Autojen paikannus tulee

mitäs.jyrähdit

https://www.is.fi/autot/art-2000005401757.html

Muistellaanpa muutama kuukausi taaksepäin kun hallituksesta eräs naisministeri olisi antanut samaan pakettiin autojen hankintaverot pois MUTTA kansa jyrähti ja tässäpä sitä ollaan tilanteessa että satelliittipaikannus tulee mutta hankintaveroja maksellaan vielä pitkään iloisena ja ajellaan euroopan vanhimmilla turvallisilla autoilla

3

174

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etelleenjyrähtää

      Ei tule.
      Eussa rekoille tulossa.

    • meitä.tarkkaillaan

      Paikannusjärjestelmä on tosi hyvä asia. Poliisikin näkee suoraan näytöltä, jos lähistöllä liikkuu vakuuttamattomia ja katsastamattomia ajoneuvoja ja eikun pillit päälle ja perään.

      • Aikaa.ajatella.nyt

        Noissa on lupailtu, että tuollaiseen käyttöön ei liikennetietoja annettaisi.
        Mielestäni on ehdottomasti vastustettava satelliittipohjaista seurantaa ja verolaskutusta, sekä jopa yksityisteihin ulottuvaa tienhoitomaksujen keräilyä.
        Uusi ehdotettu autoverotus tuottaa tilanteen, jolla pienituloisten on entistä vaikeampaa maksaa autoilunsa kustannuksia.

        Eikös tässä ollut Jorma Ollila (Shellin johtajana Nokian jälkeen) kehittelemässä salaa tietojärjestelmiä? Tällaisille systeemeille tulee todella paljon hintaa. Kokoomuksen tarkoituksena on muuttaa valtion toimintoja yksityisten firmojen hoitamiksi, seurasitteko esim. Carunan sähköverkot, kovat siirtomaksut ja tämä on ikuinen riippakivi. Kemiran lannoiteteollisuuden myynti pilkkahintaan norjalaisille 0,3 miljardilla. Tämä kauppa sisälsi kaivokset Suomessa, joista se väkilannoite louhitaan. Malmivarojen arvo on 17 miljardia! Tällainen kauppa on eräänlainen maanpetos, varmaan suurin suomalainen talousrikos. Joku yhden miljardin euron umts taajusaluueen osto Saksasta So eralle on jopa "pikkujuttu" tuohon Kemiran myyntiin verrattuna. Saksassa jonnekin taholle maksettiin taajuusalueesta, jota ei ikinä käytetty. Kuulin hiljattain, että tämä olisi ollut suunniteltu huijaus, jotkut jakoivat rahat. Kuka suomalainen olisi ollut huijausta junailemassa?

        Lisäksi hallitus on tehnyt lain hallintarekistereistä. Sinne voidaan piilottaa lahjukset ja eri yhtiöiden osakeomistukset. Tämähän on ikäänkuin tilaustyö poliitikkojen hämärien liiketoimien ja lahjusten peittelemiseksi!
        Mitään valtion yrityksiä ei saa yksityistää, eikä myydä ulkomaille.
        Jos Norja olisi myynyt 60-luvulla öljykenttänsä ulkomaisille sijoittajille, olisi Norja erään tutkijan mielipiteen mukaan nyt vain köyhä alue kalastajakyliä Ruotsin naapurissa.

        Bernerin ja Ollilan hämärien GPS-pohjaisten autoverolaskutusten tarkoitus on vain laskuttaa lisää tienkäyttäjiltä, ja antaa oivat tilaisuudet poliitikkojen ja muutaman muunkin henkilön pääsemisestä aimo-omistuksiin tuosta liikenneverkkoyhtiöstä, muista lahjuksista puhumattakaan. Liiketoiminnoista maksetaan ALV:tä ja voitoista veroa, mutta vain teoriassa. Yhtiöiden omistuksen hallintarekisteri on oikea tilaustyö rikosten peittelemiseen ja verojen välttelyyn.

        Onko yhdestäkään valtion yrityksen yksityistämisestä ollut veronmaksajille etua pienempien verojen tai maksujen muodossa?

        Monopoliasemassa olevan valtionyhtiön myynti ulkomaille on mielestäni suurimpia rikoksia Suomessa. Tällä voidaan orjuuttaa lähes kaikki suomalaiset, käytettävissä olevat tulot pienenevät, muu ostovoima on koko ajan heikkenemässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1063
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1040
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      725
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe