Avoero 5 kk omistusasunnon hankinnasta, ahdistaa..

Uuvuttavaa.odotusta

Ostimme viisi kk sitten yhteisen omistusasunnon kun olimme seurustelleet noin vuoden ja asuneet yhdessä puoli vuotta. (Ehkä unelma pitkästä parisuhteesta sokaisi ja ratkaisu tuntui "järkevältä", lisäksi poikaystävän äiti lainasi myös käsirahan, joten kaikki tuntui olevan kunnossa). Jokatapauksessa uuteen asuntoon muuttaessa poikaystäväni huomio kiinnittyi vain tietokoneeseen ja pelaamiseen, jopa oman terveyden ja parisuhteen kustannuksella. Asiat etenivät huonoon jamaan hyvin nopeasti kun suhteesta loppui läheisyys ja yhteinen aika. Minun olisi täytynyt katsoa toisen työvuorolistoista että tiedän milloin toinen on tavoitettavissa eikä suhteessa olisi voinut olla mitään yllätyksiä, paitsi yhteisinä sovittuina iltoina. Poikaystäväni ruokavalio koostui herkuista ja pikaruoasta, jonka roskat ympäröivät uuden asunnon "tietokonehuonetta". Oikeastaan asunnossa ei ole tapahtunut mitään tietokoneen seinään kiinnittämisen jälkeen. Ex-poikaystävä (25 v) ei laittanut ruokaa, koska "ei ole kokki" ja vapaa-päivät kävi ryyppäämässä ja seuraavan makasi krapulassa. Koirien sairastuessa ei jaksanut viedä ulos, koska "halusi nukkua vapaapäivänä" . Ehdotin parisuhdeterapiaa ja keskustelua ja konkreettisia muutoksia, mutta siitä huolimatta kiinnostus kohdistui tietokoneeseen. Epäilen tietysti, että ennen minua pelaaminen on ollut iso osa hänen elämäänsä, ja vaikuttaa riippuvuudelta. Joten päätin suhteen.

Nyt tilanne on se, että haluaisin myydä asunnon, mutta exä ei suostu tekemään mitään yhteistyötä. Hän ei suostu keskustelemaan yhdessä hankittujen tavaroiden jakamisesta, koska aina on huono hetki ja häiritsen kuulemma (1 kk:n ajan yrittänyt kysyä), eikä suostu sopimaan siivoamisesta, joten yhteiselo on todella ahdistavaa. Odotan vaan, että joko hän järjestää kämppiksen itselleen (mitä miettii). Itse haluaisin laittaa yksityisenä myyjänä ilmoituksen nettiin, mutta toinen laittaa kampoihin. Olen todella uupunut tilanteeseen ja muutenkin pettynyt sekä kaduttaa suhteeseen lähteminen. :(

Voinko laittaa asunnon myynti-ilmoituksen, sillä omistan 50 %? Joudunko maksamaan varainsiirtoveroa, jos myyn asunnon? (ensiasunnon ostajana en joutunut sitä maksamaan ostotilanteessa)

2

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei uuvuttavaa.odotusta,

      Uskon, että olet väsynyt tilanteeseen. Vie voimat kun on eron lisäksi jumissa tuollaisessa tilanteessa.

      Kiinnitin huomiota siihen, että jos ymmärsin oikein, ex-poikaystäväsi käytös muuttui sen jälkeen kun olitte ostaneet yhteisen asunnon. Aivan kuin hän olisi sulkeutunut uuden asunnon myötä. Ymmärsinkö oikein?

      Mietin myös, miten ex-poikaystäväsi haluaisi ratkaista tilanteen? Haluaako hän erota? Pelottaako häntä luopua asunnosta?

      Yksi tapa päästä eteenpäin voisi olla se, jos käytännön järjestelyistä asunnon suhteen voisi sopia jonkun kolmannen henkilön avustuksella tai läsnäollessa. Sellaisen, johon kumpikin luottaa. Kolmannen henkilön läsnäolo tavallaan rauhoittaisi tilannetta ja se voisi myös edistää sitä, että ex-poikaystäväsi joutuu tarttumaan toimeen.

      Ymmärsin, että asutte vielä molemmat asunnossa. Yksi tapa päästä eteenpäin voisi olla myös se, jos pystyt muuttamaan omaan asuntoon ja pystyt siellä asuessa järjestelemään nykyisen asunnon myyntiä ja tavaroiden jakoa.


      Toivottavasti jaksat ja tilanne ratkeaa,

      Vilppu H.
      pappi

    • mekkk

      Laita asunto myyntiin ja kun saat hyväksyttävän tarjouksen niin näytät sen miehellesi ja sanot että nimi alle ja tämä loppuu nyt niin helpottaa huomattavasti asioiden hoitoa. Teeppä paperi missä miesystäväsi antaa asunnolle myyntilyvan niin pääset asioissa eteenpäin. Pelamista saat aisoihin kun laitat tietokoneen vikatilaa ettei toimi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4545
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      128
      2978
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1720
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1314
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1225
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe