luterilaisesta kirkosta valuu kannattajia myös vanhoillisiin ääriliikkeisiin (joista toki osa toimii valtionkirkon sisälläkin), mutta päätrendi on uskonnottomuuden lisääntyminen. Lapsikasteiden määrä on alle 70% ja yli puolet avioliitoista on siviilivihkimisiä. Uskontokuntiin kuulumattomia oli Suomessa vuonna 2000 n. 13% ja nyt on yli 25%. Kirkon oman tutkimuskeskuksen mukaan vain kolmannes suomalaisista sanoo uskovansa Jumalaan kristinuskon opettamalla tavalla. Tämä tarkoittaa, että puolet kirkkoon kuuluvistakaan ei usko. - EnKaitSitten
Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:
Kehitys ei ole suoraviivaista. Esimerkiksi 1970-luvun Teheranissa ei näkynyt lainkaan kasvot peittäviä burkhia/niqabeja, mutta kylläkin paljon täysin länsimaisittain pukeutuneita naisia. Nyt näky on kokonaan toinen. Vain vähän kärjistäen voi sanoa, että tämän päivän Turkissa, Iranissa tai Marokossa niqab on enemmän muotiasuste kuin perinne.
Luterilaisesta kirkosta valuu kannattajia myös vanhoillisiin ääriliikkeisiin (joista toki osa toimii valtionkirkon sisälläkin), mutta päätrendi on uskonnottomuuden lisääntyminen. Lapsikasteiden määrä on alle 70% ja yli puolet avioliitoista on siviilivihkimisiä. Uskontokuntiin kuulumattomia oli Suomessa vuonna 2000 n. 13% ja nyt on yli 25%. Kirkon oman tutkimuskeskuksen mukaan vain kolmannes suomalaisista sanoo uskovansa Jumalaan kristinuskon opettamalla tavalla. Tämä tarkoittaa, että puolet kirkkoon kuuluvistakaan ei usko.No enkös mä just noin sanonu? :D
- Epäjumalienkieltäjä
EnKaitSitten kirjoitti:
No enkös mä just noin sanonu? :D
En tiiä? :/
- wesw
Tieteestä vaikka tietäisit kaikki asiat maailmasta,sillä ei ole mitään tekemistä ihmisen pelastautumisen kanssa. Tiede on aivan turhaa loppupeleissä. Tiede on epävarmaa,vaikka kuinka väitetään asioista se on muuttunut jonkun ajan päästä. Luoja ja luonto vie 100-0 tiedettä, tiede saa väittää ihan mitä vaan, ihmisille syötetään kaikenlaista paskaa ja nollia vaan tulee aina enempi perään.Orimattilan asia oli hyvä esim.suomen alkuasukkaat ja 10000 vuotta sitten ja heidän verkkonsa. Kaksi nollaa perästä pois ja mennään sota ajoille, silloinkaan ei ollut kunnon kalastusvälineitä kaikilla,silloin syötiin myös pettuleipää.
Niinpä. Jos ajoitusmääritelmissä olisi satakertainen virhe, verkko mahtuisi mainiosti kreationistien aikaikkunaan ja jos Maan iän määrittelyssä olisi n. 770 000 kertainen virhe Maan ikä sopisi YEC oppiin. Universumin kohdalla virheen pitäisi olla yli 2 miljoonakertainen.
Vaan kun ei ole. Tieteen epävarmuus on ajanmääritysten kohdallakin desimaaleissa, ei dekadeissa. Yli kymmenentuhannen vuoden sarjaan päästään jo vuosirenkaiden avulla tapahtuvassa iänmäärittelyssä ja silloin tarkkuus on vuoden suuruusluokkaa.
Eivätkä tieteellisen tiedon perusteet muutu, kuten väität. Ne tarkentuvat, mutta fysiikassakaan ei yksikään tiedeyhteisön yleisesti hyväksymä teoria ole osoittautunut vääräksi viimeiseen sataan vuoteen.- Epäjumalienkieltäjä
Tuollainen tieteen halveksunta on vastenmielistä kiittämättömyyttä.
Aika moni meistä on elossa tieteen ansiosta. Meidät on lääkitty, rokotettu, meillä on puhdas juomavesi, elintarvikehygienia ja ihmiskunnan paras elintaso ikinä.
Kaiken lisäksi meillä on tietotekniikka ja internet jonka avulla rokotetut, lääkityt ja tieteen hedelmistä nauttivat fundamentalistit voivat nillittää: ei se tiede mitään tiedä. Jos uskot noin, niin sulje kone ja katkaise sähköt pääkatkaisimesta ja ala rukoilla. Eikös se ole se millä on väliä? - EpäviisaidenOhjeistaja
Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:
Tuollainen tieteen halveksunta on vastenmielistä kiittämättömyyttä.
Aika moni meistä on elossa tieteen ansiosta. Meidät on lääkitty, rokotettu, meillä on puhdas juomavesi, elintarvikehygienia ja ihmiskunnan paras elintaso ikinä.
Kaiken lisäksi meillä on tietotekniikka ja internet jonka avulla rokotetut, lääkityt ja tieteen hedelmistä nauttivat fundamentalistit voivat nillittää: ei se tiede mitään tiedä. Jos uskot noin, niin sulje kone ja katkaise sähköt pääkatkaisimesta ja ala rukoilla. Eikös se ole se millä on väliä?Juu ja vedet kannattaa katkasta myös, sekä pannuhuoneesta käydä rykäsemässä lämmöt samalla pois päältä. Ainiin ja riisuutua kannattaa myös, koska tieteen aikaansaamilla kehruu- ja kutomakoneilla ne vaatteetkin on tehty, ja kemian keksimillä värikemikaaleilla värjätty.
Ja munasillaan kylmässä rukoillessa toi eheytyminen takas tieteen fanittajaks tullee olemaan kohtalaisen paljon nopeampi toimitus? - w.e.s.w
Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:
Tuollainen tieteen halveksunta on vastenmielistä kiittämättömyyttä.
Aika moni meistä on elossa tieteen ansiosta. Meidät on lääkitty, rokotettu, meillä on puhdas juomavesi, elintarvikehygienia ja ihmiskunnan paras elintaso ikinä.
Kaiken lisäksi meillä on tietotekniikka ja internet jonka avulla rokotetut, lääkityt ja tieteen hedelmistä nauttivat fundamentalistit voivat nillittää: ei se tiede mitään tiedä. Jos uskot noin, niin sulje kone ja katkaise sähköt pääkatkaisimesta ja ala rukoilla. Eikös se ole se millä on väliä?Ei ole siintä kyse, ihmisille on annettu tiede hyvään tarkoitukseen ja tiede on myös tehnyt paljon hyvääkin. Kaikin puolin tiede on vaan niin epävarma,säätiede samoin on lääketiede paljon tapahtuu hoitovirheitä.Näitä on liikaa 60.000000 nollia liikaa. Siksi ihmiset ajautuvat harhaan ja luulevat liikoja.
- Epäjumalienkieltäjä
w.e.s.w kirjoitti:
Ei ole siintä kyse, ihmisille on annettu tiede hyvään tarkoitukseen ja tiede on myös tehnyt paljon hyvääkin. Kaikin puolin tiede on vaan niin epävarma,säätiede samoin on lääketiede paljon tapahtuu hoitovirheitä.Näitä on liikaa 60.000000 nollia liikaa. Siksi ihmiset ajautuvat harhaan ja luulevat liikoja.
Tiede on epävarmempaa kuin mikä? Pitäisikö sää ennustaa edelleen uhrieläimen maksasta? Onko se "varmempi"? Pitäisikö syövän parantaminen hoitaa uhraamalla vuohi tai rukoilemalla Herraa? Sekö on varmempaa? Mikä on varmempi tapa estää polio kuin poliorokotukset?
- w.e.s.w
Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:
Tiede on epävarmempaa kuin mikä? Pitäisikö sää ennustaa edelleen uhrieläimen maksasta? Onko se "varmempi"? Pitäisikö syövän parantaminen hoitaa uhraamalla vuohi tai rukoilemalla Herraa? Sekö on varmempaa? Mikä on varmempi tapa estää polio kuin poliorokotukset?
Ihmiset jotka luottavat täydellisesti lääketieteeseen,ne tietysti tarvitsevat varmaan enempi lääkäriä.Minä itse en oikeastaan ole tarvinnut kuin hammaslääkäriä 18 vuoteen, sen jälkeen kun elämässäni tapahtui selvä käänne.32 vuotta kesti sellaista aikaa elämässä ,että olin terveyskeskuksien vakioasiakas.Tiedän myöskin syyn miksi piti aina juosta lääkärissä.
- uskonpohjatontyhmyys
Miksi sinä pajes eli sejap eli nyt wesw vaihtelet jatkuvasti nimimerkkiä? Vaikka kirjoitat jokaisella nimimerkilläsi täsmälleen samanlaista täysin aivotonta nillitystä, joka on niin vaivatonta tunnistaa ala-arvoisesta typeryydestä ja koulunsa reputtaneen tyypillisestä sivistymättömästä tietämättömyydestä.
Ja miksi sinä haluat jokaisella säälittävällä räpellykselläsi todistaa juuri täsmälleen minun nimimerkkini. Koska sehän on ainoa asia minkä olet täällä koskaan todistanut, mutta sen sitten sitäkin vakuuttavammin. - wesw
uskonpohjatontyhmyys kirjoitti:
Miksi sinä pajes eli sejap eli nyt wesw vaihtelet jatkuvasti nimimerkkiä? Vaikka kirjoitat jokaisella nimimerkilläsi täsmälleen samanlaista täysin aivotonta nillitystä, joka on niin vaivatonta tunnistaa ala-arvoisesta typeryydestä ja koulunsa reputtaneen tyypillisestä sivistymättömästä tietämättömyydestä.
Ja miksi sinä haluat jokaisella säälittävällä räpellykselläsi todistaa juuri täsmälleen minun nimimerkkini. Koska sehän on ainoa asia minkä olet täällä koskaan todistanut, mutta sen sitten sitäkin vakuuttavammin.Minä olen joutunut ottamaan eri nimimerkkejä, kun joku ateisti ottaa nimimerkkini, enkä voi silloin kommentoida. Ei sinun ole pakko kommentoida minun kommenteihin, ja toiseksi sinun kommentisi, sattuu olemaan niin ällöttäviä että niihin on kommentoitava. Sitä paitsi minun nimimerkit ovat niin haluttuja, että sinäkin lainaat niitä varmaan välillä,muutenhan sinä et kyselisi asiasta mitään.
wesw kirjoitti:
Minä olen joutunut ottamaan eri nimimerkkejä, kun joku ateisti ottaa nimimerkkini, enkä voi silloin kommentoida. Ei sinun ole pakko kommentoida minun kommenteihin, ja toiseksi sinun kommentisi, sattuu olemaan niin ällöttäviä että niihin on kommentoitava. Sitä paitsi minun nimimerkit ovat niin haluttuja, että sinäkin lainaat niitä varmaan välillä,muutenhan sinä et kyselisi asiasta mitään.
Kun rekkaat nimimerkkisi, kukaan ateisti ei ota nimimerkkiäsi. Se kannattaa huomioida, ettei käytä pientä L kirjainta (l) nikissään, koska iso I kirjain näyttää samalta ja mahdollistaa samalta näyttävän nikin rekkaamisen.
Niin helppoa se on. Itse kirjoitan nykyään enää ainoastaan rekatulla nikillä.
- Uyghj
Meidän aivot on jatkuvassa stressitilassa jatkuvien ärsykkeiden takia. Tieteen on ruvettava tosissaan tekemään tiedettä ilman tietämistä. Kukaan ei kohta jaksa kiinostua jostain reaalimaailman uusista löydöistä. Lapset on jo sekaisin kuin seinäkellot ja hullummaksi menee. Henkisyys pelastaa osan porukasta, kun vetäytyvät pois tästä reaalimaailmasta jonnekin hiljaisuuteen.
- EiIhanKuulostaOikealta
Valitettavasti mun kyl on sanottava, et mun nähdäkseni uskovaisten aivot ei vaikuttais suinkaan olevan mitenkään ylirasittuneita liiasta tieteen opiskelusta, vaan ennemminki alirasittuneita liiallisesta hiljasuudesta!? :/ Sori nyt vaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28218097Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245749- 1382674
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172213Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3401813Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111070- 59981
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33969Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45964