Yleisin syy parisuhteen kariutumiselle

Ulkonäkö-on-kemia

17

209

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .. Sitä se BonoBoilu ja NykyMaailman Hullutukset teettää.. ;P

    • naiset.ovat.tyhmiä

      Taas se on todistettu.

    • No eiköhän tuo kosken kumpaakin sukupuolta, en tajua miks tästä saa sellaisen kuvan, että pelkästään naiset tekis parisuhteessa liiallisia odotuksia...

      " Odotamme, että puolisomme auttaa meitä kasvamaan ja avustaa matkalla kohti parempaa minää. Olevan autenttisia versioita itsestämme, Finkel toteaa."

      Eli kyllä tuohon voi sortua mies sekä nainen...mutta jos kaiken lukee vaan omasta näkökulmasta, niin nainenhan se syyllinen aina on, jos itse on mies....

    • samaashittiä

      Toinen yleinen syyhän onkin sitten se, että vaimo ei pysykään ikuisesti kakskymppisenä, vaan hän ikääntyy ihan yhtä lailla, kuin mieskin. Miehen mielestähän naisen kuitenkin pitäisi jollakin ihmeen kaupalla pystyä kumoamaan luonnonlait, että parisuhde voisi jatkua.

    • kaisanoasaa

      En minä odota naisen olevan pitkä, kaunis, hauska ja hyväpalkkainen. Riittää että se on mukava jonka kanssa viihdyn

      • tokisaasanoa

        Epäilen suuresti, että sinäkin kuitenkin odotat naisesi olevan nuori, nätti ja mieluiten neitsyt.


      • Kaisaanepäillä
        tokisaasanoa kirjoitti:

        Epäilen suuresti, että sinäkin kuitenkin odotat naisesi olevan nuori, nätti ja mieluiten neitsyt.

        epäilen sinun olevan homo


    • Gnuk

      Yleisin syy on se, että suurin osa päätyy parisuhteeseen vääristä syistä.

    • Tee ihminen onnelliseksi, älä odota yksipuolisisti sitä että joku tekee sinut onnelliseksi. Jos ihmiset määrittelisivät ensitapaamisella kriteerit onnellisuudelleen, niin vältyttäisiin ikäviltä draamoilta. Parasta mitä voi olla on se, että teet itsesi onnelliseksi etkä jätä sitä muiden tehtäväksi.

      • Just näin. Odotusarvot osaa olla kaikilla aika korkeat. Alkuun on hattaraa ja sen jälkeen kun palataan arkeen, monella pilvilinnat repeää.
        Toinen vierellä on lisä, ei se hiton "puuttuva palanen".


      • Dissident kirjoitti:

        Just näin. Odotusarvot osaa olla kaikilla aika korkeat. Alkuun on hattaraa ja sen jälkeen kun palataan arkeen, monella pilvilinnat repeää.
        Toinen vierellä on lisä, ei se hiton "puuttuva palanen".

        Eli, credit kohtaa debitin:D


      • modelli kirjoitti:

        Eli, credit kohtaa debitin:D

        No joo. Tottakai sitä alkuun on toisesta innoissaan ja eikai siinä mitään. Mutta pitää muistaa ensin oma elämä ja se että toisella on oma. Creditillähän on rajansa. Toisilla on se järkevämpi raja ja toiset jää ihmettelemään, että miks toinen ei enää vinguta luotolle...
        Käynyt itsellekin...että en hurskastele...


    • Nainen39vee

      "Nainen odottaa miehen olevan "pitkä, tumma, komea, hauska, lapsirakas, huumorintajuinen ja hyväpalkkainen.""

      Nuo ovat huonoja esimerkkejä. Nimittäin näkeehän sen jo suhdetta aloitettaessa, onko mies pitkä, tumma, komea, hauska, huumorintajuinen ja hyväpalkkainen. Eli jos nämä ovat ehdottomia kriteerejä, suhdetta tuskin syntyy miehen kanssa, joka on lyhyt, vaalea, vaatimattoman näköinen, tylsä, huumorintajuton ja huonopalkkainen. Lapsirakas on noista ainoa ominaisuus, jonka puuttuminen voi tulla yllätyksenä.

      Mutta mä en usko, että toimiva ja onnellinen suhde voi syntyä niin vaatimattomista aineksista että toiseen voi luottaa ja että yhdessä on hauskaa. Näillä kriteereillä voi syntyä hyviä kaveruussuhteita, mutta kyllä parisuhteeseen tarvitaan vähän muutakin: samanlaiset elämänarvot, tietty samanhenkisyys, se että molempien toiveet elämältä ja elämän sunnalta osuvat yksiin, seksuaalinen yhteensopivuus, molemminpuolinen seksuaalinen vetovoima, sama käsitys romantiikasta ja siitä, kuinka paljon sitä halutaan... jne. Ja onhan se aika tärkeä asia, ollaanko samaa mieltä lasten hankkimisesta ja myöhemmin kasvatuksellisista näkökulmista. Myös elämäntyylit on hyvä osua yksiin.

      Uskon, että monella on sinänsä tosi tyhmiä kriteereitä - mutta toisaalta, mikäs minä olen sanomaan mitään muiden kriteereistä. En minäkään ymmärrä sitä, että kriteerinä pidetään tulotasoa tai pituutta, mutta jos se nyt jollekin on tärkeää, niin se on sitten hänen asiansa. Ihan sama juttu, jos joku mies haluaa nimenomaan todella isotissisen naisen, niin etsiköön sitten sellaisen. Outoja kriteerejä on molemmilla sukupuolilla.

      Mutta sitten on sellaisia kriteereitä, jotka joidenkin mielestä voivat vaikuttaa epäolennaisilta, mutta ne ovat kuitenkin juuri sille ihmiselle tärkeitä. Tunnen esim. taidealoilla työskenteleviä, jotka toivoisivat mieluiten kumppaniltani jonkin taidealan ammattia. Mutta tämä vain siksi, että he toivovat kumppanin ymmärtävän ja tukevan heitä ammatissaan. Kaipa heille joku ei-taiteilijakin kelpaa, jos tämä tajuaa taiteellisen työn merkityksen tekijälleen - sen, että se on enemmän kuin pelkkä työ, ja että sitä haluaa tehdä, vaikka se veisi aikaa ja resursseja ja toisi vain vaatimattoman toimeentulon.

      • Nainen39vee

        Eli toisin sanoen uskon, että myös liian vähäiset kriteerit voivat johtaa siihen, että suhde ei kestäkään. On tietysti helpompi löytää vaan joku "ihan kiva", mutta hän ei ehkä sittenkään ole sellainen, jonka kanssa suhde onnistuu, vaikka kuinka haluaisi. Sen takia kannattaa mieluummin vähän valikoida, vaikka se sitten tarkoittaisikin sitä, ettei kumppani voi olla "periaatteessa kuka vaan" - eli joutuu etsimään kauemmin eikä vaihtoehtoja ole niin paljon.


      • olioitsessään
        Nainen39vee kirjoitti:

        Eli toisin sanoen uskon, että myös liian vähäiset kriteerit voivat johtaa siihen, että suhde ei kestäkään. On tietysti helpompi löytää vaan joku "ihan kiva", mutta hän ei ehkä sittenkään ole sellainen, jonka kanssa suhde onnistuu, vaikka kuinka haluaisi. Sen takia kannattaa mieluummin vähän valikoida, vaikka se sitten tarkoittaisikin sitä, ettei kumppani voi olla "periaatteessa kuka vaan" - eli joutuu etsimään kauemmin eikä vaihtoehtoja ole niin paljon.

        Niin, kyllä se elämä normimukavan ihmisen (joka voi tuntua jopa "sopivalta" tai "samankaltaiselta" aluksi) kanssa voi muuttua aika taaperrukseksi suhteen edetessä, Se kaikki yleisluontoinen yhteiseksi koettu kun ei annakaan rakennusaineita pidemmälle elämään.


    • n28hki

      Nainen odottaa miehen olevan "pitkä, tumma, komea, hauska, lapsirakas, huumorintajuinen ja hyväpalkkainen."

      Nykyinen mies ketä tapailen täyttää kaikki nuo "kriteerit" vaikkei ne minulle kriteereitä olleetkaan. Exäni oli keskivertopitkä, vaalea, ei niin komea, mutta huumorintajuinen, köyhä opiskelija joka piti kyllä lapsista mutta epävakaan ja vaikean luonteensa vuoksi ei todellakaan olisi ollut valmis mihinkään perhe-elämään.

    • Wwuu

      Syy ja syy ja vielä kariutuminen.

      Minä olin joskus lapsi, olin joskus nuori ja kohta olen vanha. Niin, niin, mikään ei kestä, ei yhtään mikään.

      Mitä sitten? 😁

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      64
      4830
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      268
      3702
    3. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      280
      3389
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      114
      3280
    5. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      33
      2596
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      127
      1648
    7. 105
      1600
    8. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      172
      1241
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      84
      1130
    10. Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!

      Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."
      Maailman menoa
      34
      1031
    Aihe