Kaikki kai on kuulleet siitä teoriasta että jos lauma apinoita pannaan hakkamaan loputtoman ajan kirjoituskoneita tai tekstinkäsittelylaitteita, niin joskus siten menetellen voi ilmaantua täydellinen kopio jostain Shakespearen sonaatista ihan vähingossa.
Ehdotan musikkilista vastaavaa koetta. Otetaan 20 nälkäistä apinaa ja suljetaan ne tilaan jossa on pehmeä lattia mutta kovat seinät ja katto, ja sen tilan lattioille jätetään jokin pienehkö määrä vaikkap nokkahuiluja ja melodikoja ja miksipä ei vaikka jotain apinankestäviä bluetooth ohjaimia jotka on yhdistetty bluettoothilla jonnekkin seinän toisella puolen oleviin syntetisaattoreihin ja sen tilan seiniin ja kattoon on kiinnitetty kaikenlaisia ksylofoneja ja marimboja ja vibrafoneja sekä erillaisia lyömäsoittimia, ja sitten niille apinoille annetaan ruoaksi pelkästään pienikokoisia kookos- tai muita kovakuorisia pähkinöitä jotka niiden on joko seiniin tai kattoon heittelemällä rikottava jotta pääsisivät käsiksi niiden pähkinöitten syötäviin sisuksiin, niin tapahtunee että jokakerta kun apina heitää pähkinää kohden seinää tai kattoa että se samalla osuu sillä pähkinällä johonkin sinne seinille tai kattoon kiinnitettyyn soittimeen, josta soittimesta silloin tietenkin lähtee ääni.
Ja jos tuota koetta jatkaisi riittävän kauan samalla äänittäen ne äänet mitä apinat niistä soittimista yllä kerrotulla tavalla irti saavat, niin tulisiko siitä äänityksestä jos sen sitten julkaisisi sävellyksenä yhtä hyvä vaiko parempi vaiko huonompi teos kuin
vaikkapa Magnus Lindbergin Kinetics tai Kraft I tai II. Jotka sävellyksinä, kuten tunnettua, ovat suomalaisen tekotaiteellisen kilinän eli "Voi vittu kun osais kirjoittaa melodioita kuten Mozart tai Tsai-Tsai Tsaikovski tai eräät popparit" musiikityylin tunnetuimpia helmiä.
M.Lindberg vs. apinalauma
4
317
Vastaukset
- Ritratto
Tuo musikkkityylin nimi "Voi vittu kun osais kirjoittaa melodioita kuten Mozart tai Tsai-Tsai Tsaikovski tai eräät popparit" niin kuvaavakin kun se onkin niin silti se on arkikäyttöön ehkä hieman liian pitkä, mutta miten ois jos tommosta Lindberg tyylistä tekotaiteellista kilinä musikkia kutsuttaisiin 'Keisarin uudet vaatteet "musiikki"' nimellä.
Vaan onko sitkeästi kiertävissä huhuissa että joskus kauan sitten nuoruudessaan Magnus Linberg on tehnyt toisenlaistakin musiikkia kuin mitä sittemmin.
Että Lindberg joskus nuorempana yritti päästä Kantrirock-tähdeksi ja hän jopa levytti muutaman säveltämänsä kantrirock-kappaleen salanimellä. Että tämä turhan vähälle huomiolle jäänyt mestariteos olisi sekä hänen säveltämänsä että jopa esittämänsä: https://www.youtube.com/watch?v=9EEZAivzl1Q - AblaufProvonen
Lindberg nykyään jo säveltää ihan musiikilta kuulostavaa musiikkia, tuo keisarin uudet vaatteet musiikki eli kilinää ja kolinaa mutta ei melodian tynkääkään siis alkaa olla taaksejäänyttä elämää hänelle.
Mutta miten se on mahdollista, kuinka hän muka on oppinut musiikia tekemään kun ei ennenkään sitä yhtään osannut tehdä? Onko ostettu jokin säveltelevä tietokone ohjelma, vaiko palkattu haamukirjoittaja, vaiko ehkä hankittu lammaskoira, nehän kuulemma oppii tekemäään mitä hyvänsä. - Don_de_Delas
John Cage ei pystyisi säveltämään apinalaumalle.
- vaikoittaakokoskaan
Tämä Lindberg-kritiikki on paikallaan. Sitä on odotettu. ML on säveltäjänä edelleen lapsellinen pelle. Hänelle käy huonosti ellei aikuistu pian. Vuodet loppuvat.
Suomen musiikkielämän taso on romahtanut anaaliyhdyntään idealistisesti suhtautuvien rappariperheiden jäsenten perseidennuolennaksi. Tyhjää sisäsiittoista rapparipaskaa tuotettu ja maksettu valtaisa määrä ja yhtäkäkään kestävää teosta ei ole saatu aikaan, ei ensimmäistäkään. Luovuus on tukehdutettu pisa-maastamme. Suomi on epäonnistunut, tappanut lahjakkuudet ja antanut rappareiden ryöstää pankki. Tuossa Linbergin runkkaamisessakaan ei ole mitään luovuutta. Salosenkin sävellykset tasoltaan mainosmusiikkia. Ne eivät ole henkevän ihmisen luomuksia, ei edes lainkaan rohkeita. Entä tuleva? Odotellaan hieman uteliaana S.Fagerlundin ja Antti Auvisen juttuja. Olisikohan vihdoin syntymässä jotakin muuta kuin oppislasnäytteitä. Ahokin edelleen kirjoittaa kuin ahtaassa vekkihameessa kompasteleva tyttö. Se on edelleen ns. hyvä oppilas. Kommunisti. Esittelee edelleen kilttinä pojuna politbyroolle oppimaansa, mutta ei ole ikinä säveltänyt mitään...oikeasti. Koskahan se päivä koittaisi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen193983Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233724Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä992681SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot252630Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman202562"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita352351Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642296Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132286Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss92079Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801